The Elder Scrolls Online’da yaprak dökümü


101

The Elder Scrolls Online

Bundan iki sene önce Zenimax yapmış olduğu bir açıklamayla birlikte oyuncuları büyük bir hayal kırıklığına uğratmıştı. The Elder Scrolls Online’ın çıkış yapacağı daha o zamanlar bile önceden biliniyordu; ancak oynama şartları bilinmiyordu. O vakit gelen bilgilerde The Elder Scrolls Online’ın aylık ücrete sahip olacağı belirtilmiş, bu da oyuncuları fazlasıyla üzmüştü. Bu sistem geçtiğimiz gün hayata geçirildi. Böyle bir sisteme gerekçe olarak oyunun konsollarda da oynanabilir olması gösterilirken oyunda büyük çaplı bir yaprak dökümü başladı.

Oyunun yönetmeni Matt Firor böyle bir durum halinde PC’nin aylık ücrete devam etmesinin anlamsız olacağını belirtmişti. Aslına bakarsanız Zenimax hesap transferini de onayladığı için asıl odaklandıkları noktanın konsollar olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

ESO’nun ödeme modelini değiştirmesi konsol oyuncularının elbette hoşuna gitmiştir. Ya PC oyuncuları? 750 binin üzerinde oyuncu barındıran PC versiyonu bu kararla adeta öksüz kaldı.

Forumlarda oyuncular Zenimax’i yalancılıkla suçluyorlar. Hatta sırf konsolda satabilmek için oyuncu topluluğunu bozmakla suçluyorlar.

Hardcore oyuncuların B2P modeline kızma sebepleri ise şöyle sıralandı.

1. Oyunun P2P modelini terk etmesi etrafın troll ve altın satıcılarıyla dolması demek. Bu da kemik kitlenin rol yapma keyfinin, oyun deneyiminin yok olması demek.

2. Zenimax Online Studios, PC oyuncularını resmen beta-tester olarak kullandı ve yeterli abone sayısına rağmen konsol çıkışı için ödeme modeli değiştirildi.

3. Zenimax’in B2P sözü de hiç inandırıcı değil, casual oyuncular rahatlıkla istedikleri zırhları, ekipmanları alabilecek ve bizim emeklerimizi, çabalarımızı boşa çıkartacaklar.

Peki siz The Elder Scrolls Online’nın PC sürümünün sırf konsollar için B2P’e dönüştürülmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?


admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir