Mortal Kombat Vita İnceleme


85

Mortal Kombat Vita

İlk olarak 1992 yılında ataride bizlerle buluşan Mortal Kombat, kuşkusuz hayatımızda en sevdiğimiz dövüş oyunlarından bir tanesi. Sevmesek bile serinin büyüklüğünü inkar etme gibi bir lüksümüz bulunmuyor. Oyun neredeyse her sene farklı versiyonlarıyla PC, PS ve Xbox üzerinde satışa sunulurken geçtiğimiz dönemde PS Vita için de çıkış yapmıştı. İşte Mortal Kombat Vita İnceleme yazısı.

Dijitize edilmiş grafiklerden oluşan karakterleri ile şiddet içeren bir yapıya sahip olan Mortal Kombat, abartılmış kan ögeleri, birebir gerçek resimlerden oluşan karakter çizimleri ve akıcı animasyon hareketleri ile oldukça sürükleyici bir oyundu.

Mortal Kombat öylesine sevilmişti ki, geliştirici firma bir yıl sonra Mortal Kombat 2’yi, ardından Mortal Kombat 3’ü derken bitmeyen bir seri ile günümüze kadar birçok farklı isimle getirmeyi başardı.

Mortal Kombat oyunu Atari salonlarından çok çabuk sıyrıldı ve SNES, Game Boy, Sega Saturn, Sega 32X, Mega Drive/Genesis, Sega Game Gear, Sega Master System, PlayStation, PSP, PS3, Xbox 360, PC, Amiga gibi birçok ev ve el konsollarında boy göstererek geniş kitlelere ulaştı. Son olarak ise günümüzün yeni oyun teknolojisi, taşınabilir oyun konsolu PS Vita’ya adım attı. Oyunun PS Vita sürümündeki isminde hala tereddütler var. İnternette dönen tanıtım videolarına baktığımızda, video sonunda oyunun ismi ‘Mortal Kombat: Fatality Lives’ olarak yer alsa da, oyun kutusunda veya oyunun kendi içerisinde sadece Mortal Kombat olarak isimlendirilmiş.

Ben oyunu PSN üzerinden 04.05.2012 tarihi itibari ile, kredi kartımı kullanarak 99.00 TL’ye satın aldım. Fiyatın çok yüksek olduğunu söyleyebilirim. Ancak oyun çıkmadan önce tahmin ettiğim fiyat aralığı 120 – 130 TL cıvarındaydı. 30 liram cepte kaldığı için mutluyum.

Oyunu PS Vita’ma indirip kurdum. Öncelikle şunu söylemem gerekiyor. Oyuna başlamadan önce kullanma klavuzuna mutlaka gözatmalısınız. Çünkü oyun hakkında birçok bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Bunun için oyunun LiveArea ekranındayken, ekranın üstünde yer alan kırmızı renkli, içerisinde soru işareti olan ikona dokunmanız yeterlidir. Oyunun kutulu sürümünde kitapçık varsa, aynı bilgilere bu kitapçıktan da ulaşabilirsiniz.

Mortal kombat oyunu yapısı itibariyle herzaman kanlı ve şiddetli dövüşlere sahne olmuştur. Zaten oyunun ‘Ölümcül Dövüş’ ismi ile adlandırılması, onun ne denli korkunç bir oyun olduğunu ortaya koyuyor. İşte bu yüzden Mortal Kombat, başta Avusturalya olmak üzere bazı bölgelerde oynanması yasaklanıyor.

Oyun hikayesine bakacak olursak, en eski ve en beğenilen karakterlerimizden biri olan Raiden’in geçmişte yaşadığı kötü Mortal Kombat anılarını tekrar hatırlamasıyla gelişen olaylar ve kötü karakter Shao Kahn’dan intikam alma duygusu oyunumuzun hikayesini oluşturuyor. Yani kısaca, serinin ilk üç oyunu ara videolarla birlikte baştan işleniyor.

Oyunun Menüsünde yer alan Story Mode seçeneğine tıkladığımızda hikaye moduna hızlı bir şekilde geçiş yapmış oluyoruz. Hikaye modunda yanılmıyorsam 13 Chapter’lık bir bölüm var. Her bölümde farklı bir karakteri yönetiyoruz ve karşımıza gelen düşmanları birer birer avlıyoruz. Hikaye modunun en garip olayı, kiminle dövüştüğümüzü, niçin dövüştüğümüzü ve kim adına dövüştüğümüzü hiç anlamıyoruz. Kim kime dumduma bir turnuvada kendimizi buluyoruz. Bir bölümde dövdüğümüz karakteri, daha sonra kendimiz yöneterek bir başka karakteri dövüyoruz. Bazı bölümlerde ölen karakterler ise daha sonraki bölümlerde karşımıza çıkabiliyor. Açıkçası ben bunu çok tuhaf buldum. Hikaye modunda Finishim’de yok. Bunu da es geçmemek lazım. Yani oyunun normal modlarında oynadığınız ve her öldürdüğünüz karakter sonrası yapabildiğiniz Finishim (Fatalities) ölümleri hikaye modunda malesef bulunmuyor.
Dilerseniz şimdi de oyunumuzun menüsüne bakalım.

Oyunun menüsü oldukça şık tasarlanmış. Menüler arasında geçiş yaparken, yukarıdan aşağıya doğru listelenmiş seçenekleri görüyoruz. Bu seçenekler arasında geçiş yaparken dokunmatik ekranın hiçbir nimetlerinden faydalanamıyoruz. Sadece fiziksel butonları kullanarak geçiş yapabiliyoruz. Ayrıca menüde Subzero’ya yumruk atan Scorpion tasarımını görmek mümkün.

Menüde yer alan bazı oyun modları ise şu şekilde; Test Your Might, Test Your Strike, Test Your Luck ve Challenge Tower bunların isimleri. Bu modları oynadıkça Krypt’te kullanabileceğiniz özel puanlar kazanıyorsunuz. Yeni müzik ve sanatsal çalışmalardan tutun da yeni giysiler ve fatality’lere kadar yaklaşık 300 tane açılabilir içerik var.


admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir