Final Exam inceleme


76

Final Exam

Kısa süre önce birçok oyun platformu için çıkışını gerçekleştirmiş olan Final Exam o kadar fazla tutuldu ki Left 4 Dead’le bile kıyaslanmaya başlandı. Oyunun grafikleri tabi ki L4D’e göre biraz daha kolay kaçsa da sistem ve senaryo olarak mükemmel olduğunu söyleyebiliriz. Biz de sizler için Final Exam inceleme yazımızı yayımlıyoruz. Oyunu satın almadan önce nasıl bir şey olduğunu mutlaka merak etmişsinizdir.

PC, PS3 ve X360 için satışa sunulmuş olan bağımsız oyun Final Exam bizleri dört arkadaşın macerasına bırakıyor. Joe, Cassy, Nathan ve Sean adlarındaki liseli arkadaşlarımız tüm partilere katılırlar ve hatta tüm partilerin yıldızı olmuşlardır. Yine toplaşıp bir partiye gidiyorlar fakat bu parti yolunda çeşitli yaratıklar karşılarna çıkıyor. Onlarda kaza yapınca bu küçük kasabada sıkışıp kalıyorlar. Şimdiki amaçları ise yaratıklardan kurtulup tekrar partilere gidebilmek.

Çok klişe bir hikayeye sahip olsa bile, oynanışı ve mekansal atraksiyonlar ile birlikte Final Exam kendini fazlasıyla sevdiriyor. Özellikleri birbirinden farklı yaratıklara karşı bizimde çeşitli özelliklerimiz bulunuyor tabii ki. Bu yaratıklar ile baş ederken dört farklı karakterden istediğimizi seçiyoruz ve farklı yetenekler ile savaşıyoruz.

Her karakterin kendine has yetenekleri mevcut. Karakterlerin seviyesini ilerleterek farklı yetenekleri açabiliyorsunuz. Bu şekilde yaratıkları öldürmek daha da kolaylaşıyor. Tabii yetenekleri kullanmak her zaman için başınızı kurtaramayabiliyor. İşte tam burada silahlar ve el bombası kendini gösteriyor. Ayrıca yakın dövüş için farklı türde sopalar ve testereler de bulunmakta.

Oyun içerisinde ilerledikçe farklı silahlara ve ekipmanlara ulaşıyorsunuz. Silahları ve el bombalarını kullanmak için mermiye ihtiyacınız oluyor. Onları da yaratıklardan düşürebiliyorsunuz. Yakın dövüş için ise sınırsız kullanma hakkınız bulunuyor. Yaratıkları pata küte dövebilirsiniz. Ayrıca yakın dövüş silahı ile yapacağınız kombolar ile oyun içerisindeki puanınızı arttırmak mümkün. Ben genelde yakın dövüş silahlarını kullandım. Diğerlerinin limitli kullanımı olduğundan pek alışamadım. Sopa ile kafa göz girmek daha kolay geldi.

Karakterler arasından en kullanışlı olanı bana göre Brutal Joe. Diğer karakterlerden daha güçlü ve yakın menzilli silahlar tam bu karaktere göre. E tabii özelliklerini de kendime uygun bulunca bu karakterle yoluma devam etmeye karar verdim. Eğer uzun menzilli dövüşler yapmayı seviyorsanız Sean karakterini size önerebilirim. Patlayıcılar ile ilgilenen Nathan ile de oynamanın ayrı keyfi var.

Mekanlar bu oyunda benim en çok hoşuma giden şeyler oldu diyebilirim. Görevler ile birlikte çevre çok güzel bir hale geliyor. Kimi zaman karanlık ve dar bir sokakta savaşırken, kimi zaman hızla giden ve paramparça olmuş olan bir tren üzerinde savaşımızı veriyoruz. Etraftaki görsel güzellik çok hoşuma gitti.

Tek kişilik modda bunları yapabiliyoruz ve çok eğlenceli oluyor fakat bunları arkadaşlarınızla birlikte yapmak çok daha keyifli. Dört kişiye kadar olanak sağlayan Final Exam bu şekilde çok daha zor ve eğlenceli bir hale geliyor. Böyle oynamanızı daha çok öneririm.

Her ne kadar zevkli bir oyun olsa da kendi içerisinde eksiklikler de barındırmıyor değil. Mesela yaratıklar daha fazla çeşitte olabilirlerdi. Farklı farklı renkte olmaları benim daha çok hoşuma giderdi. Grafiklerin de daha güzel olması mümkündü fakat bu konuda pek laf söylemek istemiyorum. Bağımsız ve 2.5D bir oyun olduğu için pek fazla grafiğe yatırım yapmak mümkün değil. Şimdiki haliyle bile çok eğlenceli görünüyor.

Çoğu kişi bu oyunu Left 4 Dead ile de karşılaştırdı fakat bağımsız bir yapım olduğu için böyle şeylerin olabilitesini yüksek buldular. Yani örnek aldığı oyunlar olması çok normal. Şu sıralar boş vaktiniz varsa Final Exam ile biraz vakit geçirebilirsiniz.


admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir