StarCraft için özel araştırma


90

StarCraft

Geride bıraktığımız günlerde Simon Fraser Üniversitesi tarafından biz oyuncuları fazlasıyla ilgilendirecek bir araştırma yapıldı. Toplam 3 bin kişi üzerinde yapılan araştırmada onların yaşlara oranla StarCraft’ta sergilemiş oldukları performans gözlendi. Ortaya çıkan sonuçlara göre 24 yaşından sonra insanın kognitif performansında gözle görülür bir düşüş yaşanıyor. Bu da demek oluyor ki MMO bir oyuna başlamak için sakın zaman ertelemeyin! Ne kadar erken o kadar iyi.

Simon Fraser Üniversitesi’nde yapılan araştırmada 16 yaşından 44 yaşına uzanan çeşitli adaylar kullanılmış ve elde edilen sonuca göre en üstün yetenekli oyuncularda bile 24 yaşından sonra ciddi bir performans düşüşü yaşandığı gözlemlenmiş. Ancak neyse ki yaşı büyük oyuncular da tamamen umutsuz değil. Yaşı büyük oyuncuların refleksleri ve hızları düşmüş olsa da, genç oyunculara göre daha efektif taktikler ve daha oturmuş kontrol yeteneklerini sergileyerek bu açıklarını kapatmayı başarıyorlarmış. Buradan yola çıkarak yapılan listelerde de Bronz Ligdeki ortalama yaşın 22, en yüksek seviye olan Master Ligdeki ortalamanın ise 20 olduğu da belirtilmiş.

Kısacası genç oyuncular hızlarıyla fark yaratırken, artık yaşını başını almaya başlamış olanlarsa bilgelikleriyle StarCraft II’yi domine ediyor. Eh, demek ki bizim için hala bir umut var…


admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir