Resident Evil 7 korku yerine macera oyunu mu olacak?


109

resident_evil_7

Korku oyunlarını birisine say desek bu listenin ilk beşinde mutlaka Resident Evil serisi de yer alır. Capcom tarafından geliştirilen oyun ilk çıktığında yüz binlerce oyuncuyu başına kitlerken halen aynı başarıyı devam ettirdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Geçtiğimiz dönemde yapılan açıklamada Resident Evil’ın HD versiyonunun yakın zaman içinde oyunculara sunulacağını belirtilmişti; halen bu konuda yeni bir gelişme yok maalesef. Ancak ortaya yeni bir iddia atıldı. İlk oyunundan bu yana korku düzeyini indirip daha çok macera oyunu olma yolunda ilerleyen Resident Evil’ın yeni oyunda tamamen macera temasını işleyeceği konuşuluyor.

Dikkat ederseniz tüm Resident Evil oyunları gittikçe aksiyona doğru kaymış ve hatta Resident Evil 6 ile de aksiyon düzeyi tavan yapmıştı. Eskiden tam bir korku oyunu olarak gösterilen ve 90’lı yılların en büyük fenomeni olan Resident Evil’ın korkudan çok aksiyona dönmesi ne yazık ki satış grafiği ile de doğru orantılı. Piyasada bulunan korku temalı oyunların yeterince gelir elde edememesi, Capcom’un aksiyona doğru kaymasında en büyük neden olmuş. Hatta firma yetkililerinden duyulana göre, saf bir korku ya da survival-horror türünde Resident Evil yapılması kesinlikle kâr sağlayacak bir hamle olmayacakmış.

Kâr sağlaması bir kenara, Alien: Isolation, Amnesia, Outlast gibi safkan korku temalı oyunların piyasada hakimiyet kurmaya başlaması da Capcom’un geri adım atmasına bir diğer sebep olarak gösteriliyor. Öte yandan Dead Space gibi hem aksiyon hem de korku içeren oyun türünün ise Capcom’a daha yakın olduğunu düşünenler var.

Capcom, Resident Evil Revelations serisi ile klasikleşmiş tarzını yeniden oyunculara sunmayı planlıyor. Daha az silah, daha güçlü düşmanlar ve daha çok bulmaca ile düşük bütçeli ama fazla sayıda platforma yönelik bir oyun sisteminin peşinde oldukları tek oyun, Revelations serisi olacak. Tüm bu bilgiler ışığında, Resident Evil 7’nin korkudan çok aksiyona yönelik olacağı, her işletme gibi Capcom’un da asıl amacının kâr elde etmek olması gerekliliğinden dolayı bu yola başvurulacağı iddia ediliyor.


admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir