Steam Kartları Başa Bela!

steam_cards

Valve’ın en iyi işi olan Steam sadece oyun satmakla kalmıyor, oyuncuları birçok konuda tatmin ediyor. Ta küçüklüğümüzden beri bir koleksiyon alışkanlığımız vardır. Bunlar oyun kartları olabilir, beybladeler ya da farklı şeyler olabilir. Steam de kendi oyun kartlarını basıp koleksiyon tamamlamaya yönelik bir pazarlama mantığı içine girmişti. Görünen o ki pek başarılı olmuşlar.

Steam kartları sistemi hem kullanıcıların, hem de Valve’ın bir hayli memnun olduğ bir sistem, buna şüphe yok. Koleksiyon derdi olan oyuncular kendilerine bir uğraş buluyor, olmayanlar damlaya damlaya akan bir gelir kaynağına sahip oluyor, Valve da tüm bunlardan komisyon alıyor. Fakat arada sistemin de kafasını karıştıran, gerçekten meseleyi çok abartanlar da çıkmıyor değil.

Steam kullanıcısı PalmDesert’ten söz ediyoruz. PalmDesert, Steam’in kış indirimlerine özel “snow globe” rozetlerinin tümünü toplayabilmek için toplam 3000 dolardan fazla para harcadı. Her birini toplamış olan PalmDesert’e bir anne edasıyla “başın göğe erdi mi” diye sormak, “karnını bunlar mı doyuracak?” diye komboyu çakmak, “ne anlıyorsun şunlardan hiç anlamıyorum” diyerek de fatality’yi atmak istiyoruz. Hakikaten inanılacak gibi değil.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Final Fantasy VII Remake piyasadaFinal Fantasy VII Remake piyasada

  Square Enix tarafından PlayStation 4 için geliştirilen ve yayınlanan yeni bir aksiyon rol yapma oyunu Final Fantasy VII… »
 • Beyond: Two SoulsBeyond: Two Souls

  Qantic Dream tarafından geliştirilen drama, aksiyon ve macera oyunu Beyond: Two Souls Jodie Holmes’in hayatını… »
 • Heavy RainHeavy Rain

  Quantin Dream tarafından geliştirilen suç ve gerilim oyunu olan Heavy Rain, çocuğu origami katili tarafından kaçırılan… »
 • Detroit: Become HumanDetroit: Become Human

  Markus, Connor ve Kara isimli üç androidin hikayesini anlatan Detroit: Become Human bir macera oyunu. Birden fazla oynanan… »
 • Uncharted SerisiUncharted Serisi

  Uncharted: Drake’s Fortune, Uncharted 2: Among Thieves, Uncharted 3: Drake’s Deception, Uncharted: Golden Abyss, Uncharted… »
 • Mass Effect SerisiMass Effect Serisi

  22.yüzyılın sonlarında samanyolunda ki hayali bir atmosferde gerçekleşen Mass Effect üçlemesi Protez ismi verilen eski… »
 • Life is StrangeLife is Strange

  Hikaye tabanlı bir interaktif video oyunu olan Life is Strange, Dontnod Entertainment tarafından geliştirildi. Fotoğraf… »

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD