David Cage’den yeni nesil konsollara yorum

david_cage

Hideo Kojima ile birlikte dünyanın en iyi oyun geliştiricisi olarak gösterilen David Cage, yeni nesil oyun konsolları hakkındaki fikirlerini açıkladı. Fransız bir oyun sitesin röportaj vermiş olan Cage2in yorumlarıan bakarsak pek de net düşünemediğini görüyoruz; zira tecrübelerinden ders almış gibi. Halen PC’ye oyun çıkarma konusunu aklının ucundan bile geçirmediğini gösteren David Cage, bakalım yeni oyun konsollarında karşımıza nasıl çıkacak.

Omikron’la başlayan “interaktif drama” macerasına Fahrenheit’la devam edip Heavy Rain ile maddi ve eleştirel zirveyi gören, Beyond ile de ortalama eleştiriler alan David Cage artık resmen start almış PS4-XB1 neslini değerlendirdi. Fransız bir siteye verdiği röpörtajda “Her konsol ömrü farklıdır” diyen Cage devam etti: “Sony PS2 döneminde rakibi dağıtmıştı, ama PS3 ve 360 döneminde bir eşitlik söz konusu oldu, hatta Wii üstünlük sağladı. Bu konsollar da farklı olacaktır. Her şeyden önemlisi daha güçlüler. Grafik kalitesi ve gerçekçilik kayda değer biçimde artacaktır. Oyunların sosyal boyutu da gittikçe daha önemli olacak. Aynı zamanda konsolların özellikle mobil dünyaya daha açık olmasını bekliyoruz. Tabletler ve telefonlar artık “ikinci ekran” olacaklar”. Cage’e göre iki konsol yapımcısının da dertleri çok farklı, ama bazı ortak kaygıları da var ve bu “ikinci ekran” meselesi bunlardan biri. Şimdiden bir galip belirlemek ise Cage’e göre imkansız. Açıkçası ikinci ekrana Cage’in röpörtajında bu denli önem vermesi bizi biraz işkillendirdi. Quantic bir sonraki oyununda bu özelliği kullanmaya hazırlanıyor olabilir mi? Bekleyip göreceğiz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Metro SerisiMetro Serisi

  Dimitry Glukhovsky’nin aynı adı taşıyan kitabından konusunu alan Metro 2033’te hikâye başlangıç yılı 2013. 2013… »
 • Final Fantasy VII Remake piyasadaFinal Fantasy VII Remake piyasada

  Square Enix tarafından PlayStation 4 için geliştirilen ve yayınlanan yeni bir aksiyon rol yapma oyunu Final Fantasy VII… »
 • Beyond: Two SoulsBeyond: Two Souls

  Qantic Dream tarafından geliştirilen drama, aksiyon ve macera oyunu Beyond: Two Souls Jodie Holmes’in hayatını… »
 • Heavy RainHeavy Rain

  Quantin Dream tarafından geliştirilen suç ve gerilim oyunu olan Heavy Rain, çocuğu origami katili tarafından kaçırılan… »
 • Detroit: Become HumanDetroit: Become Human

  Markus, Connor ve Kara isimli üç androidin hikayesini anlatan Detroit: Become Human bir macera oyunu. Birden fazla oynanan… »
 • Uncharted SerisiUncharted Serisi

  Uncharted: Drake’s Fortune, Uncharted 2: Among Thieves, Uncharted 3: Drake’s Deception, Uncharted: Golden Abyss, Uncharted… »
 • Mass Effect SerisiMass Effect Serisi

  22.yüzyılın sonlarında samanyolunda ki hayali bir atmosferde gerçekleşen Mass Effect üçlemesi Protez ismi verilen eski… »

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD