Tropico 5 yasaklandı


78

tropico_5

Şehir kurma ve hayat oluşturma oyunları arasında yer alan, ya da daha açık bir dille SimCity’ye benzeyen oyunlar kategorisinde bulunan oyunlardan olan Tropico 5’e Tayland devletinden büyük bir şok geldi. Tayland Kültür Bakanlığı geçen gün aldığı kararla birlikte ülkede oyunun satışını yasakladı. Bu yasağa gerekçe olarak ülkedeki insanların psikolojisinin bozulma ihtimali gösterilirken bir oyundan neden bu denli korkunun yaşandığı kafalarımızı kurcalıyor.

Tropico 5’de insanların diktatör kılığına girdiğini, bu durumun ülkedeki “barış ve düzeni” etkileyebileceğinden endişe duyduklarını belirten Kültür Bakanlığı, bu durumun oluşmaması için Tropico 5’i Tayland’da yasaklama kararı aldıklarını açıkladı.

Tropico serisi, SimCity’ye oldukça benzeyen bir şehir kurma oyunudur. Tabii SimCity ile arasındaki tek fark, Tropico serisinde alışılmışın dışında olarak bir diktatörü yöneterek oyuna başlarız. Tropico serisinde bir diktatörü canlandırıyor olabiliriz ancak halkımız refahını sağlamak, ya da monarşimizi güçlendirip onlara eziyet etmek, tamamen bizim yani oyuncuların elinde olan bir etmendir.


admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir