Minecraft PS4 Edition İnceleme


88

Minecraft PS4 Edition

PC oyunlarının her zaman vazgeçilmezi olan, beş senedir bu sektörde yer alan ve bir anlığına bile olsa popülaritesini kaybetmemiş olan Minecraft bildiğiniz gibi geçtiğimiz ay Microsoft tarafından satın alındı. Windows Phone platformuna yakın sürede geçiş yapacak olan oyunun her zaman ana yeri PC olarak kalacaktır; bu hayatta değişmez. Oyunun bir de PS4 için uyarlandığını da unutmayalım yalnız ve orada da hatırı sayılır sayıda oyuncuya sahip. Biz de sizlere burada Minecraft PS4 Edition İnceleme yazısını sunuyoruz.

Blokların hükmettiği dünyanın PS4 versiyonu bir süre önce elime geçti, hatta kendisiyle alakalı bir de ufak video hazırlamıştım. Onu da şuraya bir yere kondururum, merak eden izler. Burada oturup Minecraft nedir ne değildir diye açıklamayacağım ama genel olarak, Minecraft’ı PC platformunda tercih edenler için, “Yeni nesil ne gibi imkanlar sunuyor?” sorusunun cevabını vermeye çalışacağım.

En büyük farklara gelecek olursak:

Bir kere Minecraft’ın haritası PS3’e göre tam 36 kat daha büyük. Bu ne demek? Daha fazla macera, daha fazla keşfedilecek alan, daha fazla elmas demek. Üstelik çizilen alanın da genişlemesi sonucu artık daha uzak mesafeleri görebiliyoruz.

Grafiksel olarak diğer tüm oyunların gerisinde gibi görünen Minecraft, yine de daha keskin ve güzel görünüyor. En büyük ön yargılardan birisi olan grafiklere gerçekten takılmamanız gerekiyor. Eğer Minecraft gerçekçi dediğimiz yapıya sahip olsaydı bırakın PS4’ü, çalıştıracak PC zor bulurduk.

Oyun dünyasındaki her bir parçanın tamamen değiştirilebilir olduğunu düşündüğünüzde ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Kutuların/blokların/küplerin (ya da her neyse işte) dünyasında işler nasıl yürür bilirsiniz. İlk gün en zor olandır. Önce ağaç keser ve kendimize bir çalışma masası yaparız. Ardından ilk ahşap gereçlerimizi envanterimize ekleriz. İlk gecemizi sağ salim atlattıktan sonra sınırsız bir dünyanın keşfine çıkarız.

Playstation’ın en büyük avantajı tam olarak burada ortaya çıkıyor. PC oyuncularının oyunu öğrenebilmek için internette sıkı araştırmalar yapmaları gerekir. Hangi blok, neyle uyumlu? Ne kesersem, neyi biçerim? Deli sorular anlayacağınız. Ha, biraz öğrendikten sonra zaten her şey ezbere tıkır tıkır gider ama başta insan biraz zorlanır.

Minecraft Playstation 4 Edition’ı ilk açtığınız andan itibaren son derece sağlam bir Tutorial aşamasına geçeceksiniz. Hem Tutorial hem de oyun içinde, Minecraft sürekli size yardım edecek. Öğrenme aşamasını, özellikle ilk kez oynayanlar için inanılmaz kısaltmış durumdalar. Eşyaları yapmak istediğinizde listeden kolayca seçip, neye ihtiyacınız olduğunu da görebiliyorsunuz.

Oyunların konsol versiyonlarının böyle öğretici olmaları zaten şart koşulmalı. PC üzerinde oynayan adam, ALT-TAB yapar gider video da izler, sayfalar dolusu bilgi de okur. Gel gelelim konsolda işler biraz daha can sıkıcı. Yok, tarayıcı, yok oyun derken adamı delirtir Minecraft. Öğretici ara yüz ve Türkçe dil desteğiyle Minecraft PS4 Edition bana göre en zorlu sınavı geçiyor.

Elbette Minecraft tek gitmez. Bize arkadaş gerek. Köprüler yapalım, çiftlikler kuralım… Davet yöntemiyle 8 kişiye kadar Minecraft’ı çevrimiçi olarak oynayabiliyorsunuz. Eğer yan yana olalım diyorsanız da 4 kişiye kadar co-op desteği var. Seyahat ettiğiniz, kazdığınız mesafeleri de Minecraft topluluğunda rekabete sokabiliyorsunuz.

Minecraft yeni nesilde gerçekten olmuş sevgili okur. Daha önceleri konsolda bu oyunun oynanmayacağına inanmış olan bendeniz bile, stabil ve son derece performanslı çalışan Minecraft’ı görünce fikir değiştirmiş durumda.

Kazmaya şimdiden başlayın, nasılsa kırılacak… Sonra daha güzelini yaparsınız.


admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir