NBA 2K15 İnceleme


75

NBA 2K15

Basketbol oyunun dendiğinde akla gelen ilk seri olan 2K serisi, bu seneki yeni oyununu da bizlere sonunda sundu geçen günlerde. Biz de hiç zaman kaybetmeden oyunun incelemesini sizlere sunuyoruz. Bilindiği gibi bundan önceki neredeyse her seride geliştiriciler oyuna pek fazla yenilik katamıyor, sadece transferlerle oyunu değiştiriyorlardı; yani böyle bir durum vardı ortada. Bu yorumu 2K15’i oynadıktan sonra daha iyi anlayacaksınız, zira NBA 2K15 eski oyunlarına oranla çok daha fazla güzel ve çok yenilik içeriyor. Biz de şimdi hiç zaman kaybetmeden NBA 2K15 İnceleme yazısını sizlere sunalım.

Yeni bir yıl ve yeni bir NBA oyunu

Öncelikle oyun kesinlikle büyük değişikliklere ev sahipliği yapıyor. Bunu daha oyuna ilk girdiğimiz anda bizi karşılayan karakter yaratma ekranında zaten görebiliyoruz. Konuyla ilgili olarak yayınlanan pek çok videodan kendi portremizi oyuna ekleyebileceğimizi zaten biliyorduk. Fakat karakter yaratma ekranının güzelliği sadece bu özellikten kaynaklanmıyor.

Karakterinizi, adeta bir The Sims oyunu oynuyormuşçasına fazla seçenekle kişiselleştirme şansına sahip durumdasınız. En ufak ayrıntısına kadar tüm özelliklere müdahale edebiliyorsunuz ve bu kesinlikle sadece NBA 2K15’te değil, tüm spor oyunlarda olması gereken bir özellik gibi geliyor bana. Bu konuda NBA 2K15 kesinlikle büyük bir artı puan almayı kolaylıkla başarıyor.

Elbette oyunda değiştirilen tek özellik bu detaylı karakter yaratma ve kişiselleştirme ekranı değil. Oyuna girdiğim anda kendimi hemen bir maça başlamış şekilde buldum. Oyunun oynanış mekanikleri, animasyonları, akıcılığı o kadar güzel bir hale getirilmiş ki ister istemez bu durumdan etkileniyorsunuz.

Oyun mekaniklerine bazı eklemeler yapılmış durumda. Bunlardan büyük ihtimalle en ön plana çıkanı, yeni şut atma sistemi oluyor. Artık yönettiğimiz karakterin altında detaylı bir bar bulunuyor ve bu bar sayesinde şutu atmamız gereken pozisyonu rahatlıkla anlayabiliyoruz, ardından atış gücünü de ayarladıktan sonra karakterin yapabileceği en doğru atışı yapmasını sağlıyoruz. Bu sistemi böyle anlatınca oyun size biraz kolaylaşmış gibi gelebilir ama alakası yok. Oyun aksine daha önceki NBA 2K oyunlarına nazaran daha zorlayıcı bir yapıya bürünmüş. Hatta basketbol oyunlarına yabancı olan bir oyuncunun NBA 2K15’e alışması gerçekten zaman alacaktır.

Yeni şut sistemi ve oyunun zorluğunun ardından diğer dikkat çekici noktalardan bir tanesi kesinlikle oyunun akıcılığı oluyor. Başladığınız maç sizde adeta TV’de bir basketbol maçı izliyormuşsunuz hissi uyandırmayı başarıyor. Akıcı oyun ilerleyişi ve karakterlerin sahada sergilediği özgürlük bu durumun en büyük etkenlerinden olmuş durumda. Karakterlerin animasyonları ve duruma göre verdikleri tepkiler son derece gerçekçi hazırlanmış, şu an grafiklere çok fazla girmek istemiyorum zaten zamanı gelince yapımın yeni grafiklerinden detaylı bir şekilde bahsedeceğim.

Maçların başlarında ve maç esnasında ara ara giren kısa sahneler ise oyun atmosferini tamamlar nitelikte hazırlanmış. Demin de bahsettiğim gibi bu sahnelerle birlikte bir süre sonra oyun oynadığınızı unutabilirsiniz.

Belirtmeden olmaz. Mutlaka yapım için hazırlanan haberlerde dikkatinizi çekmiştir ama bilmeyenler için, Anadolu Efes, Fenerbahçe Ülker ve Galatasaray Liv Hospital’ın NBA 2K15’de karşımıza çıkan Türk takımları olacağını söyleyelim.

Nedir bu MyPARK?

Son birkaç aydır sürekli olarak videolarını, haberlerini, ekran görüntülerini gördüğümüz MyPARK sistemi elbette ki oyunda bulunuyor. Peki nedir bu MyPARK’ın olayı?

MyPARK, temel olarak yapımın online rekabetçi modu diyebiliriz. Daha önce NBA 2K oyunlarında bu sistemin benzeri zaten kullanılıyordu fakat buradaki karşımıza çıkan fark, artık eskisine göre çok daha detaylı bir rekabetçi sistemine sahip olmamız.

Yapıma yeni eklenmiş olan sahalar, itibar sistemi, kadrolar vs. ile MyPARK bizlere dolu dolu bir online oyun tecrübesi sunuyor. Bu modda öncelikle yarattığınız karakter ile üç farklı gruptan bir tanesine katılmanız gerekiyor. Bunun ardından ise park seçiminiz ve takımınıza dahil edeceğiniz arkadaşlarınız ya da listeden seçeceğiniz diğer oyuncular bulunuyor.

Tüm bunları tamamladıktan sonra, itibar sistemi ön plana çıkıyor. MyPARK modunda, rakip takımlarla gerçekleştirdiğiniz maçlar sonucunda seviye atlıyorsunuz. Bunun sonucunda ise size çeşitli yeni özellikler sunuluyor. Ayrıca bu sistemde sadece sizin sergilediğiniz performans değerlendirilmiyor, takımınızın sergilediği performans oyun sonunda sahip olacağınız itibarı etkiliyor. Durumun daha çok takım oyununa bağlı olduğunu söylemek kesinlikle yanlış olmaz.

MyPARK oyunun oynanabilirlik süresini gerçek anlamda uzatıyor ve oyundan maksimum keyfi almanızı da sağlıyor. Tüm bunların dışında oyuna rekabetçi bir sistem ekliyor oluşuysa, başarı yakaladığınız zaman fazlasıyla tatmin duygusu yaşamanızı sağlıyor.

MyPARK dışında, MyCareer ve MyLeague seçenekleri yapımda halen bulunan modlar arasında. Bunlar üzerinde çok büyük farklılıklar olmasa da yine bazı geliştirmeler uygulanmış, eskisine göre çok daha rafine ve özelleştirilebilir bir hale gelmiş.

Oyunda olduğunuzu unutacaksınız

NBA 2K15, serinin daha önceki yapımlarına göre görsel anlamda oldukça geliştirilmiş durumda. Geliştirilmiş kelimesi aslında yeterli gelmeyebilir, çünkü özellikle oyuncuların modelleme ve kaplamaları muazzam bir seviyede ve orijinalleriyle tam anlamıyla aynı diyebilirim.

Yazımın başlarında da sıkça bahsettiğim gibi, oyun animasyon anlamında belki de görselliğin daha da ötesine geçmiş durumda. Oyuncuların sahada sergilediği hareketler oldukça doğal ve gerçekçi bir görüntü sergiliyor. Fakat yıllardır spor oyunlarında hep takıldığım bir konu var, bu kadar başarılı görselliğin yanında çevre kalitesinin zayıf kalması gerçekten rahatsız edici. Evet, yeterince kaliteli ama insanın üzerinde çok daha iyisi yapılabilirmiş gibi bir izlenim oluşturuyor.

Grafiklerden bahsettikten sonra sıra geliyor sesler ve müziklere. Sesler her NBA 2K oyununda olduğu gibi yine oldukça kaliteli, özellikle spikerin maçı sunumu oldukça etkileyici. Duruma göre verdiği tepkiler ve eskisine nazaran daha fazla repliğe sahip oluşu gerçekçiliği tam anlamıyla zirvelere çıkartmayı başarıyor. Seslerin devamında gelen müzikler ise, daha ana menü ekranında sizi heyecanlandırmayı başarıyor. Oldukça çeşitli ve bilinen parçalar yapıma eklenmiş, gerçi bu konuda zaten NBA 2K oyunlarının herhangi bir problemi bulunmuyor. Her oyununda oldukça kaliteli ses ve müzikler bizleri karşılıyordu.

Maç aralarında yorum yapan efsanevi oyuncu Shaquille O’neal’ın da karşımıza çıkması mükemmel bir jest olmuş. Maçlardan evvel ve maçların ardından yorumlarda bulunan ünlü oyuncu hem takımlar hem de oyuncular hakkında bilgiler veriyor. Bazen de kendi oyunculuk anılarında bahsediyor.

Dört dörtlük bir yapım böyle olur

NBA 2K her zaman oyuncuları tatmin etmeyi başarmış olan bir seridir. 2K, NBA 2K14’ün üzerine fazlasıyla yeni özellik ve geliştirme ekleyerek yeni yapımı bizlere sunmuş. Basketbol oyunlarını sevenler zaten çoktan NBA 2K15’i oynayama başlamışlardır diye düşünüyorum.

Yapımı, grafikleri, sesleri, akıcı oynanışı ve MyPARK moduyla birlikte kesinlikle tüm spor oyunlarını sevenlerin denemesi gerekiyor. MyPARK özellikle sizi uzun süre ekran başında tutmaya yetecektir.


admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir