Konsol piyasası düşüşte

ps_xbox_wii

Geride bıraktığımız sene iki tane yeni nesil oyun konsolu bizlerle buluşturuldu. Xbox One ve PlayStation 4’le birlikte konsol dünyasının hareketleneceğini ve firmaların büyük kâra geçeceğini düşünüyorduk ama açıklanan istatistikler durumun pek de umduğumuz gibi olmadığını gösterdi. Sony, satışlarda bir nebze yükseliş yaşasa da istediğini elde edemedi.

Buna göre geçen yıl satılan PS4, PS3, PS2, PS Vita ve PSP oyunlarının sayısı 11.4 milyonu bulurken 2012’ye göre 1.8 oranında artış yakalamış. Bu oyunlar toplamda 372 milyon poundluk bir kazanç getirmiş ve bu da geçen seneye göre firmaya 15.2’lik bir gelir artışı sağlamış. Lakin gelirdeki en büyük sıçrama PS4’ün ve pahalı yazılımlarının çıkışıyla yaşanmış.

Evet, 2013 Sony ve Playstation için oldukça güzel geçmiş gibi gözüküyor. Nitekim pazarda başka ilerleye marka yok ama…

Kral halen tahtında oturuyor.

Her ne kadar 2012-2013 arasında rakamsal bir ilerleme göstermese de Xbox markası 14.4 milyon oyunun satılmasıyla geçen senenin en büyük konsol markası olmaya devam ediyor. Üstelik bu rakam marka için 6.5’lik bir düşüşü temsil etmesine rağmen. Xbox oyunları toplamda 458 milyon poundluk bir gelir getirirken 2.1’lik düşüşe de engel olamadı fakat önemli olan sonuç.

Öte yandan çoğumuzun gözünden kaçan bir diğer konsol markası Nintendo berbat yıllarından bir tanesini yaşamış 2013’te. Wii, DS, Wii U ve 3DS oyunları 6 milyon adette kalarak markaya 35.5 oranında bir düşüş yaşatmış. 2012’de bu rakam 9.3 milyondu. Oyunların toplamı ise 142 milyon dolarlık bir gelir getirmesine rağmen yaşattığı düşüş %27.6.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Far Cry 5Far Cry 5

  Far Cry 5, 2018 yılında oyun severlerin beğenisine sunulan oyunlar arasında yer alıyor. PC, PS4 ve Xbox One’da oynamak… »
 • The Wolf Among Us 2The Wolf Among Us 2

  Telltale Game imzası bulunan The Wolf Among Us serisinin ilk oyunu, oyun severler tarafından çok sevilmiştir. Fakat daha… »
 • Player Unknown’s Battlegrounds ( PUBG )Player Unknown’s Battlegrounds ( PUBG )

  2018 yılının şüphesiz en iyi oyunlarından biri PUBG olarak bilinmektedir. Çıktığı günden beri büyük küçük pek… »
 • Jurassic World EvolutionJurassic World Evolution

  Çıkış tarihi henüz net olmayan Jurassic World Evolution oyunu, oyun severlerin Xbox için çok uzun süredir beklediği… »
 • Sea Of ThievesSea Of Thieves

  Sea of Thieves, Xbox oyuncuların aslında 3 yıldır beklediği oyunlardan bir tanesi olarak bilinmektedir. Yani oyunun… »
 • Red Dead Redemption 2Red Dead Redemption 2

  Grand Theft Auto yani GTA serisinin de yapımcısı olan Rockstar Games, yine GTA gibi herkesin beğeneceği bir seri ile oyun… »
 • Monster Hunter WorldMonster Hunter World

  İnternette Xbox One için oyun ararken karşınıza en çok çıkacak oyunlardan bir tanesi Monster Hunter World’dür. 26… »

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD