Sanal Oyunlar Bağımlılık Yaratıyor!


97

Evlerimizde ya da günlük hayatta çok fazla teknolojik aletleri kullanmaya başlamamızın üzerine sanal oyunlar popüler hale gelmiştir. Telefon, tablet ya da bilgisayarlardan kısa sürede giriş yapılabilen uygulamaların temaları birbirinden farklıdır. Her seferinde farklı bir deneyim yaşamanıza katkı sağlanır.

Son dönemde yapılan araştırmalar sonucunda sanal oyunların çocuklar üzerinde bağımlılık oluşturabileceği ortaya çıkmıştır. Özellikle küçük yaşlardan itibaren uzun saatlerini bilgisayar başında geçirenlerin bir süre sonrasında bağımlı oldukları gözlenir. Bu durum vücut sağlığının bozulmasının yanı sıra gençleri asosyal insanlar haline dönüştürmeye başlamıştır.

Benzer sorunları yaşamamak adına oyunlara belirli bir süre katılım sağlamak ve sonrasında kullanmamak gerekir. Çocukların her gün oyun saati olmalı ve düzenlenen zaman diliminin dışına çıkılmamalıdır. Böylelikle bağımlılık gibi sorunlar yaşanmaz.

Gençlerin ruhsal gelişimleri açısından her zaman yaşlarına uygun oyunlara katılım sağlamaları gerekir. Çok fazla savaş ya da silah içeren oyunların bir süre sonrasında özellikle erkekleri şiddette yönlendirdiği ortaya çıkmıştır. Bu nedenle her zaman dikkatli hareket edilmelidir.


Editor

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir