Christofer Sundberg, AAA oyunlara değindi

Christofer Sundberg

Son zamanlarda AAA oyunların diğer türdeki oyunlara oranla çok daha geride kaldığını hepiniz illa ki fark etmişsinizdir. Bu konu için şu ana kadar ki elimizde bulunan en gerçekçi neden oyun teknoljisinin bir anda çok hızlı gelişmesi gösterilebilir. Oyun dünyasının içinde yer alan Christofer Sundberg ise gayet samimi açıklamalarda bulundu. Görünüşe göre o da bizlerle aynı fikirde.

“Oyunlar evrimleşti, teknoloji evrimleşti ancak iş anlamında bizler hala 15 sene önce neredeyse orada takılıp kalmış durumdayız. Bütçeler büyürken riskler azalıyor.”

“Dağıtımcılar üç yıl boyunca hit olacak projeler yapmak uğruna strese girerken yapımcılar da dağıtımcıların her hareketine esnek kalabilmek adına çaba sağlarken sinirden deliriyor. Bu denklemde herkesi memnun etmek mümkün değil.”

“60 dolara satılan geleneksel oyunlardan çok azı para kazanıyor ve artık eskiden mantıklı gelen şeyler artık akla yatkın gelmiyor. Dağıtımcılar ve geliştiriciler 5 ila 8 saat uzunluğundaki oyunlara verdikleri yatırımın karşılığını alamıyorlar.”

“AAA oyunlarına yapılan yatırımlar bu günlerde o kadar devasa boyutlarda ki 200 milyon oyuncunun hepsi o oyunu tek tek alsa bile yeni nesle özel oyun olmasına rağmen maliyeti kurtarmıyor.”

İşin ilginç yanı ise şu sıralar oldukça merak edilen Mad Max oyununun da Sundberg’den çıkacak olması. Özellikle yapımcılar üzerindeki baskısı ile bilinen Warner Bros. tarafından dağıtılacak oyun da bir AAA oyunu olarak geçiyor literatürde.

Bu konuda ise Sundberg şunları söylüyor:

“Her ne kadar yeni nesillerin ilk satış rakamları fantastik olsa da benim açımdan rahat olmak için daha erken. Umuyorum ki zamanla gelişimler göreceğiz. Misal Titanfall ve Destiny bu konuda büyük umut verici yapımlar.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Far Cry 5Far Cry 5

  Far Cry 5, 2018 yılında oyun severlerin beğenisine sunulan oyunlar arasında yer alıyor. PC, PS4 ve Xbox One’da oynamak… »
 • The Wolf Among Us 2The Wolf Among Us 2

  Telltale Game imzası bulunan The Wolf Among Us serisinin ilk oyunu, oyun severler tarafından çok sevilmiştir. Fakat daha… »
 • Player Unknown’s Battlegrounds ( PUBG )Player Unknown’s Battlegrounds ( PUBG )

  2018 yılının şüphesiz en iyi oyunlarından biri PUBG olarak bilinmektedir. Çıktığı günden beri büyük küçük pek… »
 • Jurassic World EvolutionJurassic World Evolution

  Çıkış tarihi henüz net olmayan Jurassic World Evolution oyunu, oyun severlerin Xbox için çok uzun süredir beklediği… »
 • Sea Of ThievesSea Of Thieves

  Sea of Thieves, Xbox oyuncuların aslında 3 yıldır beklediği oyunlardan bir tanesi olarak bilinmektedir. Yani oyunun… »
 • Red Dead Redemption 2Red Dead Redemption 2

  Grand Theft Auto yani GTA serisinin de yapımcısı olan Rockstar Games, yine GTA gibi herkesin beğeneceği bir seri ile oyun… »
 • Monster Hunter WorldMonster Hunter World

  İnternette Xbox One için oyun ararken karşınıza en çok çıkacak oyunlardan bir tanesi Monster Hunter World’dür. 26… »

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD