Invizimals: The Lost Kingdom inceleme


94

Invizimals The Lost Kingdom

İlk çıkışını PSP üzerinde yapmış olan halen büyük bir ses getirmeye devam ediyor. Pokemon ile neredeyse aynı diyebileceğimiz oyunun sadece grafikleri ve karakterleri değişik. Sahip olduğu sistemle birlikte daha çok küçük yaşlı çocuklar için uygun olduğunu düşündüğümüz Invizimals: The Lost Kingdom için bir inceleme yazısı hazırladık. Tabi oyun biraz küçük yaşa hitap etse de sizlerin de kesinlikle denemeniz gerektiğini düşünüyoruz.

Tuzakları yerleştirdiğiniz yerlerde birbirinden farklı, renkli renkli yaratıklar yakalamanız mümkün. Daha sonra yakaladığınız yaratıkları geliştirebiliyorsunuz, eğitebiliyorsunuz ve savaştırabiliyorsunuz. İsterseniz oyunun yapay zekası ile dövüştürüyorsunuz. İsterseniz de başka bir arkadaşınız ile savaştırıyorsunuz. PSP’nin wireless özelliği burada ön plana çıkıyor. Arkadaşınızla wireless ile kapışıyorsunuz.

Tıpkı Pokemon oyunlarında olduğu gibi pek çok farklı yaratığı içerisinde barındırıyor. Farklı yaratıklar edinebilmek için kare şeklindeki cihazımızı farklı renkteki yerlere koymanız gerekiyor. Yani yaratıklar daha çok renklerine göre belirleniyor. Tabii ki bu yaratıklar belirli kategorilere ayrılıyorlar. Ateş, su, toprak, mutan ve orman gibi çeşitli elementler mevcut. Sahip olduğunuz yaratıkları kategorilerine göre düzenleyebiliyordunuz.

Invizimals gelişen teknoloji ile birlikte şimdi PS Vita ve PlayStation 3 platformlarına geldi. Geçtiğimiz ay PlayStation 3’e çıkış yapmış olan Invizimals: The Lost Kingdom’ı inceliyoruz bugün. Yukarıda zaten oyun hakkında yeterince bilgiyi edinmişsinizdir diye umuyorum. Oyunun eski versiyonlarında oynanış genel olarak o biçimdeydi. Şimdi ise The Lost Kingdom ile birlikte bambaşka bir oynanış stili sizleri bekliyor. İlk defa TPS türünde Invizimals oynuyoruz. Kulağa biraz garip gelse de, kendince eğlenceli bir oyun olmuş.

Daha çok çocukları hedef kitle olarak seçmiş olan Invizimals: The Lost Kingdom bizleri genç kaşif Hiro’nun kontrolüne bırakıyor. Hiro ile birlikte ilerleyerek Lost Kingdom’ı keşfetmeye çalışıyoruz. Zalim ve öfkeli robot ordusu bu diyarın her yanına yayılmış durumda. Onların işini bitirmek için ve birbirinden karışık bulmacaları çözmek için çeşitli Invizimals karakterlerine dönüşüyoruz.

Oyun içerisinde toplamda 16 farklı karakter bulunuyor. Invizimals’ın en popüler 16 karakteri ile birlikte Hiro genel olarak durdurulamaz bir güç haline geliyor. Pek etkileyici bir hikayesi bulunmuyor fakat dediğim gibi genel olarak çocukları hedef kitle olarak seçtiklerinden bu pek önemli bir şey değil. Zaten çocuklar genel olarak görsel güzelliğe bakarlar. Hikayeyi oturup tartışan bir çocuk bugüne kadar görmüş değilim.

Magenta Software tarafından geliştirilmiş Invizimals: The Lost Kingdom’ın tekniksel açıdan pek bir problemi bulunmuyor. Oyunu oynarken herhangi bir hata ile karşılaşmadım. Zaten yapabilecekleriniz belirli ve kısıtlı olduğundan scrpit hataları meydana gelmiyor.

Oyunumuz Crash Bandicoot gibi aksiyon macera türündeki oyunlarla oldukça büyük benzerlikler taşıyor. Sanki birkaç oyun bir araya gelmiş de, Invizimals: The Lost Kingdom ortaya çıkmış gibi bir şey olmuş. 16 farklı karaktere dönüşerek robotları hallediyoruz, karşımıza çıkan düşük zorluktaki bulmacaları çözüyoruz ve bölümleri kolayca geçiyoruz. Çocukların hedef kitle seçilmesi bence yanlış bir seçim olmuş. Ben biraz keyif alarak oynadım fakat zorluk seviyesi çok düşük olduğundan yeterli derecede keyif alamadım.

Her bir karakterin dövüş stili ve özellikleri neredeyse birbirinden farklı. Bu yüzden dövüş esnasında kendinize uygun karakter ile dövüşerek daha çok zevk alabilirsiniz. Ben daha çok leopara benzeyen Invizimal ile oynadım. Oldukça güzel bir karakter.
Oyunun grafiklerine değinmek isterim. Aslında değinmek istemiyorum pek fazla. Hitap ettiği kitleye göre rengarenk bir dünyaya sahip olması oldukça normal. Günümüz teknolojisi ile uyumlu bir şekilde geliştirilmiş. Şimdi gelip böyle bir oyundan Battlefield 4’teki gibi bir grafik beklemek saçma olurdu zaten. Işıklandırmalar ile daha güzel bir görüntüye kavuşturulmuş Lost Kingdom diyarı.

Şöyle ufak bir bilgiyi de yazmadan geçmek istemedim. Geçtiğimiz ay bir Invizimals oyunu da PS Vita platformuna çıkmıştı: Invizimals: The Alliance. Bu oyun ile birlikte The Lost Kingdom’ı entegre ederek bonus eşyalara ulaşabiliyorsunuz.

Invizimals: The Lost Kingdom her oyuncuya hitap etmediğinden biraz daha az sevilebilir. Bunun için yapılacak bir şey yok. Zaten şirketin amacı çocuklar için güzel bir oyun geliştirmekti. Bunu da bir nevi başardılar. En azından farklı bir eğlenceyi bizlere sunmuş oldular. Her ne kadar eski halini daha çok sevmiş olsamda bu halide oynanılabilir durumda. Tabii en fazla 1 saat oynayabildim. Daha fazla eğlenceyi kafam kaldırmadı ve Battlefield 4’e geçtim. Hardcore oyuncu olunca böyle oyunları pek oynamaya alışık olmuyorsunuz. Çok kolay bir oyun olması da oyunu gözümde daha da küçültmüş oldu zaten.


admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir