Mount & Blade II: Bannerlord Ön İnceleme


99

Mount & Blade II Bannerlord

Belki de ülkemiz stüdyolarınca geliştirilmiş olan en iyi oyun olan Mount & Blade serisinin yeni üyesi yakın zaman içerisinde satışa sunulacak. Dünya çapında milyonlarca satarak fazlasıyla başarı elde eden Mount & Blade’in yeni oyunu Mount & Blade 2: Bannerlord olarak açıklanırken oyunun çıkış tarihini daha önceki yazılarımızda sizlere sunmuştuk. Şimdi ise oyunun ön incelemesi diyebileceğimiz birkaç bilgi vereceğiz sizlere. ODTÜ Teknokent’te geliştirilmekte olan oyun bu sefer Paradox Interactive tarafından değil, direkt olarak Taleworlds tarafından dağıtılacak.

Warband’den farklı olarak oyun karakterimize daha fazla odaklanacak. Ancak yine de büyük ölçekte savaşlardan uzaklaşmayacağımızı söylemeliyiz. Oyuna diplomasi modu da eklenecek ve artık sadece savaşlarla değil, konuşarak da sınırlarımızı genişletmemiz mümkün olacak.

Genel olarak oyun mekaniklerinde büyük bir değişim beklemiyoruz. Zaten Taleworlds de bu konuda görselliği geliştirmeye önem vereceklerini söylemişti.

Bannerlord’la ilgili Taleworlds’ün bize gösterdiği videoda, detaylı bir karakter ekranı ve yetenek ağacı görme şansı bulduk. Ayrıca birden fazla detaylı ve döneme uygun ortaçağ mekanı görme imkanımız oldu. Mekanlar oldukça detaylı ve atmosferi hissettiren bir yapıda oluşturulmuş görünüyordu.

Harita tarzı bu kadar çok olmasına rağmen Taleworlds, önceki oyunlarda olduğu gibi Bannerlord’da da mod desteği barındıracak. Buradan oyuncuları sevindirecek bir haber de verelim. Firma oyuncuların da kendi modlarını daha rahat yapması için bir mod aracı üzerinde çalışıyor. İzlediğimiz videoda harita tasarlayan bir Taleworlds çalışanının hızlı ve kolay şekilde bir haritayı oluşturduğuna da şahit olduk. Mod aracı da bu videodaki kadar hızlı çalışırsa, kısa sürede etrafta birçok Bannerlord haritası bulacağınıza emin olabilirsiniz.

Görsellik konusuna geri dönelim. Taleworlds, Bannerlord’da yüz animasyonlarına da önem vermeye hazırlanıyor. Yani karakterler oyunda sinirlenecek, üzülecek ve mutlu olabilecek, tüm bunları sadece yüzlerine bakarak anlayabileceksiniz.

Yüz animasyonları dışında karakterlerin vücut animasyonları da oldukça profesyonel bir şekilde hazırlanıyor. Yani savaşırken gördüğünüz tüm hareketler gerçeğine uygun olarak oyuna ekleniyor.

Bannerlord, Mount & Blade efsanesini bir üst seviyeye taşıyacağa benziyor. Bize de oyunu beklemek kalıyor. Taleworlds’e ülkemizde de “oyun yapılabildiğini” en doğru şekilde gösterdiği için teşekkür ediyoruz.


admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir