World of Warplanes İnceleme


85

World of Warplanes

Birçok uluslararası ödül aralak bu vakte kadar geliştirilmiş en iyi MMO oyunlar arasında gösterilen World of Tanks’in yapımcısı tarafından geliştirilen World of Warplanes bu sefer inceleme yazılarımız arasındaki yerini alıyor. Mükemmel bir kısa sürede milyonlarca oyuncu kapasitesine ulaşan oyun şu anda en çok oynanan MMO oyunlar arasında bulunuyor. Sadece uçak kontrolü pek iyi olmayan oyunun sistem ve grafik konusunda fazlasıyla iyi olduğunu tek cümlede söyledikten sonra World of Warplanes inceleme yazısını sizlere sunalım.

Uçak simülasyonu denince akla ilk olarak Microsoft Flight Simulator gelirdi genelde. Fakat yeni çıkan simülasyonlar işin rengini bayağı bir değiştirdi. Simülasyonun tam anlamını vermeye çalışan Flight Simulator’lar genel olarak keyifli olmasına rağmen içerisinde savaşı barındırmadığı için her zaman eksik kalmıştı. Wargaming ise savaş olayını simülasyon ile birleştirerek bizlere ücretsiz olarak World of Warplanes’i sundu. Genel olarak Arcade bir yapıya sahip olan World of Warplanes için tam anlamıyla bir uçak simülasyonu demek mümkün değil.

Uçak simülasyonunda olması gereken özelliklerin aslında küçük bir kısmını bulunduruyor diyebiliriz. Uçakların yapmış olduğu manevralar, füzelerin ateşlenişi ve mermilerin havada dağılışı gerçeğe yakın bir şekilde tasarlanmış ve oyuna aktarılmış. Fakat oyunu oynarken o kadar rahat hareket ediyorsunuz ki, simülasyon özellikleri arka planda kalıyor ve oyun tamamen it dalaşına dönüşüyor. Uçaklar havada akrobasik hareketlerini sergilerken aynı zamanda birbirlerini devirmeye çalışıyorlar. Tabii isteyenler gemileri ve merkezi konumları da havaya uçurabiliyor.

Haritalarının da geniş olması sebebiyle daha keyifli bir savaş imkanı sunan WoW’un bu konuda da sınıftan geçtiğini söylemek mümkün. Haritaların geniş olmasının haricinde pek fazla bir önem taşıdığını söylemek mümkün değil ama. World of Tanks’taki gibi haritaların tasarımları tam olarak savaşı etkilemiyor. Zaten World of Warplanes bir uçak oyunu olduğu için sürekli olarak havadayız ve haritanın ince çizgilerini kullanamıyoruz. Yine de çevrenin geniş ve güzel bir yapıya sahip olduğunu görmek oldukça keyif verici.

Oynanış stiline hemen alışabiliyorsunuz!

Oyunun savaş mekanikleri oldukça basit bir biçimde tasarlanmış. Yani oyunun simülasyon tarafını oynanışa aktaramamışlar veya aktarmak istememişler. Bu kısımda bizleri Arcade bir tarz karşılıyor. Sadece fareyi kullanarak önemli hareketler yapabiliyoruz ve bunun yanında düşmanları kolayca avlıyoruz. Tabii bu olaylar sizin uçağınızın şekline ve modeline göre değişkenlik gösteriyor. İşte oyunun tam bu kısmında ne kadar tecrübeli olduğunuz ortaya çıkıyor. Oyunu ne kadar çok oynarsanız o kadar çok tecrübe ediniyorsunuz bu şekilde yeni uçakları açma hakkına sahip oluyorsunuz. İsterseniz daha ilk seviyeden itibaren ileri seviye uçaklara da ulaşabiliyorsunuz fakat bu paralı yol ile gerçekleşiyor yani premium ile.

Oyunumuz Free 2 Play türünde bir oyun olmasına rağmen her ücretsiz oyunda olduğu gibi premium bir sistem barındırıyor. Fakat bu premium sistem oyunun gidişatını değiştirmekten ziyade daha çok kozmetik yönde yapılmış. Yani uçağınızı özelleştirmek istiyorsanız eğer ortaya gerçek paralar dökmeniz gerekiyor. Kozmetik açıdan oyunda bir üstünlük sağlamanız size savaş içerisinde herhangi bir şekilde üstünlük sağlamayacağından dolayı uçağı güzel gözüken oyunculara sakın aldanmayın. Onların da sizlerle aynı güçte olduğunuz unutmamanız gerekiyor.

Ücretsiz olması da cabası!

Oyunun matchmaking yani eşleştirme sistemi World of Tanks’da olduğu gibi çeşitli kusurlar içeriyor. Siz henüz ikinci seviye bir uçağa sahipken, karşınıza beşinci seviye bir uçak çıkabiliyor. Böyle durumların haricinde genel olarak iyi bir eşleştirme sistemi mevcut. Yani arada bir de olsa sizden çok daha güçlü insanlara karşı savaş vermeniz mümkün. Buna kendinizi alıştırabilirseniz eğer daha başarılı bir oyuncu olabilirsiniz.

Tekniksel açıdan bakıldığında ise grafikler ve sesler için söylenecek pek fazla söz bulunmuyor. O dönemi bizlere güzel bir şekilde yansıtan hoş grafikler ve iyi sesler bulunuyor. Grafiklerden çok uçakların seslerinin daha ön planda olduğunu söyleyebilirim, o derece güzel olmuş. Zaten oyunumuz Free 2 Play bir oyun olduğundan dolayı deneme hakkını hemencecik hakediyor. Yani diyeceğim kapsamlı bir savaş içerisinde bulunmak istiyorsanız eğer World of Warplanes sizleri bekliyor olacak.


admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir