GTA San Andreas Mobil İnceleme


88

GTA San Andreas Mobil

Bundan seneler önce PC ve oyun konsolları için çıkışını gerçekleştirmiş olan GTA San Andreas, Rockstar Games’in yoğun çalışmalarından sonra mobildeki yerini de aldı. Bundan kısa süre önce GTA 3 ve GTA Vice City de yine mobil için çıkış yapmıştı; yani San Andreas’ın da çıkması zaten bekleniyordu. iOS ve Android’de oynanabilir olan oyun fazlasıyla zevkli ve anılarımızı tazeler durumda. İşte GTA San Andreas Mobil İnceleme yazısı.

Koskoca oyunda aklıma başka bir replik gelmedi. Gelemedi… Çünkü oyunun yapı taşını oluşturan ve her şeyin başlangıydı bu söz. Unutmak ve unutabilmek hiç kolay değil. San Andreas koskoca bir nesli büyüttü, kolay mı öyle?

Bizler farkında olmasak bile San Andreas gibi bir efsanenin üzerinden 10 sene geçti. 10 sene demişken, oyun 10 Year Anniversary olmaktan öte ”San Andreas Mobile” olarak 2014’e 2-3 hafta kala iOS ve Android için piyasadaki yerini aldı. Hani o 2-3 haftayı bekleyerek 10 seneyi tamamlayamadan hemen cebimizdeki yerini aldı.

Los Santos, San Fierro ve Las Ventuas… Kısaca San Andreas’ın hangi bölgesini unutabildik ki? Grove Street, Ballas ve Los Santos Vagos gangsterleri vs… ayrıca özlediğim Los Santos FM’in OldSchool müzikleri halen kulaklarımda yankılanırken, dağını taşını, yollarını özlediğim San Andreas burnumda tütüyordu.

OldSchool’u şu an tekrardan damarlarımda yaşadığım sırada Grand Theft Auto V’in Franklin’inde aradığım gangsterlık ruhunu bulamamak, Grove Street ruhunu yaşayamamak büyük bir hayal kırıklığı olmuştu benim için. San Andreas’a tekrar dönmek için bahane ararken, hayatıma bomba gibi düştü bu mobil sürüm. Şu an PC’de ya da PS2’de oyunu oynamaya kalksam o oynanış ve grafiklerle belli bir süre sonra sıkılırdım çünkü o zamanın tadını günümüzün HD sürümleri vermezdi tabii ki. Fakat konu mobil sürüm olunca sanki farklı bir oyunmuş gibi geliyor insanın gözüne dolayısı ile sıfırdan başlıyorsunuz San Andreas’a.

Aslına bakarsanız GTA San Andreas Mobil, GTA III’ten ve Vice City mobil sürümünden sonra çıkmasını beklediğim bir yapımdı. San Andreas’ın boyutunu, genişliğini ve kapsamlılığını göze alınca bu durum belki iptal olabilir diye düşünüyordum. Yine de grafik motorundan dolayı ”evet gelecek” diye bekledik. Tek yanıldığımız nokta 10th Year Anniversary olmamasıydı.

San Andreas’ın mobil sürümüne giriş yaptığım an beni en çok sevindiren durum grafiklerin cilalanıp daha iyi bir seviyeye çıkarılmış olmasıydı. Yenilen arayüzünün güzelliğinden öte optimizasyonun mobil cihazlardaki başarı oyunun en büyük artısı.

GTA III’ün kasma olayı inanılmaz derecede rahatsız ediciyken, bu durum Vice City’de %80 daha azalmıştı. San Andreas’ta ise bu durum sıfıra yakın derecede, üstelik oyunu hemen hemen her telefonda rahat rahat oynayabiliyorsunuz. Yaptıkları son iki oyundan iyi bir tecrübe almışlar gerçekten.

Oyunun kontrol kısımlarında ise dokunmatik tepki verme süresi oldukça iyi ayarlanmış. Komut esnasında neredeyse hiç gecikme yaşanmıyor. Ayrıca ayarlar kısmından kontrol düğmelerinin büyüklüğünü de ayarlayabildiğiniz için bu da farklı parmak yapsında olan kişilerin aynı oyunu rahatça oynamasını sağlıyor.

Oyunun kontrolleri de, GTA III ve Vice City’deki ile aynı. Daha önceki oyunları deneyen arkadaşlar için kontroller zor olmayacak ama ilk defa deneyenler biraz sıkıntı yaşayabilir.

Grand Theft Auto: San Andreas

Oyun Carl Johnson’ın (CJ), 1992 yılında annesinin cenazesi için Liberty City’den Los Santos’taki evine geri dönüşüyle başlamaktadır. CJ, beş senedir bulunduğu bölgeden uzaklaşmıştır. Bunun en büyük sebebi ise CJ’in üzerine iftira atan polis memuru Tempenny’nin tuzağıdır.

Özellikle kendi çetesi Grove Street’in dağıldığını öğrenen CJ, temelli kalmaya karar verir. CJ’in dönmesiyle birlikte San Andreas eyaletinde zamanla büyük değişimler gerçekleşir.

Oyun en çok da 1992 Los Angeles Olayları’ndan baz alınmıştır. O zamanın sokak çeteleri, uyuşturucu satıcıları ve gangsterleri, OldSchool Rap kültürü ile iç içe yaşam vermekteydi.


(Geçmişe dair tüm fragmanlar)

Serinin en geniş ve en iyi oyunlarından San Andreas’ın tekrardan bizimle buluşması gerçekten büyük mutluluk veren bir olay nitekim bu zamana kadar onca oyun geldi gitti ama hiçbiri San Andreas’ın tadını tutturamadı.

Koskoca San Andreas eyaleti elimizin avucumuzun içerisinde, bize kocaman bir dünya sunuyor. Grafiklerin güzelliğine ise söylenecek söz yok. Dokular biraz daha yoğunlaşmış. Orijinal hikayeye ve oynanışa sadık kalınmış ve zamanın San Andreas’ının tamamı içerisinde. Optimizasyonu da mükemmel olduğu için kasma probleminin yaşanmaması da dediğim gibi akıcı ve dinamik bir oynanış ile sizleri mest ediyor.

Oyunu iOS ve Android için satın alabilir, metrobüste, metroda, evde, okulda canınızın sıkılacağı her yerde oynayabilir, bu geniş dünya ile sıkıntınızı giderebilirsiniz. Hani tekrardan San Andreas’a başlamak isteyenler içinde kaçırılmayacak fırsat bu.

Bir de mobile çıkış yapmadan önce Rockstar’dan özel fragman beklerdim. Kimbilir seneye 10. yıl diye belki fragman çıkabilir ve oyunun mobile çıktığını hatırlatabilir.

En başında da dediğim gibi Grand Theft Auto San Andreas koskoca bir nesli büyüttü. Anlatılmaz yaşanır derler ya, işte olay bu San Andreas’ta.


admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir