Resident Evil HD Remastered İnceleme


94

Resident Evil HD Remastered

Capcom tarafından geliştirilen ve tüm zamanların en gizemli oyunlarından biri olarak gösterilen Resident Evil serisine yeni bir üye daha katıldı geçtiğimiz günlerde: Resident Evil HD Remastered. Bu oyun, Resident Evil 1’in grafik bakımından çok daha iyi hale getirilmişi olarak tasvir edilebilir. Tabi ki geliştirmeler sadece grafikle sınırlı kalmıyor; oynanış sistemi de geliştirildi ve oyundaki hatalar giderildi. Ancak ortada çok üzücü bir haber var: bu Resident Evil oyunu sadece Nintendo Gamecube için çıkışını gerçekleştirdi.

Jill Valentine, Chris Redfield olmak üzere Barry Burton, Albert Wesker olarak olay yerinde bulanan S.T.A.R.S ekibi, yüzlerce ceset ile karşı karşıya kalır. Hayretler içerisinde yollarına devam ederken, virüs bulaşmış zombi köpeklerin saldırısına uğrarlar. Ufak bir koşuşturmanın ardından yakınlarda büyük bir malikane görürler ve tek kurtuluşlarının burası olduğuna inanırlar. Aslında hayatları boyunca unutamayacakları bir tehlike ile burun buruna geldiklerinin farkında bile değillerdir.

Hikayemizden sonra asıl bahsetmemiz gereken noktalardan hemen başlayalım. Ana menü, klasik Resident Evil’ın eski oyunlarına benzer bir görüntü ile karşılıyor bizleri. Ayarlar kısmından, oyunu klasik veya standart kontrollerden geçiş yapabiliyorsunuz. Ayarları da kurcaladıktan sonra, oyuna giriş yapmadan önce size küçük bir soru soruluyor. Cevapladığınız zaman karakter ekranına geliyorsunuz. Bildiğiniz gibi orijinal sürümde de olan oyunumuza Jill Valentine veya Chris Redfield ile giriş yapmanız isteniliyor. Hemen burada hatırlatma yapalım. Eğer oyuna Jill ile başlarsanız, karakterimizin envanter sisteminde 8 adet eşya taşıyabiliyorsunuz. Chris’i seçerseniz, 6 eşya ile birlikte daha kısıtlı olarak maceraya atılıyorsunuz. Yani bir nevi Jill’i kolay, Chris’i ise zor oyun modu olarak değerlendirebiliriz. Fakat, Jill’e kolay dediğime bakmayın, Resident Evil 1, RE tarihinin en zor oyunlarından biri olduğu için sadece Jill’de envanter kısmında Chris kadar zorluk çekmeyeceksiniz. Bunu da hatırlatalım.

Issız ormanda biçare insanlar

Oyuna başladığınız anda çaresiz ve gizemli bir şekilde ilerlediğinizi görüyorsunuz. İşte eski Resident Evil oyunlarının yaptığı da tam olarak buydu. Kısıtlı envanter sunarken, kaliteli ve zor bulmacalar içeriyor. Eğlendirici olduğu kadar da terleten bir zorluk seviyesi ile dikkat çekiyor. Kaliteli sesleri ve doyurucu atmosferi ile ne derece iyi bir Resident Evil oyunu olması gerektiğini bizlere hatırlatıyor.

RE: HD Remastered’da bulunan yeni bir özellik olarak, karakterimizi 360 derece döndürebildiğimizi gösterebiliriz. Gamecube sürümünü oynayan belli bir kesim bilirler, ana karakterimizi sağ sola yavaşça döndürürken çok sıkıntı yaşıyorduk. Sağ olsun Capcom, bu sorunu aşıp, yeni nesil oyuncuları da düşünmüş ki, bunun gerçekten iyi bir hamle olduğunu düşünüyorum. Fakat yapımcı firma elbette eski oyuncular içinde klasik kontrolleri koymayı unutmamış. Kamera açıları ise elden geçirilmiş. Geniş ve dar alanlarda oyun ekranı aynı Resident Evil: Code Veronica’da da olduğu gibi karakter hareket ettikçe, kamera da ona göre hareket ediyor. Bu da dar alanlarda sıkıntı yaşamamanız adına kolaylık sağlıyor.

Oynanış olarak Gamecube sürümünü deneyim edemeyenler ve sadece orijinal 1996 yılında piyasaya çıkmış olan Resident Evil 1’i denemiş oyuncular için birkaç önemli detaylardan bahsedeceğim. Resident Evil HD Remastered, yeniden yapım olduğu için orijinal Resident Evil’de olmayan ve yeni eklenen bulmacalar sizleri bekliyor olacak. Yani 96’daki yapımı gözünüz kapalı bir şekilde bitiren birisiyseniz, bulmacaların değiştiğini ve üstüne yepyeni mekanların eklendiğine şahit olacaksınız. Bu da sürekli aynı oyunu oynuyormuş hissine kapılmamanız anlamına geliyor. Özellikle kendinizi savunmaya çalıştığınız Dagger diye adlandırılan küçük bıçak ve elektrik aleti bulunuyor. Bunlar oyun boyuncu az sayıda çıkacak ve bunları buldukça harcamaktan çekineceğiniz etkili silahlar olarak değerlendirebiliriz. Eğer envanterinizde seçili olarak tutarsanız, zombinin ısırığından kurtuluyorsunuz. ‘’Bir ısırıktan ne olacak canım?’’diye sakın aklınızdan geçirmeyin. Çünkü oyundaki düşmanlar inanılmaz derece zorlu. Zombiler tarafından üç ısırıkta bile hayatınızı kaybedeceğinizi hatırlatır ve oyunun ilerleyen zamanlarında çıkacak olan Tyrant’lara da dikkat edin derim. Yoksa kellenizi bir anda yerde bulabilirsiniz.

Öldükçe canlanan zombiler

Diyelim bir zombiyi öldürdünüz. Kendisinin tahtalı köye gittiğini mi düşünüyorsunuz? Hayır, yanılıyorsunuz. Oyunun belirli yerlerinde bulunan benzini bulup, ateş kombinasyonu ile birleştirip, geri öldürdüğünüz zombiyi yakmak zorundasınız. Eğer yakmazsanız, zombi belli bir süre sonra daha fazla güçlenip, kapıları zorlayan inanılmaz bir değişim geçirerek sizleri zor anlara düşürüyor. Elinizde pompalı gibi güçlü bir silahınız varsa, kafasına ateş etmekten ve yakmaktan çekinmeyiniz.

Belirttiğimiz gibi yeni Resident Evil oyunlarında var olan mekaniklerini ve kolay oynanışını bu oyunda kesinlikle aramayın. Bu oyunun en büyük artısı zorluktur ve gerçek Resident Evil oyunlarında bulunan zorluklarından bahsediyorum. Mermilerinizi olmadık yere harcamamanız, ilerleyen bölümlerde sizleri rahatlamanızı sağlayacaktır. Genellikle dar olmayan koridorlarda zombi görürseniz, ateş etmek yerine kaçmanız daha mantıklı bir hareket olacaktır. Resident Evil’ı Resident Evil yapan özellik cephane harcama korkusudur. Özellikle bu konuda Resident Evil 1 gerçekten çok başarılıdır. Silahlarınızı ve kayıt için özellikle bulacağınız mürekkepleri, daktilolarda akıllıca kullanmanızı öneririm. Eğer ki dikkat etmezseniz, oyununuzu kayıt edemeyip ortada kalırsınız. Sonra mürekkep ve cephane aramak zorunda kalabilirsiniz ki, onları bulması da inanılmaz zordur. Bunları göz önünde bulundurursanız fazla güçlük yaşayacağınızı düşünmüyorum.

Peki gelelim bir diğer önemli konuya… Bir HD Remastered nasıl olmalıdır? Sadece çözünürlüğü artırarak ve daha yüksek FPS’de mi çalışması mı? Hayır, üstünde uğraşılarak, oynanış, grafikler ve belli bazı değişliklere gidilerek yepyeni bir oyun görüntüsü yakalamaktır. Peki bu söylediklerimi Resident Evil HD Remastered’a yaşadım mı? Kesinlikle kocaman bir EVET! Oyunun ilk kapı açılış sahnesinde bile tüylerim diken diken olmaya başladı. Malikane atmosferi, sesler ve grafikler belki de bu nesilde çıkmış birçok oyundan daha çok etkileyici ve daha iyi olduğunu söylemeliyim.

Grafikler, gerçekten muhteşem. Şöyle belirtelim; 2002 yılındaki Gamecube sürümünü çıktığı yıl deneyim eden birisi olarak, HD Remastered’da bulunan detaylı kaplamalar, ışıklandırmalar, karakter modellemelerinden tutun, hemen hemen birçok şey üst düzey olarak karşımıza çıkıyor. Öncelikle Capcom’un gerçekten bu konuda çok iyi bir iş başardığını belirtmeliyim. Özellikle, malikanede oluşan şimşek efekti bile sizleri atmosfer bakımından havaya sokuyor. Ayrıca, Gamecube sürümünün bile hala harika göründüğünü de belirtmek istiyorum. Bu durum, gerçekten Shinji Mikami’nın dehasını bir kez daha ortaya çıkarıyor. Her ne kadar yıllar önce Capcom’dan ayrılsa da bize böyle bir başyapıtı oyun dünyasına kazandırdığı için teşekkür ediyoruz.

Senkron sorunlu altyazı

Tabii bazı eksiklerinden bahsetmek gerek. Bazen, ilginç bir şekilde diyaloglarda oluşan ses kaymaları dikkatimi çekmedi değil. Küçük hatalarda olsa da bazen oyun oynarken hafiften sırıttığını anlayabiliyorsunuz. Ve elbette, oynanış olarak herkese hitap etmediğini de söylemeliyiz.

Son olarak eğer eski Resident Evil oyunlarının havasını özlediyseniz ve daha önce Nintendo Gamecube’de bu yapımı oynamayıp, sadece 96 yılında çıkan RE 1’i oynadıysanız, kesinlikle aradığınız en iyi Resident Evil oyunu budur efendim. Böylesine bir başyapıtı kaçırmamanızı canı gönülden tavsiye ediyorum. Daha önce hiçbir Resident Evil oyununu deneyim etmemiş oyuncular için ise harika bir başlangıç olacaktır. Tabii oynanış olarak herkese hitap etmiyor maalesef. Yıllar sonra eski nesil konsolların haricinde yeni nesil ve PC’lere gelmesi büyük bir nimet olduğunu düşünüyorum. Oynadıkça diğer çıkan HD sürümlerinde daha farklı bir oyun olduğunu anlayacaksınız. Tekrar belirtelim, Resident Evil (Biohazard) HD Remastered şu an için sadece PS3 ve Xbox 360 için Japonya’da dijital olarak satışa sunuldu. Eğer Asya bölgesine sahip olduğunuz bir hesabınız varsa, oyunu satın alabilirsiniz. Diğer sürümünü istiyorsanız, Avrupa tarihi olarak PS3, PS4, Xbox One, X360 ve PC için 2015’in ilk aylarını beklemek zorunda kalacaksınız. İyi oyunlar!


admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir