Araplar oyunları kendileri sansürlüyor


98

arab_game

Ortadoğu’nun hiçbir konuda sorunu hiçbir zaman bitmeyecek gibi gözüküyor. Savaşlardan zaten başını kaldıramayan bölge ne hikmettir oyun piyasasında oldukça saygın ve istekli bir yere sahip. Arap oyuncuların sektöre yatırdıkları paralar batılı oyun geliştiricilerini bu piyasaya girme konusunda ikna ediyor; ancak Arap ülkelerinde uygulanan sıkı sansür kuralları onları bundan uzak tutuyor. Arap ülkelerinde en son yasaklanan oyunlar arasında GTA V, Darksiders, South Park, Dragon Age, Saints Row bulunuyordu.

Pazarın potansiyeli yok değil ve bu potansiyelin farkında olan isimlerden biri olan Activision-Blizzard CEO’su Bobby Kotick şöyle diyor:

“Biz batı oyunlarını, Orta Doğu marketinde satmak istiyoruz.”


Elbette oyunların Arap ülkelerinde çıkabilmesi için belli başlı sansür kurallarına uyması gerekiyor. Arap oyun geliştiricileriyse başarılı olabilmek için nerede durmaları gerektiğini bilmek zorundalar. Kumarhaneler yüzünden yasaklanan SimCity’den kendine pay çıkaran geliştiricilerinden biri olan, Play3arabi’nin kurucu ortağı Samer Abbas, “Bir noktada başarılı olabilmek için sınır çizmeliyiz, oyunlarımızı geliştirirken kendi kendimize sansür uyguluyoruz. Topluluğun bakış açısından bakarak neyin sansürlenecek içerik olduğunu anlamaya çalışıyoruz,” diyor.

Özellikle Batılı firmalar büyük potansiyel gördükleri Arap pazarına açılmak istiyorlar ama geliştiricilerin gözünden bakınca, bu bir süre daha zor olacak gibi görünüyor.


admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir