The Amazing Spider-Man 2 iOS İnceleme


95

The Amazing Spider-Man 2

Geride bıraktığımız 25 Nisan gününde filmi vizyona giren The Amazing Spider-Man 2’nin oyunu da hiç beklemeden çıktı. iOS platformu üzerinde yer alan oyun aynı zamanda Android üzerinden de oynanabiliyor. Oyundaki hikaye filmden alınmışken filmdeki hikayenin aynı şekilde PC, PS3, Xbox 360, PS4 ve Xbox One de kullanıldığını vermiş olduğumuz bilgiler arasına ekleyelim. The Amazing Spider-Man 2 iOS inceleme yazımızda oyunun birçok detayını sizlere verdik. Bundan 10 sene önceki oyun kadar güzel, emin olabilirsiniz.

Tıpkı filminde olduğu gibi 2012 senesi içerisinde piyasadaki yerini alan The Amazing Spider-Man oyununun devamı niteliğinde bir oyun ile karşı karşıyayız. Her sene yeni bir hikaye ile karşımıza çıkan fakat oynanış ve işleyiz olarak aynı kalmayı başarabilen Call of Duty’i buna örnek verebiliriz. Bu oyunda da oynanış şekli tamamen aynı diyebiliriz ancak yenilenen hikaye ve oyuna ekstra katılan itemler ile birlikte, grafiklerde de olan bariz yeniliklerle oynanabilir halde. İkinci oyunu ilk oyuna benzetmişken, maalesef bulutlara ağ atmaya devam ediyoruz. Ne yazık ki sadece hikaye değişikliği var karşımızda. Zamanında en çok eleştirilen bu özellik henüz güncellenmemiş. Üçüncü film ile beraber Gameloft aracılığı ile yeni bir Spider-Man gelse bile, bu özelliğin aynı tarz ilerleyebilecek olması üzücü olabiliyor ancak bir mobil oyuna göre, hatta bu tarz oyuna göre bu özelliğin böyle olması pekte sorun olmuyor. Kısa sürede alışabiliyorsunuz.

Oyundaki hikayeye göre New York’u Electro’nun elinden kurtarmaya çalışıyoruz. Bununla beraber oyunda birçok düşman ile karşı karşıya kalacağız. Yeni dövüş sistemi, kombolarla daha da geliştirilen oyunda, dövüş mücadele sistemi de oldukça başarılı bir durumda işlenmiş halde. Oyun zaten açık dünya olduğu için her zaman dövüşmeniz de şart değil. Çünkü duruma göre kaçmayı da deneyebilirsiniz. Onu da mümkün olduğunca az yapmaya çalışın. Arada bir New York’u gezin.

Oyun tamamen açık dünya olsa bile New York’ta keşfedilecek pek bir mekan yok. Bildiğimiz New York var karşımızda. Ana görevler haricinde yer alan yan görevler sayesinde şehri dolaşabilir, ara sokaklardaki gaspçıları, soyguncuları suç üstü yakalayarak ağlarınızla beraber bir güzel kelepçeleyip, adalete teslim edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, saldırıya uğrayan kızları veya sivilleri kurtarabilirsiniz. Yan görevler zaten birbirinin aynısı olduğu için hemen hemen herşeyi yapmak zorunda da değilsiniz. Bu görevler sayesinde dükkanlardan alışveriş yapacak parayı kazandığımızı da belirtelim. Yeni itemler almak ve yeni özellikler kazanmak uğruna ister istemez bu işi yapmak zorunda da kalacaksınız.

Oyunun müzikleri de Örümcek Adam’a yakışan seviyede, ancak film ile aynı mükemmellikte değil. Çünkü Hans Zimmer imzalı beste filme çok ayrı bir tat katmıştı. Seslendirmeler ise bir mobil oyuna göre mükemmel olsa da tabletlerde rahatsız edici olabiliyor. Bunun sebebi ise seslerin tabletlere göre sönük kalması. Oyunu sürekli oynayabilmek için çevrimiçi olmanız gerekiyor. Çünkü tüm oyuncuların katılabildiği ortak etkinlikler bulunuyor. Yine de buna rağmen bu bağlantıyı gereksiz görüyorum. Yani insanların büyük bir kısmı ya metroda, ya da o tarz kapalı ortamlarda bu tür oyunlara ihtiyaç duyar. Üstelik ülkemizdeki internet hızını düşündüğümüzde ve yaşanılacak kopmalar oyundaki ilerlemenizi olumsuz etkileyecektir.

Bir mobil oyuna kıyasla oldukça iyi grafiklere sahip ancak çok fazla ve ileri düzeyde kalitede beklemeyin. Oyuncu karakterleri ise güzel çizilse bile normal sivil karakterler, yan karakterler hiç umursanmadan yapılmış. Hatta bazı yerlerdeki karakterlerin özensizliği kalasla konuşur gibi hissetirebiliyor.

Oyunun dokunmaya karşı verdiği tepki süresi de oldukça başarılı. Ne bir saniye geç, ne de bir saniye erken oluyor. Bu da oyuna bir artı daha katıyor. Oyundaki diyaloglardan, menülere kadar oyunun Türkçe altyazı desteğine sahip olduğunu belirtelim. Bu durum hikayeyi daha iyi anlamanıza neden oluyor. Aslında Boonex’un geliştirdiği The Amazing Spider-Man 2 oyunlarına kıyaslayacak olursak, bu yapım olmasa da olurmuş. Yine de bir alternatifin, değişik bir deneyimin olması şart.

Oyunun iOS sürümünü AppStore’da, Android sürümünü ise Google Play’den satın alabilirsiniz.


admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir