CoD: Ghosts Multiplayer inceleme


89

cod ghosts

Uzun süredir beklediğimiz Call of Duty’nin yeni oyunu Ghosts sonunda geçtiğimiz günlerde satışa sunulmuştu. Yaklaşık olarak 8 saatlik bir hikaye moduna sahip olan oyunun hikaye modunu bitirdikten sonra oyuncuları en çok cezbeden bölüme geçiyoruz; multiplayer moduna. Biz bu bölümü oynadık ve sizler için de bir inceleme hazırladık. İşte Call of Duty Ghosts multiplayer inceleme yazımız.

Ghosts, diğer CoD oyunlarına nazaran, Multiplayer modlarında çok daha fazla pratik yapmanızı gerektiren bir oyun. Bunun sebebi artık eskisinden çok daha hızlı ve dinamik bir savaş mekaniğine sahip olması, bu nedenle saniyelik farklar çok önemli. Ben ileride bu incelemeden sonra oyunla ilgili detaylı bir rehberde yazacağım.

Öncelikle Call of Duty: Ghosts’un yeni Multiplayer’ı eskisine göre çok daha zengin ve çekişmeli, eski fan favorileri dışında yeni gelen modlar var, bunlar sırasıyla Search and Rescue, Cranked, Free for all, Team Deathmatch, Search and Destroy, Domination, Kill Confirmed, Infected ve Blitz.


Search and Rescue

Search and Rescue, Search and Destroy ve Kill Confirmed modlarının bir birleşimi gibi. En önemli yanı ise her round tek canınızın olmaması. Takım arkadaşlarınızla koordineli bir şekilde çalışmalı, düşen arkadaşlarınızı kaldırmalısınız. Doğru takımla birlikte oynandığı zaman gerçekten en eğlenceli ve taktik gerektiren modlardan biri.


Cranked

Oyunun en hızlı ve aksiyonlu modu. Takım olarak oynanıyor ve düşmanlardan birini öldürdüğünüz vakit çeşitli ekstralar aldığınız bir geri sayım başlıyor, bu duruma “Cranked” deniyor. Cranked halindeyken zaman dolmadan başkasını öldürmeniz gerekli, yoksa siz ölüyorsunuz. Benim en çok eğlendiğim modlardan biri oldu, Cranked aldığınız vakit girdiğiniz stres ve hızlı bir şekilde öldürecek adam aramak çok komik.

Free for all
Klasik Free for all, 30 Kill alan oyunu kazanırken, 30 Kill dolmazsa, 10 dakika içerisinde en çok kill alan kazanıyor.

Team Deathmatch

İki takım, 10 dakika, 75 Kill sınırı. Bir klasiğin geri dönüşü, arkadaşlarınızla birlikte oynaması epey keyifli.

Search and Destroy

Search and Destroy’da beş dakika içerisinde önceden belirlenen iki bölgeden birine bomba koymaya çalışıyorsunuz, diğer takım ise bu bölgeyi savunmaya çalışıyor. Respawn yok, 4 round sürüyor.


Domination

Klasik bölge kontrol haritası. Haritanın çeşitli bölgelerinde bulunan bayrakları kontrol eden ve en çok puan alan takım kazanıyor. Domination modu, yine arkadaşlarınızla oynaması keyifli modlardan.

Kill Confirmed

İki takımın savaştığı ve düşmanların künyelerini topladığı bir mod. Künyeleri toplayan puan alıyorken, karşı takımın puan almasını istemiyorsanız, arkadaşlarınızın künyelerini kurtarmanız gerekiyor. 100 Puanı toplayan takım kazanıyor.

Infected
Oyunun en eğlenceli modu sanırım. Modern Warfare 3’ün Infected’ı ile aynı. Bir adet Infected oyuncu var, bıçakladığı kişiyi Infected edebiliyor, geri kalan oyuncular ise hem Infected’lara karşı savaşmalı hem de hayatta kalmaya çalışmalı.

Blitz

Neredeyse Capture the Flag ile aynı, düşmanların spawn olduğu noktaya gidip portalları kapatmanız gerekiyor, bunu yaparken kendi spawn bölgenizi korumalısınız.

Evet, oyunun modları bu şekilde, ben şu sıralar Infected ve Domination oynayıp oynayıp duruyorum ve inanılmaz keyif alıyorum. Ghosts’un Multiplayer’ında en önemli şey sanırım geliştirilmiş savaş mekanikleri, bundan bahsetmiştim. Yurtdışında “Gunplay” denilen bu olay, gerçekten artık epey akışkan ve organik bir şekle getirilmiş, ardı ardına Kill aldığınız vakit büyük keyif alıyorsunuz.

Pratik demiştim, pratiksiz gerçek oyunculara karşı çıkarsanız, oyunun başında bol bol ölmeye hazırlanmanız gerekiyor çünkü gerçekten deli adamlar var, her ne kadar kendi seviyenize göre oyun bunu dengelemeye çalışsa bile, karşınızda savaşan adamın kişisel tecrübe farkı sizi oyundan soğutabilir.

Bu sebeple Squad Mode, ilk etapta bol bol oynamanız gereken yegane şey. Multiplayer haritalarında yapay zeka gruplarına karşı savaştığınız bu mod, hem tecrübe kazanmak için hem de haritaları tanımak için çok önemli. Squad Assault’ta, kendi karakterlerinize karşı oynuyorsunuz. Oyunda bu karakterleri ise Squad Point toplayarak açıyorsunuz.

10 karaktere kadar açıp kendi ekibinizi oluşturabiliyorsunuz. Her karakter belirli bir seviyeye kadar sadece 3 Squad Point istiyor, belirli bir yerden sonra 100 ve üzerinde Squad Point toplamanız gerekiyor, bu baya bir oyun demek fakat ilk etapta bu kadar kasmanız gereksiz, zaten zamanla gelecektir.

Her yeni oyunda topladığınız Squad Point’ler, sadece yeni karakterler açmak için değil aynı zamanda yeni silahlar ve ekipmanlar açmanız içinde gerekli. Bu şekilde yavaş yavaş Squad oluşturup donatıyorsunuz.

Oyunda Squad muhabbetlerine girmeden önce tabii ki ilk karakterinizi yaratmanız gerekecek, sonra Squad’a eklenen yeni karakterleri de aynı şekilde yaratırken bu konuda daha tecrübeli oluyorsunuz. Seçebileceğiniz beş ayrı sınıf var, bunlar Assault, CQB, Heavy Gunner,, Marksman ve Covert Ops. Sadece bu sınıflara özel perk gibi özellikler var ve bunlar gerçekten maçların kaderini değiştirebiliyor, silahlar ve ekipmanlar dışında, perk sistemi yüzünden sınıflar bir yere kadar önemli.

İlk etapta önemi oldukça fazlayken, yeterli puanları topladıktan sonra çokta bir önemi kalmıyor açıkçası. Zaten Covert Ops, Assault, CQB gibi sınıfların haricinde en büyük fark Marksman sınıfında. Aslında keskin nişancı olması gereken bu sınıf aynı zamanda Assault silahlarını da kullanabilmekte, biraz daha esnek bir sınıf sistemi var anlayacağınız.

Perk mevzusunu biraz açmam gerekirse, ne kadar Perk alabileceğiniz, ekipmanlarınızın sayısıyla alakalı. Her Perk sayısal bir değere denk geliyor, bu sebeple yanınızda taşıyabileceğiniz Perk sayısı değişebiliyor. Bu yüzden maçlara çıkmadan önce her duruma göre çeşitli karakterler ve ekipman sistemleri yaratmanız işinize gelecektir.

Oyunda gerçekten vakit isteyen şeylerden biri Clan muhabbeti sanırım. Eğer bir takım oyuncusu değilseniz, Clan sistemi pek ilginizi çekmeyecektir fakat sadece Clan maçlarında alabileceğiniz başarımlar ile açılan şeyler var oyunda. Bir klana girdiğiniz vakit, iki haftada bir Clan Wars adı altında yapılan etkinliklere katılabilme hakkına kavuşuyorsunuz.

Clan Wars olayını henüz tecrübe etme şansı bulamadım oyun yeni çıktığından mütevellit fakat gördüğüm ve anladığım kadarıyla oldukça heyecanlı ve çekişmeli olacak gibi. Bir de oyunun ömrünü uzatması açısından önemli.

Şunu unutmayın, Ghosts’un Multiplayer modu gerçekten oldukça geniş ve ayrı ayrı alanlarda değişik tecrübeler edinme imkanı sunuyor. Büyük çapta savaşlar daha çok takım oyuncuları için tercih sebebiyken, yalnız takılanlar için Infected gibi modlar ideal.

Açıkçası, ben oldukça doyurucu ve aylarınızı alacak, çok progresif bir Multiplayer modu olduğunu düşünüyorum Ghosts’un. Özellikle FPS sevenler için uzun süre ilgilenebilecekleri, tatmin edici bir yapısı var.

Fakat bu bunlar demek değil ki Ghosts’un sorunları yok. Şu anda oyunun ilk haftası olduğu için oyundan düşme sorunları, optimizasyon sorunları ve buna benzer pek çok sıkıntı var. Bu sebeple çok acil yamalanması gerekiyor, hatırlarsanız Black Ops 2 çıktığında, kendisini toparlaması bir iki ay sürmüştü, buna da öyle bir zaman vermek gerekiyor sanırım.


admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir