GTA serisinin en iyi oyunu: San Andreas


96

gta

GTA San Andreas ilk çıktığında tüm dünya bu oyunla çalkalanıyordu. Halen bile yüz binlerce online oyuncuya sahip olan oyun gündemimizden düşmüş değil. Şu anda sokaktan birini çevirip en güzel GTA oyununu sorsanız büyük ihtimalle San Andreas der. Başka bir oyun sitesi ekibi de San Andreas’ın neden en iyi GTA oyunu olduğunu çok ince detaylarla bizlere aktarmış; biz de burada sizlere sunuyoruz. 2004 yılında çıkmış bir oyunun bu denli üst düzey olması alışılagelmiş bir durum değildi…

10 – Devasa boyuttaki oyun haritası

Tüm Grand Theft Auto oyunlarının büyük harita sunduğu ve haritanın içine de pek çok yan görev eklediği bir gerçek, ama herkesin hemfikir olacağı bir şey var, o da San Andreas’ın gerçekten çok büyük bir harita içerdiğidir.

Üç farklı ana şehir, sayısız köy ve kasaba içeren San Andreas, Grand Theft Auto V çıkana kadar serideki en büyük haritasını bize sunuyordu. Üstelik oyunun 2004 yılında ve PlayStation 2 için çıktığını da hesaba katarsak, haritanın büyüklüğünün ne kadar değerli olduğunu bir kez daha anlayabiliriz.

9 – Radyo Kanalları (Radio:X)

Grand Theft Auto’nun oyun dünyasına hediye ettiği en beğenilen özelliklerin biri de radyolardır. Kendine has müzik tarzı ve DJ’leri olan radyoların müzik listeleri zaten efsaneydi. Ama bir Radio X vardi ki, Depeche Mode’undan, Ozzy Osbourne’una; Rage Against the Machine’den, Guns N’ Roses’ına kadar birbirinden büyük isimleri bir araya getiriyordu.

Sadece müzikler de değil, aynı zamanda oyun içinde yayınlanan haberler ve reklamlar da insanları gülmekten kırıp geçirmeye yetiyordu. Canlı yayında kendisini arayan dinleyicisine ana avrat küfür eden DJ’leri kim unutabilir ki?

8 – CJ’i kişiselleştirebilmek

GTA serisinde karakterimizin kıyafetlerini değiştirebiliyor, imajını belirleyebiliyoruz ama GTA: San Andreas’ta karakter gelişiminin zirvesine ulaştığımız bir gerçek. Karakterimiz hamur işine fazla abanırsa göbekleniyor, spor yaptığında ise karnına baklavaları diziyordu.

2015 arifesine gelmemize rağmen, Grand Theft Auto: San Andreas’ta gördüğümüz bu özelliğin bir eşini daha seride göremedik.

7 – Otomobili dans ettirme görevi

San Andreas’ı oynayan herkesin aklında aşağıdaki sahne ve ilgili görevdeki müzik mutlaka kalmıştır. Yıllar evvel Merlin ofisinde aralıksız yankılanan bu müzik ile nice haberler yazmıştık… Bir daha eşini benzerini göremediğimiz görevi gelin birlikte hatırlayalım.

Aracına akıl almaz derecede güçlü süspansiyonlar taktıran CJ, araç dans yarışmasına katılıyor ve doğru zamanda doğru yön tuşuna basmak üzerine kurulu bu oyun modu ile rakiplerini alt etmeye çalışıyordu.

6 – Jetpack

Grand Theft Auto bir görev verdi mi, görevin nasıl yerine getirildiğine hiç önem vermez. İş tamamlansın yeter! Hal böyle olunca tank çalıp düşmanları alt etmek, helikopter ile rakiplerin hatırını sormak son derece doğal şeyler.

San Andreas’ı farklı kılan özelliklerden biri ise Jetpack kullanımı olsa gerek. Diğer tüm araçlarda ateş etmek ve düşmanlara üstlük sağlamak daha güçken, Jetpack ile tam bir ölüm makinesine dönüşebiliyorduk.

5 – Karakter Gelişim Sistemi

GTA serisinde ilk kez San Andreas ile RPG özelliklerini görmüştük. CJ hangi silahı daha fazla kullanırsa onda uzmanlaşıyor, spor yaptıkça dayanıklılığı ve gücü artıyordu. Görev yapmanın dışında kendimizi spor salonuna ve atış talimgahına attığımız başka bir GTA oyunu daha yoktu.

4 – Çete Savaşları

San Andreas çok büyük bir alana ve farklı grupların borusunu öttürdüğü bölgelere sahipti. Eline her türlü silahı geçirmeyi başarmış, farklı etnik kökenli çete elemanları aynı haritada bir araya gelirse ne olur? Tabii ki kan gövdeyi götürür…

GTA: San Andreas haritası bir yerden sonra resmen çete savaşları ile dolu bir dünyaya, hatta oyunun sonlarına doğru da tam bir savaş alanına dönüyordu. Bölge savunması yaptığımız ya da yeni bölgeleri ele geçirmek için elimize silahımıza attığımız çete savaşları çok eğlenceliydi ve başka bir GTA oyununda eşi benzeri yoktu!

3 – Yan Karakterler

Eğer biraz İngilizce biliyorsanız ya da dizilerden, filmlerden kulak aşinalığınız varsa, GTA: San Andreas’taki yan karakterlerin ne denli detaylı oluşturulduğunu, her birinin kendine has karakterinin oluşması için gereken özenin nasıl da verildiğini görürsünüz.

Yan karaktere sesleri hayat veren dublaj sanatçıları o kadar iyi bir iş çıkarmıştı ki, ana karakterimiz CJ’den daha fazla ilgi çeken yan karakterler ortaya çıkmıştı. En büyük ismi ise listenin sonunda göreceksiniz!

2 – Ters Köşeye Yatıran Senaryo

Tamam, kabul ediyorum, tüm GTA oyunlarında senaryolar gerçekten ince eleyip sık dokunarak hazırlanıyor, ama San Andreas kadar insanı ters köşeye yatıran ve sonunda şaşkına çeviren bir hikaye daha yoktu. Hikayede ne mi anlatılıyordu? İsterseniz Emin size 1 dakikada tüm hikayeyi anlatsın.

Aşağı yukarı tüm GTA oyunlarında bir yerden sonra hikayenin sonunu tahmin ediyor, senaryodan çok oyun tarzına odaklanıyorduk. San Andreas’ta ise son göreve kadar asıl kötünün kim olduğunu anlayamıyor, öğrendiğimizde ise beynimizden vurulmuşa dönüyorduk.

1 – Officer Tenpenny

Böyle bir adam daha yok arkadaş! Bir insan bu kadar mı şerefsiz, bu kadar mı deyyus, bu kadar mı… Neyse ağzımı bozmayayım. Oyundaki tüm karakterlerin önüne geçmiş birinden bahsediyoruz. Oyun dünyasının en başarılı kurgusal karakteri olacak kadar derin biçimde ortaya çıkarılmış bir GTA figürü daha yoktur herhalde.

Sadece seslendirmesinin Samuel L Jackson tarafından yapılmış olması bile 1 dakikalık saygı duruşunu hak ediyor zaten. Eminim San Andreas’ı bitirip de bu karakterin etkisinde kalmayan yoktur.


admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir