Metal Gear Rising: Revengeance İnceleme


97

metal_gear_rising

FPS oyun serilerinin en önemlileri arasında yer alan Metal Gear Rising, en son bizlerle Revengeance adlı oyununu buluşturmuştu. Gayet güzel bir tasarıma ve oyun sistemine sahip olan oyunun sadece senaryo bakımından eksik olduğu dikkatimizi çekti, ve stratejiler de biraz daha derinleştirilebilirdi. Yine de tabi ki her MGR oyunu gibi Revengeance’ın da kesinlikle oynanması gerekiyor. İşte Metal Gear Rising: Revengeance İnceleme yazısı.


Daha çok parçacık, daha fazla heyecan

PlatinumGames’in elinden PC platformu için çıkış yapmış olan Metal Gear Rising: Revengeance ciddi anlamda aşırı bir keyif oyun olduğunu PC’de de kanıtlamış oldu. Konsollara göre hazırlanmış ve konsolda oldukça rahat bir oynanış sahip olması onu daha iyi bir aksiyon oyunu yapıyordu. Şimdi ise masa başında oynamış olduğumuz keyif gerçekten oldukça tatlı. Yarı insan ve yarı cyborg olan karakterimiz Raiden’ın kontrolü oldukça rahat.

Fare ve klavyenin uyumu MGR: Revengeance’da da kendini gösteriyor. Raiden’ın kullanımı PC versiyonunda oldukça rahat ve kolay. Kamera açıları oldukça iyi hazırlanmış ve Raiden’ı mouse ile birlikte kullanmak oldukça kolay. Kesme biçme modu diye adlandırdığımız blade modundaki olayı çok iyi bir şekilde fareye uyarlamışlar. Üstelik grafik ayarları kısmında bulunan “Zangeki” ayarı ile birlikte kestiğiniz şeyin kaç parçaya ayrılıp ayrılmamasını ayarlayabiliyorsunuz.

Yüksek kullanışlı katana ile neredeyse biçemeyecek hiçbir şeyimizin bulunmadığı aksiyon oyunumuzda intikam uğruna bir savaş veriyoruz. Kimi zaman kötü bir sonuç ile, kimi zaman da beklenmedik bir sonuç ile bizleri atmosferi içerisine alan Metal Gear Rising: Revengeance’ı oynarken kendinizi tamamen kaptıracaksınız ve aksiyonun dibine vuracaksınız. Bir katana ile o kadar çok zevk verebilen bir aksiyon oyunu olduğundan dolayı başarılı olmadığını söylemek mümkün değil.

Tabii katanamız haricinde el bombasına falan da sahibiz fakat bunlar aksiyonun seviyesini oldukça düşürüyor ve oyunun temposunu düşürüyor. Yine de kullanmak isteyen oyunculara dur demek mümkün değil, onların da zevki bir ayrı tabii. Ninja koşusu ile birlikte neredeyse şimşek hızına erişen Raiden yakalanamaz biçime geliyor ve kendini rahatça savunuyor. Aynı zamanda saldırı da yapabiliyor. Yani anlayabileceğiniz PC’de oynamak oyunculara ayrı bir keyif sunuyor.

PC’de ayrı bir güzel!

Xbox 360 ve PlayStation 3 platformlarında büyük bir başarı elde etmiş olan Metal Gear Rising: Revengeance, PC platformunda oyunculara daha iyi grafikler sunuyor. Eğer bilgisayarınızın gücü pek iyi değilse ve sadece oyunu düşük ayarlarda oynayabiliyorsanız bile zevk almanız mümkün. Düşük grafiklerde bile güzel gözüken bir yapıya sahip. En yüksek ayarlarda sunmuş olduğu kalite ise inanılmaz.

PC versiyonu ile birlikte tüm DLC’leri içerisinde kapsayarak gelmiş olan MGR: Revengeance konsolda bulunmayan üç farklı ayar içeriyor: Ara sahneler, Codecs ve Bölüm menüsü. Ara sahneler yani Cutscenes menüsünden istediğiniz herhangi bir ara sahneyi izleyebilirsiniz. Codecs menüsünden ise Codec konuşma sahnelerini oynatabiliyorsunuz ve Bölüm menüsünden boss fightları yapabiliyoruz. PC versiyonundaki bu içerikler bizleri gerçekten mutlu ediyor. Tekrar tekrar boss fight yaparak, en yüksek puanı çıkarana kadar uğraşmanın keyfi ayrı oluyor.

Şu sıralar zaten piyasayada oynayacak pek fazla aksiyon oyunu bulunmadığı için Metal Gear Rising: Revengeance ilk sırada tercihiniz olabilir. Dikkat ederseniz ilk sıradakilerden demiyor direkt olarak ilk sıradaki diyorum. Konsolu olmayan oyuncuların bu zevkten mahrum kalmasını istemem. Her şeyi parçalara ayırmak bitmek bilmeyen bir zevk veriyor, deneyin siz de göreceksiniz.


admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir