Gran Turismo 6 İnceleme


81

Gran Turismo 6

Yarış oyunu serilerinin en sevilenlerinden ve başarılılarından biri olan Gran Turismo, geçtiğimiz dönemde yeni oyununu bizlere sunmuştu. Yeni nesil oyun konsollarında çıkış yapmayan Gran Turismi 6 en fazla PC oyuncuları tarafından oynanacak gibi gözükürken bu vakte kadar gelen yorumların fazla olumlu yönde olduğunu belirtmek gerek. Biz de henüz oyunu almayan için Gran Turismo 6 inceleme yazısını sizlere sunuyoruz; umarız bu yazıyla birlikte oyunu satın alma yönündeki fikirleriniz daha da olumlu hale girer.

Gran Turismo’nun beşinci oyun ile yapmış olduğu inovasyonlar altıncı oyun ile daha da şekil alarak profesyonel bir hale gelmiş durumda. Böylelikle Gran Turismo 6 için serideki en iyi oyun olmuş diyebiliriz fakat aklımda şöyle bir soru mevcut: Gran Turismo 6 neden yeni nesil için hazırlanmadı? Henüz hazır değil mi yoksa Driveclub’ın önü kapanmasın diye mi böyle bir şey yapıldı? Bu deneyimi yeni nesilde tatmak her şekilde daha tatlı olabilirdi çünkü.

Gran Turismo 6 için serideki en iyi oyun demek mümkün fakat Gran Turismo 5’in bazı haritalarında yapılan yarışların altıncı oyundan daha hoş göründüğü de yalan değil. Dediğim gibi beşinci oyun ile gelen inovasyonların üzerine farklı deneyimler katılmış ve altıncı oyun ortaya çıkmış. Eğer beşinci oyunu sevdiyseniz ve simülasyon türünde yarışlar yapmaya bayılıyorsanız, altıncı oyun da dikkatinizi kolaylıkla çekecektir.

Gran Turismo 6 ile birlikte seri yeni ve daha pratik bir arayüze geçiyor. Önceki serilerin arayüzü ile bayağı bir fark bulunuyor. Oyun içerisinde yer alan modlar sağa doğru sıralı bir şekilde ve düzgün bir biçimde oyunun arayüzünde yer alıyor. Rahatça analog ile menüler arası geçiş yapabiliyoruz. Hemen yeni bir araba alıp, onu düzenleyip daha sonra yarışa girmek oldukça mümkün.

İsterseniz arcade modda güzel vakitler geçirip sürüş kabiliyetinizi geliştirebilirsiniz ya da Goodwood Festival of Speed’deki etkinliklere veya ayda sürüş deneyimine sahip olabilirsiniz. Bu gibi seçenekler sizin keyfinize bırakılmış durumda. Daha önceki oyunlarda bulunan karışık menülerin GT6 ile güzel ve basit bir şekilde önüne geçilmiş durumda. Zaten oyuna giriş yaptığınız andan itibaren rahatlığı siz de anlayacaksınız.

Kariyer bölümüne bakarsanız eğer ne kadar klasik bir yapıda olduğunu görebilirsiniz. Sınıflara göre ayrılmış olan yarışlarda yarışarak yıldızlar kazanıyorsunuz ve yeni bölümleri açıyorsunuz. Ne kadar başarılı bir yarış sergilerseniz, oyun içerisinde kazanmış olduğunuz yıldızlar da o kadar çok geliyor. Tabii bu yarışlar ile birlikte gelirinizi de arttırarak daha iyi araçlara sahip olup onların performansını geliştirip, makyajını yapabiliyorsunuz.

GT6’nın rahat yapısı ile birlikte araba satın almak çok kolaylaşmış durumda. Hal böyle olunca istediğiniz arabayı rahatça satın alıyorsunuz ve işin düzenleme kısmına geçişinizi gerçekleştiriyorsunuz. Burada ise iş tamamen sizin zevkinize kalmış durumda. Aracın rengi ve makyajını zaten arayüzün kolaylığı sayesinde hiç zorlanmadan gerçekleştiriyorsunuz. Performansı ise her zaman için ideal seviyede tutmanızı öneririm.

Kariyer modundaki içerikler gayet güzel

Kariyer modundaki yarışlarda daima en iyi dereceyi yapmaya çalışmanızı da öneriyorum. Bunu sadece para için değil, aynı zamanda yıldız kazanmak için de yapmış olduğunuzdan dolayı bu yarışların çok önemli bir değeri bulunmakta. Eğer diyorsanız ki “Ben bütün yıldızları toplamak için uğraşmak istemiyorum mesela şu sınıf araçları kullanmak beni hiç tatmin etmiyor” o zaman o sınıfı oynamanıza gerek yok. Gran Turismo 6 sizlere böyle bir seçenek de sunuyor.

Kariyer modunda ciddi yarışların haricinde daha eğlenceli görevler de bulunuyor. “Coffee Break” adıyla oyunculara sunulan bu yarışlarda konileri devirerek rekor kırmak gibi eğlenceli işler gerçekleştirmek mümkün. Oyuncuların tüm gün boyunca sadece yarış yapmalarının önüne geçilmek ve oyuna daha çok eğlence katmak için bulunan bu görevleri oynamak oldukça eğlenceli. Biraz zor olmuş olsa bile ağızda güzel bir tat bırakıyor.

İlk baştaki cümlelerimde bahsetmiş olduğum gibi kariyer modu dışında farklı farklı birçok mod bulunuyor. Bu modlar eşliğinde aya bile gitmek mümkün. Gran Turismo’nun mekanikleri ayda nasıl işliyor girip kendiniz görün bence. Zaten kullandığımız araç ay ile yüzde yüz uyumlu bir şekilde oyuna aktarılmış olduğundan pek fazla zorlanmıyoruz. Bu küçük sürpriz ile birlikte eğlencenizi bir basamak daha yukarıya taşıyabilirsiniz.

Gran Turismo serisinde alışık olduğumuz bir durum altıncı oyun ile devam ediyor. Yarış simülasyonu oyunu olduğundan dolayı içerisindeki araçların sayısı bitmek bilmiyor demek mümkün. Gran Turismo 6 ile birlikte araba kütüphanesi kurabilirsiniz kendinize. 1200’den fazla arabayı içerisinde bulunduran Gran Turismo 6 her türden arabayı barındırıyor. İster eski model, ister yepyeni ve süper hızlı arabalar ile kütüphanenizi kurmaya başlayabilirsiniz. 4×4 araçları bu oyunda bulmak bile mümkün.

GT6’nın en güzel noktalarından biri de zaten bu olsa gerek. İçerisinde o kadar çok araç bulunduruyorki insanın hepsini deneyip tecrübe edesi geliyor. Bunu yapanlar var ise eğer helal olsun demek gerekiyor. Üstelik bu araçları satın aldığınızda işleri öylece bitmiyor. Bir de ince ayar çekmek durumunda kalıyorsunuz, işte simülasyonun asıl keyfi zaten burada çıkıyor.

Grafiksel olarak geliştirilme yapılmış olsa bile henüz yeterli olmadığı gözle görülür. Yeni nesil için çıkış yapmadığından dolayı ekstra bir grafik arayışı içerisine giremiyoruz ve bu da bizleri çok az da olsa rahatsız ediyor. Bundan dolayı yeni nesil için gözlerimi Driveclub’a çevirmiş durumdayım. Driveclub’dan beklentim oldukça yüksek. Umarım herhangi bir facia yaşanmaz ve güzel bir yeni simülasyon keyfi çıkarırız.

Gran Turismo 5’i seven 6’yı da oynar

Son olarak Gran Turismo 6’nın multiplayerına değinmek istiyorum. Yine arayüzün basit temasını kullanarak bu moda çok rahat bir şekilde erişiyoruz. İki farklı şekilde karşımıza çıkan multiplayer modunda lobi sistemi kullanılmış durumda. İsterseniz normal olarak yarışlara katılıyorsunuz, isterseniz de sezonluk etkinliklere giriş yapıyorsunuz. Her iki moda da ulaşmak için iyi bir lisans seviyesine ulaşmanız gerekiyor.

Genel itibari ile konforlu bir yarış simülasyonu keyfi sunan Gran Turismo 6’yı önceki oyunu oynamış oyuncular çok kolay bir şekilde kavrayacaklardır. Yeni oyuncuların ise pratik yaparak kendini geliştirmesi şart diyebilirim. Grafiksel açıdan kafanızın hiçbir şeye takılmaması gerekiyor, oldukça güzel bir görüntüye sahip olacaksınız. Çok daha fazla yenilik arıyorsanız eğer sizleri Driveclub’ı beklemeye davet edebilirim. Çok büyük bir umutla beklediğim oyun gelene kadar Gran Turismo 6 ile kendinizi eğlendirebilirsiniz. Belki onu da ben yazarım kim bilir, şimdilik benden bu kadar…


admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir