FIFA 14 İnceleme

FIFA 14

Oyun konsollarında ya da bilgisayarda futbol oyunu oynamak istediğimiz zaman tercih edebilecek olduğumuz sadece iki seri var; ya Konami’nin şaheseri PES, ya da EA’in oyunu FIFA. PES, uzun süreler boyunca FIFA üzerin büyük bir hegomanya kurmuştu ancak FIFA da son 3 senedir büyük bir yükseliş içerisinde ki 14 serisiyle birlikte bu üstünlüğü tamamen ele geçirmeyi başarmış gibi görünüyor. FIFA 14, PES 2014’ün aksine yeni nesil konsollarda yerini aldı; yani Xbox One ve PlayStation 4’te. Ancak PES 2014 bu iki yeni konsol için çıkış gerçekleştirmeyecek ki bu çok büyük bir eksik. Sözlerimizi daha fazla uzatmadan FIFA 14 inceleme yazısını sizlere sunalım.

Öncelikle sizlere yeni neslin ilk FIFA’sı hakkında kesin görüşlerimi kısaca belirtmek istiyorum. Bildiğiniz gibi yeni nesil geldi ve evimizde yer tutmaya başladı bile. Tabii yeni nesil geldi diye bir anda büyük bir performans artışı beklemek biraz yanlış olur. Zamanla konsolun gücü daha çok kullanılınca ortaya çıkan eserlerde daha iyi olacaktır. Bu yüzden FIFA 14’ün PS4 versiyonunu ben test sürümü gibi kabul ediyorum. Yeni nesle şöyle bir göz atış yapıyoruz ve üstüne daha nelerin ekleneceği hakkında fikirler üretiyoruz. Oyun yapımcıları da tıpkı bizim gibi yapıyor ve kendi geliştirmelerini oyunların ileriki versiyonlarına aktarıyorlar. Bu durum ise futbol oyunlarında biraz daha farklı işliyor diyebilirim, bunun sebebini sizlere şöyle söyleyeyim.

Bildiğiniz gibi futbol oyunlarında pek fazla değiştirebilecek şey bulunmaz yani oyunun genel durumu içerisinde geliştirilecek veya üstüne eklenecek şeyler bulmak biraz zor olur. Bu durumdan dolayı yapımcılarda oyunlarına 5-10 özellik eklemek yerine 2-3 özellik ekliyorlar. Her sene bir futbol oyunu çıkardıklarından dolayı yeni geliştirmeleri bir oyunda kullanırlarsa bu onların tamamen zararına olabilir. Bir sonraki sene çıkan oyunda geliştirecek bir şeyler bulmak böylelikle çok daha zor olacaktır. Bunları aklınızda tutarak incelemeyi okumaya devam ederseniz sizin için daha doyurucu olabilir.

Şimdiki neslin üstüne yeni özellikler eklenmiş ve daha iyi geliştirmeler yapılmış durumda. Oyunumuzun bir önceki nesil ile modlar ve menü açısından pek bir farkı bulunmuyor. Hatta herkesin severek oynamış olduğu turnuva modu yeni nesil FIFA 14’ten çıkarılmış durumda. Yani oyun modları ve dahası tıpkı şimdiki nesil ile aynı. Yani oyunun bu yanı için söyleyecek pek bir şey bulunmuyor yeni nesil için.

Şimdi ise gelelim yeni neslin bize sunduğu nimetlere, yapılan büyük geliştirmelere ve küçük detaylara. FIFA 14’ün yeni nesil sürümü Ignite Engine’ı kullanıyor fakat motorun ve konsolun gücünü tam olarak oyuna aktarılmış olduğunu söyleyemem. Motorun gücünü tam olarak FIFA 15’te görebileceğimize inanıyorum. Yine de FIFA 14 iyi bir oyun olmuş, en azından NBA LIVE 14 gibi bir facia ile karşılaşmadık.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Basketball BattleBasketball Battle

  Basketbol müsabakalarında elde ettiğiniz başarıya bağlı olarak tecrübe ve aynı zamanda para ödülü… »
 • Oil Hunt 2Oil Hunt 2

  Pipeti kullanma başarınıza bağlı olarak puan kazanabileceğiniz ve petrol içerek eğlenebileceğiniz bu oyun serinin… »
 • Black Desert Online OyunBlack Desert Online Oyun

  MMO oyunlarından bir tanesi olarak ilgi görmeye devam eden ve 2014 yılında oluşturulduktan bu yana değerinin arttığı… »
 • Muscle KingMuscle King

  Kas yapma sürecini gösteren ve özel bir yapıya sahip olan tıklama uygulamaları Muscle King ile değerlendirmek mümkün… »
 • Flat Zombies Defense Cleanup AndroidFlat Zombies Defense Cleanup Android

  Bir göreviniz bulunuyor ve bu görev de tamamen katları, bulunduğunuz ortamı temizlemeye dayanıyor. Eğer başarılı… »
 • Spider TroubleSpider Trouble

  Heyecan verici ve son derece eğlendirici oyunlardan bir tanesi olan Spider Trouble sizi bir örümcek haline getiriyor. Son… »
 • Oil HuntOil Hunt

  Serinin ilk oyunu olarak ilgi görmeye devam eden oil hunt el becerinizi geliştirebileceğiniz özel uygulamalardan bir tanesi… »

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD