Batman: Arkham Knight İnceleme


88

Batman Arkham Knight

Yıllar önce Rocksteady Studios tarafından yapılan açıklamada bizlere yepyeni bir Batman oyun serisinin buluşturulacağı açıklanmıştı. Serinin 3 oyun olacağı yine önceden aktarılan bilgiler arasında vardı. Bu vakte kadar iki tane Batman serisinden oyun piyasaya sürüldü: Batman: Arkham Asylum ve Batman: Arkham City. Şimdi ise son oyuna, final oyununa, yani Batman: Arkham Knight’a geldi sıra. Geçtiğimiz gün açıklaması yapılan oyun büyük ihtimal önümüzdeki sene oyunculara sunulacak.

Takvimler 04 Mart 2014 tarihini gösterdiği an GameInformer dergisi yeni sayısını “Batman: Arkham Knight” ile duyurdu. Ardından ise Warner Bros. Entertainment, oyuna ait ilk tanıtım videosunu yayınlandı. Videonun sonunda Rocksteady’nin geliştirmesi ve serinin son Batman oyunu olma özelliği taşımasından dolayı beklentiler daha da arttı.

Batman: Arkham Knight’taki şehrimiz “Gotham City” olacak. Gotham City, Batman: Arkham City’dekine oranla tam beş kat daha büyük olacak. Serbestlik olarak ise Far Cry 3 ya da GTA’dakine benzer özgürlük fırsatı sunacağı söyleniyor. Gotham’ın haritasında kendi içinde bölünmüş üç ana bölge oluşacak. Şu an o bölgelerin isimleri ve detayları henüz gelmiş değil ancak her bölgede ayrı bir düşman, ayrı bir mücadele olacağı belli.

Yeni oyunda Harley Quinn, Scarecrow, Penguin ve Two Face gibi düşmanlar geri dönecek. Zaten Batman: Arkham serisi üçleme bir oyun olarak planlanıyordu fakat Warner Bros, üç senelik aranın oyunculara uzun geleceğini düşünerek yazımın başında dediğim gibi ara oyun niteliğinde Arkham Origins ile oyuncuları memnun etmek istemişti. Ayrıca Rocksteady de Batman Arkham üçlemesinin finalini Arkham City’yi geliştirirken kararlaştırmış durumdaydı.

Yeni oyunun senaryosu Joker’in sonrasında suçluların bir araya gelip Batman’i yok etme planı ile başlıyor. Hepsi ayrı bir yoldan Batman’in peşine düşüyor. Ancak ana düşmanımızın oyuna adını veren “Arkham Knight” yani “Arkham Şovalyesi” olacağı belirtilmiş durumda. Bu karakterin Rocksteady tarafından ilk defa Batman dünyasına kazandırılacağı da söylenen bilgiler arasında.

Oyunun dövüş mekaniklerinin oldukça geliştirilmiş olmasından öte Rocksteady, oyuncuların isteklerini duymuş ve onlar için Batmobile’ı kullanılabilir hale getirmiş. Zaten oyunun Arkham City’den beş kat daha büyük olacağı ve özgürlük sunacağını belirtilmişken Gotham’ı, Batmobile ile daha rahat gezebileceğimiz tahmin ediliyor.

Yeni Batman, yeni nesil konsollar için test niteliğinde bir oyun olacak. Yeni neslin şu an ki tüm teknolojik gücünü kullanacak. Zaten oyunun PS3 ve Xbox 360’a çıkmama sebebi de bu. Oyundaki karakterlerin poligon sayısının çok fazla olacağı söylendi. Batmobile ise şimdiye kadar herhangi bir oyunda gördüğümüz en detaylı araç olarak tanımlanıyor. Batmobile’ın 3D modelleri bile yüzbinlerce poligondan oluşturulmuş. Oyunun geliştiricileri, oyunun hafıza alanının bir kısmını sadece Batmobile için ayırdığını söylemiş durumda.

Doğal olarak oyunun menü ve ara geçişlerinde de değişiklikler yapılmış durumda ve oyunda “loading” çubuğu, yükleme sahneleri bulunmayacak. Oyunun ara sahneleri, oyuna özel olarak hazırlanan videolar ile değil de oyunun kendi motoruyla oluşturulmuş sahnelerden oluşacak. Yani Grand Theft Auto V ve Max Payne 3’te gördüğümüz geçişler olacak.

Batman: Arkham Knight, Rocksteady’nin uzun süredir üzerinde çalıştığı Unreal Engine tabanlı bir motorla geliştirilmekte. İkinci sayfada göstermiş olduğumuz video tamamen oyun içi grafiklerle hazırlanmış olup, görüntülerde pek bir tazelenme olmadığı da belli oluyor.

Batman: Arkham Knight yeni nesile geçmekte olduğu gibi PC’lerin de yenilenmesi için büyük bir neden olacak. Rocksteady, Arkham Knight’ı “Gerçek bir yeni nesil oyun” olarak tanımlıyor. Demek ki şu an PS4 ve Xbox One’da bulunan oyunlar, yeni nesilde tam olarak görmek istediğimiz kalite değil. Bakalım oyun çıkınca daha iyi göreceğiz.

Batman Arkham serisindeki ilk “Multiplayer” mod ise “Arkham Origins” ile beraber gelmişti. İlk iki oyunda olduğu gibi yeni oyunda da “Multiplayer” mod olmayacak. Oyunun geliştiricileri baştan beri vizyonlarının bu şekilde olacağını, tüm çabalarını multiplayer’a değil de, tek kişilik oyuna sakladıklarını belirtti. Zaten böyle bir hikayeye sahip olan yapımda multiplayer moda da pek bir ihtiyaç yok.

Batman: Arkham Knight, “Arkham” serisinin son oyunu olarak PC, PS4 ve Xbox One için piyasadaki yerini alacak. Oyunun tam çıkış tarihi belli değil. Oyun dünyasının en büyük oyun mağazalarından GameStop, üstteki görselde gördüğünüz gibi oyunun çıkış tarihini 14 Ekim 2014 olarak listelemiş durumda. Batman Arkham Knight’ı büyük bir heyecanla bekliyoruz. Yeni oyun için zaman geçmek bilmeyecek ama bakalım yeni oyun tüm beklentilerimizi karşılayacak mı?


admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir