Nintendo’dan yeni oyun konsolu

Nintendo

Nintendo, karşımıza yeni bir oyun konsoluyla çıkmaya hazırlanıyor. Bu iddia ne kadar güvensiz bir kaynaktan gelse de Microsoft ve Sony’nin yeni konsollarını satışa sunmalarının ardından biz de uzun süredir bir beklenti içerisindeyiz; bu yüzden “neden olmasın” diyoruz.

Öncelikle iki platform beraber geliştiriliyor. Kod adları Fusion. El konsoluna Fusion DS, ev konsoluna ise Fusion Terminal deniyor. Fusion DS yine çift ekranla gelecek. AMD çip kullanacak ve 3 GB RAM’i olacak. Üst ekran Gorilla Glass olack ve genel olarak 3DS ile pek çok özellik ortak kalacak. Farklı olan, bu seferki model 3G desteği, parmak izi okuyucusu ve nabız yoklayıcısıyla gelecek. 128 GB’lık SDHC kart slotu da cabası.

Fusion Terminal ise başka bir mesele. 3DS’in halefinin ciddi ciddi konuşulmaya başlanması bize pek garip geliyor, ne de olsa iki sene sonra çıkışını görebileceğimizi düşünmemekteyiz. Fakat Nintendo bir iki sene içerisinde Wii U defterini de kapatır mı? Orasından emin değiliz. Kaynağa göre özellikleri biz yine de aktaralım. Radeon bazlı bir GPU kullanan sistem, CPU’sunu IBM’den alacak. Bir adet 8 çekirdekli işlemci, bir adet ise 3 çekirdekli yan işlemciye sahip olacak Fusion Terminal, 4 GB’lık DDR4 SDRAM’in yanı sıra Die üzerinde 2 GB DDR3 RAM ile de gelecek. İlginç olan bir detay ise HDMI 2.0 portu ile geleceğine dair olan iddia. Bir adet disk slotlu, bir adet de disksiz, HVD kullanan sürümle çıkacağı da söyleniyor.

Firmalar genelde bir iki sene içerisinde yeni nesli düşünmeye başlarlar. Ama Nintendo’nun yaşadığı sıkıntı düşünülünce bu süreci öne çekmiş olmaları muhtemel. Sizler ne düşünüyorsunuz? Nintendo yeni nesil yarışına yeni bir cihazla katılma niyetinde olabilir mi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • SkyrimSkyrim

  The Elder Scrolls V: Skyrim tanınan ismi ile Skyrim aksiyon RPG video oyunu piyasaya çıktığı ilk 48 saat içerisinde 3,5… »
 • Red Dead Redemption SerisiRed Dead Redemption Serisi

  Çıkış yaptığında yılın oyunu seçilen Red Dead Redemption Serisi oyuncusuna vahşi batı’da kovboy olma imkânı… »
 • UndertaleUndertale

  Toby Fox tarafından 2 boyutlu ve 8 bit görsellerden oluşturularak yaratılan Undertale oyunu RPG video oyunudur.… »
 • Spec Ops: The LineSpec Ops: The Line

  2K Games tarafından yayınlanan üçüncü şahıs nişancı video oyunu Spec Ops: The Line oyununda keşif için Dubai’ye… »
 • Metro SerisiMetro Serisi

  Dimitry Glukhovsky’nin aynı adı taşıyan kitabından konusunu alan Metro 2033’te hikâye başlangıç yılı 2013. 2013… »
 • Final Fantasy VII Remake piyasadaFinal Fantasy VII Remake piyasada

  Square Enix tarafından PlayStation 4 için geliştirilen ve yayınlanan yeni bir aksiyon rol yapma oyunu Final Fantasy VII… »
 • Beyond: Two SoulsBeyond: Two Souls

  Qantic Dream tarafından geliştirilen drama, aksiyon ve macera oyunu Beyond: Two Souls Jodie Holmes’in hayatını… »

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD