Rusya, Windows 10’u yasaklayacak mı?


94

Microsoft, birkaç gün önce yaptığı açıklamada, yeni işletim sistemleri Windows 10’un sistemde tespit ettiği korsan yazılımları kullanıcıdan hiçbir izin ya da onay almaksızın kaldırabileceğini belirtmişti. Tüm dünyada kullanıcılardan büyük tepki alan bu özellik, Soğuk Savaş Düşmanlarının eline bir koz olarak geçmiş gibi gözüküyor. Rusya Parlamento’sunun alt kollarından biri olan Duma, Windows 10’un casus yazılımlar beslediğini ve bunla birlikte ülkenin, milletin bilgilerinin sızdırılabileceğini iddia ederek Windows 10’un Rusya’da yasaklanmasını talep etti.

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev’e gelen mektupta Windows 10’un şifrelere erişip depoladığı, özel mesajlara ulaşabildiği, e-postalarınıza erişebildiği ve konumunuza bile ulaşabildiğinden söz ediliyor. Özel bilgilerinize rahatlıkla ulaşabilen yazılımın büyük bir tehdit olduğu vurgulanıyor. Bu tür bilgilerin ele geçirilip Amerika’ya ulaştırılmasından ciddi endişeleri var. Mektubu yollayanlar arasında bulunun Rus politikacı Nikolai Levichev ise Windows 10’un devlet kurum ve kuruluşlarında kesinlikle yasaklanması gerektiğini söylüyor. Yapılan casusluk suçlamalarının araştırılması ve Rusya kanunlarına uygun bir yazılım olup olmadığının anlaşılmasını talep ediyorlar.

Levichev’i destekleyen Senatör Aleksander Volkov, Rusya’nın Microsoft yazılımlarının yerini tutabilecek kendi işletim sistemlerini geliştirmeleri gerektiğini söylüyor. Rusya’da büyük bir tartışmaya neden olan mektuba siyasetçilerden gelen geri bildirimler olayı iyice ateşlendiriyor. Bakalım bu işin sonu nereye bağlanacak. Cidden bir casusluk olayı söz konusu mu? Yoksa tamamen Amerika’ya yönelik yapılan bir olay mı? Mektupta defalarca Amerika’nın yazılımı olduğunu belirtiyorlar. Soğuk Savaş devam mı ediyor?


admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir