How to Survive inceleme


80

How to Survive

Zombi oyunları son bir senedir fazlasıyla sayısını artırmış durumda. Bunla birlikte tabi ki oyunları oynayan oyuncu kitlesi de yükseliş göstermiş durumda. How to Survive da kısa süre önce bu oyunlar arasına katıldı ve zombi oyunları arasından en çok sevilenlerden biri oldu; bundaki en büyük etken de oyunun RPG olması. Şimdi How to Survive inceleme konumuz ile sizleri baş başa bırakalım.

RPG oyun türünü bilirsiniz. Günümüzün en son örneği olan Path of Exile’dan girelim. İşte bu oyunun zombili konseptini düşünün. Öyle düşündüğünüz zaman How to Survive’ın nasıl bir şey olduğunu anlayabilirsiniz. İçerisinde böcek ve çeşitli değişik yaratıklar yerine zombiler barındırıyor How to Survive. Fakat diğer RPG oyunlarından farklı yanları da bulunuyor. Özellikle Üretim kısmı oldukça güzel.

Öyle can alıcı bir hikayesi bulunmuyor maalesef. Geminiz bir kaza sonucu batıyor ve kendinizi bir adada buluyorsunuz. Bu adada bir hayatta kalma mücadelesi vermek zorundasınız yoksa en fazla iki gün yaşarsınız. İşte tam burada oyun başlıyor ve bizler de hayat mücadelesi vermeye başlıyoruz. İlk olarak elimize bir “çıbık” geçiyor ve bununla zombilerden kendimizi korumaya çalışıyoruz. Adanın etrafında biraz gezindikten sonra yavaş yavaş alışmaya başlıyorsunuz.

Görevleri genel olarak adada bulduğumuz insanlardan alıyoruz. Onlar hem bizlere adayı öğretirken hem de tecrübe puanı kazandırıyorlar. Hikaye modu bu şekilde ilerliyor. Görevler ilerledikçe yapabildiğimiz şeyleri de daha çok öğreniyoruz. Görevler bir yana, oyunun en önemli karakterlerinden biri olan Kovac ile ileride tanışıyoruz. Bu karakter bize silah yapmayı falan öğretiyor ayrıca çeşitli ekipman sağlıyor.

Önemli bir karakter olmasının bir diğer sebebi de adanın etrafına yerleştirmiş olduğu rehber kitapları. Bu kitapları görevler yaparken adanın çeşitli yerlerinde keşfediyoruz ve bize oyunun ana hatlarını gösteriyor. Ufak videolar şeklinde hazırlanmış. Hem eğlenceli hem öğretici olmuşlar. Bana biraz Bioshock’u hatırlattı diyebilirim.

Yukarıda oyunun ana hatlarından bahsetmiştim. Sonuçta oyun içerisinde de olsa normal bir insanız. Belirli ihtiyaçlarımız bulunuyor: Acıkmak, susamak gibi. İşte bu ihtiyaçlarımızı da etraftan gideriyoruz. Tam olarak dört ihtiyacımız var.

Sağlık: Zombilerden hasar aldığımız zaman azalıyor. Çeşitli bitkiler ve üretilen sağlık eşyaları ile çoğaltılabiliniyor.

Açlık: Etrafta bulduğunuz yiyecekler ile gideriyorsunuz. Bazen avcılık yapmanız da gerekebiliyor.

Susuzluk: Çoğu yerde kuyular bulunuyor, oralardan rahatça ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Uyku: Uyku biraz daha farklı. Kovac’ın inşa etmiş olduğu çeşitli barınaklar bulunuyor. Bu barınaklarda ilk önce alarm veriyorsunuz. Daha sonra gelen zombileri öldürüyorsunuz. Etraftaki zombileri bölgeden arındırdıktan sonra barınakta bulunan yatakta rahatça uyuyabilirsiniz. Kovac’ın inşa ettiği bu barınaklar oldukça sağlam.

Oyun içerisinde dört farklı ada bulunuyor. Bu adalarda görevler aracılığı ile yolculuk yapıyorsunuz. İşte bu adalarda haftalarca kalmış olan Kovac, zamanla kendini geliştirmiş ve çok iyi malzemeler elde etmiş. Daha sonra bu malzemeler ile kendini çok geliştirmiş olan Kovac adanın hakimi olmuş diyebiliriz. Karşısına çıkacak olan zombiler ona karşı direnemiyorlar. Kovac’ın bize de az yardımı dokunmuyor değil hani. Gayet yardımcı bir karakter.

Kovac’tan yeterince bahsettik sanırım. Şimdi bizim kontrol edebildiğimiz karakterlerden bahsedelim. Üç farklı karakter bulunuyor: Abby, Kenji ve Jack. Her birinin kendine özel bir yetenek ağacı ve güçleri bulunuyor. Hoşunuza en çok hangisi giderse onu almanızı tavsiye edebilirim.

How to Survive’ı neden oynamanız gerektiğinden bahsetmek istiyorum. Eğer zombileri, üretim yapmayı ve bir şeyler keşfetmeyi seviyorsanız bu oyun tam size göre. İçerisinde bunların hepsini fazlasıyla içeriyor. Zombiler çeşit çeşit, üretim yapılacak yüzlerce nesne ve keşfedilecek dört büyük ada. İzometrik bir açıya sahip olmasa belki daha iyi olabilirdi fakat böyle de pek kötü görünmüyor. Ben bir süre daha devam etmeyi düşünüyorum. Üstelik arkadaşınızla birlikte oynarsanız daha bir heyecanlı oluyor.

Grafiklerinden pek bahsetmedim farkettiğiniz gibi. Böyle bir oyunda grafiklerden bahsetmek biraz zor. Kendince yeterli oyun içi grafikleri var fakat arayüz daha iyi yapılabilirdi. En azından nesnelerin siyah olmasına gerek yoktu. How to Survive şu sıralar farklı bir heyecan arayanlar içi ideal oyunlardan biri olmuş.


admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir