3D Aksiyon Oyunları


77

Günümüzde teknoloji akıl almaz bir hızla ilerlemeye devam ediyor. Ve gün geçtikçe hayatımızın her alanını kuşatıyor.  Çalışma hayatımızda sağladığı kolaylıklar saymakla bitmez, fakat bununla kalmayıp hayatımıza eğlence de katıyor. Bu eğlencelerden biri de eğlence ve heyecanı birlikte hissettiren 3D aksiyon oyunları.

3D oyunlar diğer bilgisayar oyunlarından kullanılan grafik çizim yöntemleri ile ayrılıyor ve hatta bir adım öne geçiyor demek mümkün. 3D ismini almasının nedeni de bu. 3D  ‘’üç boyutlu’’ anlamına gelen, İngilizce ’’ 3 dimensiyon’’  kavramından geliyor.

3 boyutlu grafik tasarımlar oluşturulmak için bir çok bilgisayar programı kullanılmakla birlikte, 3ds max ve maya isimli programlar kullanım kolaylığı sebebiyle en yaygın şekilde kullanılanları. Merakı olanlar için, internet aracılığıyla  bu programlara ulaşmak ve kullanmayı öğrenmek çok da zor değil.

3D aksiyon oyunları ise 3D oyunlar arasında önemli bir yere sahip.  Çünkü bu  oyunlar  masa başı işler ve monoton bir hayata heyecan katmanın en kolay ve ulaşılabilir yollarından biri. Oyunlar satın alınıp bilgisayara yükleyebileceği gibi birçok oyun sitesi üzerinden de oynamak mümkün.  Bu noktada önemle belirtmek gerekir ki;  bu oyunları oynayabilmek için adobe shockwave player ve 3d unity wep player eklentilerinin bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.

En çok oynanan 3D aksiyon oyunları arasında ‘’ Askeri eğitim ‘’  , ‘’ Askeri görev’’ , ‘’Mağazada hırsız yakalama ‘’  vb. oyunlar bulunuyor. Bunların yanı sıra ‘’ Mağazada hırsız yakalama ‘’ oyununda olduğu gibi konusunu filmlerden alan, Spiderman, Superman ve bunlar gibi birçok süper kahramanı konu alan oyunlar da mevcut ve oldukça rağbet görüyor.

Yalnızca çocuklar veya gençler değil neredeyse her yaş gurubundan insanın oynadığı 3D aksiyon oyunları teknolojik gelişmelere paralel olarak gelişmeye devam ediyor. Her geçen gün daha iyi grafik tasarımlar ve görüntü kalitesi ile yeni ürünler piyasaya çıkıyor.  Heyecan ve eğlenceyi bir araya getiren bu ürünler grafik kalitesi ve konu seçimindeki başarılarına paralel bir şekilde tüketicinin ilgisini çekmeyi başarıyor. Yaş gruplarına göre farklı oyunlar tercih edilse de genel olarak bu oyunlar geniş bir izler kitleye  sahip olmayı başardı.


Editor

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir