Baldur’s Gate 2: Enhanced Edition İnceleme


100

Baldur's Gate 2 Enhanced Edition

Gelmiş geçmiş en iyi rol yapma oyunları, RPG’lerden biri olarak tanıtılan, oyuncuların da bunu gönülden inandığı Baldur’s Gate serisinin ikinci oyunu bizlere çok önceden çıkmıştı. Oyuna yeni bir ek paket getirildi: Enhanced Edition. Baldur’s Gate 2: Enhanced Edition inceleme yazısını bu konu altında sizlerle paylaşıyoruz. Süper oyuna süper bir ek paket, süper bir devam olarak getirilen Enhanced Edition oyuncuların hepsini memnun etmeyi başardı.

Baldur’s Gate II: Enhanced Edition, gelmiş geçmiş en önemli rol yapma oyunlarından birine yeni özellikler ekleyen, dopdolu bir sürüm. Eski özelliklerin çoğu yenilenirken, ekstra içerikler eklenmiş ve karşımıza zamanın sınavına karşı dimdik durabilen muhteşem bir versiyon ortaya çıkmış.

Oyunun en büyük sıkıntılarından biri olan yüksek çözünürlüklü monitörlerde gösterimi çözülürken, zoom gibi özellikler gelmiş, tabii zoom özelliği o grafikler için çok anlamlı değil yine de yapabiliyor olmak güzel. Ekip bütün bu yeni özellikleri eklerken, oyunun klasik havasını korumayı bilmiş. Bu Baldur’s Gate oyuncuları için gerçekten önemli bir şey. Sonuçta o eski özlediğimiz oyunun atmosferinin ve yapısının kesinlikle değişmemesi gerekiyor.

Enhanced Edition, ana hikaye Shadows of Amn ve ek paketi Throne of Baal’ı içeriyor. En önemli eklentilerden birisi ise üç adet yeni karakterin eklenmiş olması. Half Orc Blackguard Dorn II-Khan, Half Elf Wild Mage Neera, Calishite Monk Rasaad yn Bashir ve Baldur’s Gate II’ye özel bir de Hexxat isimli bir Thief eklenmiş. Bu karakterler öyle sağlam bir şekilde oyuna dahil edilmiş ki, eskiden olup olmadıklarını hatırlayamıyorsunuz bile, bu bahsettiğim eski hissiyatı koruma durumunun önemi böyle şeylerde daha keskin bir şekilde hissediliyor.

Yeni eklenen karakterle Hexxat dışında ilk Enhanced Edition ile birlikte gelmişlerdi gerçi fakat yine de ufaktan bir tanıtalım.

Calishite bir Monk olan Rasaad’ın yaklaşık 3-4 saatlik bir hikayesi var. Bu hikaye sizi Cloud Peaks’e kadar götürüyor, Cloud Peaks oyuna yeni eklenen bir bölge.

Neera, benim kişisel favorim. Half Elf bir büyücü olan Neera ile birlikte oyuna Adoy’s Cave isimli yeni bir bölge ekleniyor. STR odaklı ana karakterlerin yanına nefis bir NPC.

Dorn yeni Blackguard Half Orc karakterimiz. Evil odaklı partilerin göz bebeği olacaktır. Aynı zamanda oyuna Blackguard Kit’i geliyor Dorn ile birlikte. Bu arada söylemem lazım, Dorn benim en beğendiğim hikayelerden birine sahip.

Hexxat, Baldur’s Gate II: Enhanced Edition için özel olarak gelen bir karakter. Açıkçası, hikayesiyle ilgili hiç bir şey söylemeyelim, sadece büyük ve “kanlı” bir sürpriz var diyebilirim.

Bunların yanında The Black Pits modu devam ediyor. Black Pits 2’de yine ilkinde olduğu gibi arenada karşınıza çıkan düşmanlarla partinizle birlikte savaşıyorsunuz. Black Pits 2, ufak tefek buglar yüzünden arada bir can sıkabiliyor, bu bug olayı bir şekilde yeni çıkan güncellemelerle halledilecektir diye düşünüyorum fakat yine de olmasa daha iyi olurdu. Aynı şekilde oyunun ana hikaye modunda da bir kaç görev bug içeriyor, aldığımız duyumlara göre Beamdog bunlar için bir yama hazırlıyor.

Baldur’s Gate 2, haliyle bol diyaloglu bir oyun. NPC’ler ile muhabbetin dibine vurduğunuz ve bu sayede rol yapma kelimesinin hakkını veren oyun, Enhanced Edition ile birlikte ekstra diyaloglara ve seslendirmelere kavuşuyor, bütün bunlar bir Baldur’s Gate oyuncusu için çok önemli ekstralar.

Sanırım en önemli özelliklerden biri oyunun PC ve Mac dışında Android ve iPad’de oynanabiliyor oluşu, yeni karakterler Android ve iPad için DLC olarak geliyor ama yine de el cihazlarında Baldur’s Gate keyfi bambaşka. Yıllardan sonra böyle bir şeyin gerçek olması, inanılmaz bir heyecan veriyor.

Bir de, Baldur’s Gate II’nin uykusuz kaldığımız Multiplayer gecelerini hatırlar mısınız? Artık Multiplayer modu eskisinden çok daha rahat. Bazı iyileştirmeler yapılmış, olası bağlantı sorunları giderilmiş ve doğabilecek sorunların önüne geçilmiş, yani Amn’a tekrar dönmek şart oldu gibi bir şey.

Bir de, Baldur’s Gate II’nin uykusuz kaldığımız Multiplayer gecelerini hatırlar mısınız? Artık Multiplayer modu eskisinden çok daha rahat. Bazı iyileştirmeler yapılmış, olası bağlantı sorunları giderilmiş ve doğabilecek sorunların önüne geçilmiş, yani Amn’a tekrar dönmek şart oldu gibi bir şey.

Evet, Baldur’s Gate II: Enhanced Edition, eski günleri günümüzün imkanlarıyla çok daha rahat yad edebileceğiniz oldukça keyifli bir versiyon olmuş. Eğer daha önce Baldur’s Gate oynamadıysanız, ilk oyunun Enhanced Edition’ı ile bunu bir arada edinmeye bakın ve gelmiş geçmiş en güçlü rol yapma oyunlarından birisinin tadına varın. Eskiler ise zaten belirli periyodlarla bilgisayarlarına Baldur’s Gate II kurdukları için, bir sonraki durakları eminim Enhanced Edition olacaktır.

Bütün güzelliğiyle, ekstralarıyla, yeni diyalogları, seslendirmeleri, karakterleri ve zenginlikleriyle Beamdog sizi öylesine mutlu etmeyi başarıyor ki, onlara bu proje için büyük bir saygı duymamak elde değil.


admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir