Konsol piyasası düşüşte

ps_xbox_wii

Geride bıraktığımız sene iki tane yeni nesil oyun konsolu bizlerle buluşturuldu. Xbox One ve PlayStation 4’le birlikte konsol dünyasının hareketleneceğini ve firmaların büyük kâra geçeceğini düşünüyorduk ama açıklanan istatistikler durumun pek de umduğumuz gibi olmadığını gösterdi. Sony, satışlarda bir nebze yükseliş yaşasa da istediğini elde edemedi.

Buna göre geçen yıl satılan PS4, PS3, PS2, PS Vita ve PSP oyunlarının sayısı 11.4 milyonu bulurken 2012’ye göre 1.8 oranında artış yakalamış. Bu oyunlar toplamda 372 milyon poundluk bir kazanç getirmiş ve bu da geçen seneye göre firmaya 15.2’lik bir gelir artışı sağlamış. Lakin gelirdeki en büyük sıçrama PS4’ün ve pahalı yazılımlarının çıkışıyla yaşanmış.

Evet, 2013 Sony ve Playstation için oldukça güzel geçmiş gibi gözüküyor. Nitekim pazarda başka ilerleye marka yok ama…

Kral halen tahtında oturuyor.

Her ne kadar 2012-2013 arasında rakamsal bir ilerleme göstermese de Xbox markası 14.4 milyon oyunun satılmasıyla geçen senenin en büyük konsol markası olmaya devam ediyor. Üstelik bu rakam marka için 6.5’lik bir düşüşü temsil etmesine rağmen. Xbox oyunları toplamda 458 milyon poundluk bir gelir getirirken 2.1’lik düşüşe de engel olamadı fakat önemli olan sonuç.

Öte yandan çoğumuzun gözünden kaçan bir diğer konsol markası Nintendo berbat yıllarından bir tanesini yaşamış 2013’te. Wii, DS, Wii U ve 3DS oyunları 6 milyon adette kalarak markaya 35.5 oranında bir düşüş yaşatmış. 2012’de bu rakam 9.3 milyondu. Oyunların toplamı ise 142 milyon dolarlık bir gelir getirmesine rağmen yaşattığı düşüş %27.6.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Anthem OyunuAnthem Oyunu

  Anthem Oyunu; Fort tarsis adı verilen bir ana merkez üzerine kurulu. Fort Tarsis görevlerin alındığı ve alışveriş… »
 • Samorost 3 İncelemesiSamorost 3 İncelemesi

  Bulmaca sevenlerin hiç bırakmak istemediği Samorost 3 oyunu ücretli olarak sunulan bir Android oyunudur. Adım adım belli… »
 • Alien: Blackout İncelemesiAlien: Blackout İncelemesi

  2019 yılına damga vuracak olan oyunlardan biri olan Alien: Blackout korkuyu sevenleri cezbedecek bir mobil oyun. Ücretli… »
 • Oceanhorn İncelemesiOceanhorn İncelemesi

  Ücretsiz olarak Android kullanıcılarına sunulan Oceanhorn oyunu macera isteyenlerin isteklerine sonuna kadar cevap… »
 • The Wolf Among Us İncelemesiThe Wolf Among Us İncelemesi

  Bölümlerden oluşan oynanabilen bu özel oyun ücretli olarak sunulan oyunlar arasında en çok beğenilenlerden biridir.… »
 • Wild Beyond İncelemesiWild Beyond İncelemesi

  Ücretsiz olarak telefonlarınıza indirerek şahane bir strateji oyununa dahil olabileceğiniz Wild Beyond, karakter kartları… »
 • GRID Autosport İncelemesiGRID Autosport İncelemesi

  Araba ve yarış tutkunlarına hitap eden GRID Autosport ücretli bir oyundur. Öncelik olarak İOS işletim sistemine sahip… »

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD