Assassin’s Creed Liberation HD İnceleme


99

Assassin’s Creed Liberation HD

Assassin’s Creed 4, yeni nesil oyun konsollarında yerini almasına rağmen önceki oyununa ve diğer konsollara verdiği desteği halen çekmiş değil. Geçtiğimiz dönemde Xbox 360 için yayımlanmış olan Liberation HD ek paketi için bir inceleme yazısı hazırlanmış. Oyuna yeni içerik de getiren bu paket oyuncuları tatmin etti gibi gözüküyor, hiç değilse gelen yorumlar o yönde. İşte Assassin’s Creed Liberation HD inceleme yazısı.


Kölelik, zulüm ve dahası

1765 ve 1777 yılları arasında yer alan hikayede, köle bir annenin kızı olan ve zengin de bir babası olan Aveline de Grandpre’nin yaşadıklarını görüyoruz ve seride ilk defa bir kadın karakteri yönetmiş bulunuyoruz. Fransız – Kızılderili Savaşı’nın sonrasında yer alıyoruz ve ön plana kölelik çıkıyor. Köleliğe sadık kalarak suikastçiler ve diğer kişiler arasındaki olaylar da oyun içerisinde yer alıyor fakat bunlar kısa bir sürede olup bittiğinden dolayı pek bir şey anlayamadan oyunu bitirmiş oluyorsunuz. Tabii yan görevlere de değinince bu süre az da olsa uzayabiliyor. Yine de hikaye açısından kullanışsız bir Assassin’s Creed’in sizleri beklediğini söylemek mümkün.

Baş karakterimiz yukarıda da belirtmiş olduğum gibi bir kadın. Cinsiyet farklı olunca karakteri de farklılaştıralım demişler ve Aveline’e farklı kişilikler vermişler. Aveline’e katılmış olan bu kişilikler onu bambaşka biri yapıyor ve bu kişilikler gerçekten güzel oturtulmuş. Kimi zaman hanfendi, kimi zaman suikastçi olan karakterimizin değiştirdiği kişiliklere göre hal ve tavırlar belirlemesi hoş bir detay. Mesela hanfendi kişiliğinde iken bir yerlere tırmanamıyorsunuz ve herhangi bir saldırı gerçekleştiremiyorsunuz fakat suikastçi kişiliğine büründüğünüzde bunları aşarak hepsine sahip oluyorsunuz. Farklılık getiren güzel bir detay.

Aveline diğerlerinin yanında çok detaylı kalıyor

Kişilik değiştirme olayı aslında tam olarak bu kadar değil. Kişiliklere göre Aveline’e gelen özellikler de mevcut. Şimdi ise isterseniz en önemli olaya gelelim grafiklere. Madem HD adıyla yeniden çıkardın, grafikler de ona göre bir güzelliktedir herhalde, demeyin. PS Vita’dan port olarak alınıp diğer platformlara çıkış yapan Liberation’ın grafikleri pek fazla isteneni vermiyor gibi. Aveline’in detayları oldukça kaliteli ve güzel fakat geriye kalan her şey detaysız. Tabii ki kaplamalar daha detaylı ve ışıklandırmalar ile gölgeler daha iyi hazırlanmış yine de günümüzün gerisinde grafikler oyunda yer alıyor. Bu tabii ki normal bir durum çünkü oyunun orijinali PS Vita’da bulunuyor. El konsoluna özel olarak geliştirilmiş bir oyunu alıp PC’ye çıkartırsan sonuçlarına da katlanırsın. Ubisoft hiç akıllanmayacaksın!

Tamam grafikleri o kadar iyi olmayabilir ama oynanışı güzeldir herhalde diyorsunuz ve yine bir hayal kırıklığı ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Yapay zeka var mı yok mu belli değil. Yapay zeka kötü ve oyunun oynanışı da pek bir sıkıcı. PS Vita’nın her yanını kullanan ve maksimum zevk vermeyi amaçlayan Assassin’s Creed: Liberation’dan PC’de yeterli derecede keyif alamıyorsunuz maalesef ki. Assassin’s Creed 3 ile aynı zaman diliminde çıktığı için karakterimiz haliyle ağaçlara tırmanabiliyor ve vahşi yaratıklar ile karşılaşabiliyor. Bunlar genellikle bataklık bölgesinde karşımıza çıkıyor.

New Orleans’ın 18. Yüzyılında geçen oyunumuzun haritası biraz kısıtlı bir biçimde karşımıza çıkıyor. Gezilecek yerler ve açılacak nesneler pek fazla olmayınca bir süre sonra kendinizi hep aynı yerde gidip geliyormuş gibi hissediyorsunuz. Bu hissiyatı tatmak tabii ki kötü bir durum fakat elden gelen bir şey yok tabii ki. Ubisoft Sofia haritayı güzel ama küçük yapmak istemiş. Güzellik konusu da tartışılır, orası ayrı bir durum. Genel açıdan değerlendirmek gerekirse eğer PS Vita için iyi fakat diğer platformlar için kötü bir oyun olduğunu söylemek mümkün.

Hayranı değilseniz uzak durun derim

Assassin’s Creed: Liberation’ın baş karakteri Aveline’in Connor’ın bir kopyası olduğunu bile söyleyebiliriz. Birbirleriyle çok fazla benzer özellik taşıyorlar ve bu oyun içerisinde kolayca farkedilebiliniyor. İki karakter de ağaçlara tırmanabiliyor, ikisi de siyahi ve ikisinin de kendine has özel bir silahı bulunuyor. Connor’da tomahawk varken, Aveline’de bir kırbaç var. Yani kadın karakter yapmalarının sebebi biraz da bundan kaynaklanıyor. Eğer erkek bir karakter ile karşımıza çıksalardı herkes aynı karakterin “sarısı” diye tartışma başlatacaktı. Ubisoft’tan beklenen güzel bir hareket.

Ben Assassin’s Creed: Liberation HD’yi Xbox 360 platformunda inceledim ve görüşlerimi sizlere belirttim. Eğer hala almalı mıyım yoksa almamalı mıyım diye soru soruyorsanız kendinize, sizlere cevabı buradan kısa bir şekilde belirteyim: “Almayın.” PS Vita’ya özel olarak kalmasını istediğim bir oyun olan fakat “HD” ibaresi ile diğer platformlara da gelen Liberation’ı eğer PC, PS3 veya Xbox 360’ta oynayacaksanız almayın. Tabii Assassin’s Creed hayranlarını bu oyundan geri tutmak mümkün değil fakat ben normal bir oyuncu için söylüyorum bunları. Eğer serinin çok fazla hayranı değilseniz bu oyunu kendi akışına bırakın ve başka oyunlara göz atmaya başlayın.


admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir