Axes & Allies inceleme


79

Axes & Allies

Türk oyun geliştiricilerinden yepyeni bir oyun daha geldi: Axes & Allies. Şu ana kadar Türkiye’den çok yabancı ülkelerdeki oyuncular tarafından oynanmakta olan oyun artık ülkemizde de yavaş yavaş tanınırken biz de sizler için Axes & Allies inceleme yazısı hazırladık. Türk geliştiricilerin bu vakte kadar pek de kayda değer bir oyun yaptığını görememiştik ancak bu oyun için aynı şeyleri diyemeyeceğiz.

Strateji oyunlarının PC’den başka platformda oynanamayacağını düşünen insanlardanım ben de. Mouse ve klavyenin üzerinde pek çok tuş bulunuyor. Gamepadlerde ise bu sayı bayağı düşük. İşte bu yüzden konsollarda oynanamayacağını düşünüyorum. Dokunmatik arayüzde de fikrim aynıydı. Fakat Last Moon Games adlı Türk geliştirici ekibin geliştirmiş olduğu Axes & Allies’ı gördükten sonra bu fikrim biraz değişti diyebilirim. Kolay bir arayüz oturtarak oynanabileceğini bu şekilde görmüş oldum.

Axes & Allies bizlere farklı bir deneyim sunmak için geldi. RPG’yi mobil platforma çoklu olarak taşımak isteyen bu oyun istediğini biraz başarmış gibi.

Her şeyden önce oyunun hikayesine değinmek istiyorum. Efsanelere göre bir ejderha var ve bu ejderhanın altınları bulunuyor. Hırslı bir ork lideri bunu duyunca klanını toplayıp o altını almaya gider. Bu konuda çok isteklidir. Altınlar ise daha önce almak isteyenlerin ruhlarının koruması altındadır. Orklar liderlerinin önderliğinde savaşa girmişlerdir fakat kısa sürede alt edilmişlerdir. İlk savaştan hayatta kalan sadece üç ork vardır ve bu orklar ejderhaya saldırıp liderlerini kurtarmak zorundadırlar. İşte bizim oynayacağımız hikaye buradan sonrasını konu alıyor.

Bu üç ork arkadaşımızın farklı farklı özellikleri bulunuyor. Yakın dövüşçü, okçu ve şaman olarak üçe ayrılan bu orklarımızın kendi sınıfları içerisinde de 3 farklı özelliği bulunuyor.

Orklarımızı dokunmatik arayüzde kolayca koordine edebiliyoruz. Ekrana basılı tutuyoruz ve saldırmak istediğimiz düşmanda bırakıyoruz. Seçtiğimiz ork da ona saldırmaya başlıyor. Özellikle üç orkun bulunmuş olması oyunu daha da oynanabilir bir hale getiriyor. Zaten şamana tıklayıp yakın dövüşçü orkunuza can vermesi için emir verdiğinizde geriye kalan tek şey iki orku yönetmek oluyor.

Mobil platformda oynanabilecek olan strateji oyunları listesine Axes & Allies’ı da katabilirsiniz. Genel anlamıyla yeterli bir oyun olmuş. Vakit geçirmek için birebir. Oturup üzerinde uzun vakitler harcamanız gerekmeyen fakat oynayınca bayağı bir zevk alacağınız oyun. Hatta o kadar çok hoşuma gitti ki oynanış sistemine puan olarak 75 vermek isterim. Last Moon Games’ten daha başarılı oyunlar da bekliyorum.


admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir