Football Manager Classic 2014 PS Vita İnceleme


104

Football Manager Classic 2014

Futbol menajerlik serilerinde bile birlikte başından beri olan iki oyun var: Championship Manager ve Football Manager. Her oyuncu kendi zevkleri doğrultusunda bir diğerine daha iyi diyebilir, ancak bana göre FM’nin daha önde olduğunu itiraf etmek zorundayım. Bunu söylememdeki en büyük etmenlerden bir tanesi de oyunun neredeyse tüm platformlarda oyuncularla buluşturulması, CM’de bu geçerli değil. Oyunun PS Vita için geliştirilmiş versiyonu Football Manager Classic 2014 İnceleme yazısını aşağıda sizlere sunuyoruz.

PS Vita için hazırlanan Football Manager Classic 2014’te de sadece bu mod oynanabiliyor. Bunun dışında ise Meydan Okuma adı verilen Challenge Mod, PS Vita’daki oyuna eklenmiş. Bu arada hemen belirtelim. Oyun tamamen Türkçe. Tüm menüler, açıklamalar ve terimler, oyuna Türkçe olarak eklenmiş.

Asıl oyuna geçmeden önce Meydan Okuma modundan kısaca bahsedelim. Daha önce PC’de de olan bu modda, size belirli senaryolar veriliyor ve bu senaryolarda mucize yaratmanız bekleniyor. Tecrübesiz bir takımı alıp önemli başarılar kazanma, tamamen sakat bir kadroyla küme düşmekten kurtulma gibi meydan okumaları başarmanız isteniyor.

Şampiyonlar Ligi’ni kazanırken kafasını direğe çarpan adam

Gelelim asıl oyun modumuza. PC’yle neredeyse aynı görünen PS Vita versiyonunda küçük değişiklikler de yok değil. Örneğin PC’de görmeye alıştığımız üstteki menü çubuğu, PS Vita’da R2 tuşuyla görünür hale geliyor. Ancak buna rağmen bazılarınızın yazıları okuma konusunda zorluk çekeceğini söylememiz gerekiyor. Zaten “PS Vita için FM” lafını ilk duyduğumdan beri “Onca yazıyı nereye sığdıracaklar?” sorusunu sorup duruyordum. Büyük bir sorun yaratmıyor ancak yine de herkesin rahat edeceğini söylemek pek mümkün değil. PS Vita versiyonunda aynı PC’de olduğu gibi yine oyuncuların, takımların, organizasyonların isimlerinin üzerine tıklayıp gerekli yere gitmemiz mümkün.

Maçlar 3D oyun motoru üzerinden oynatılıyor ve daha önce bahsettiğim gibi sadece önemli anlar gösteriliyor. Oyun motoru PS Vita üzerinde sorunsuza yakın çalışıyor. Bazı durumlarda fps düşüşü gözlense de, bir menejerlik oyununda çok da önemli olmuyor haliyle.

Gelelim Football Manager Classic 2014’ün asıl önemli özelliğine. FM 2014’le bu oyun arasında ortak kayıtlı oyun yaratmanız mümkün. Tabi ki PC’de de Football Manager Classic modundaki kayıtlı oyununuzla PS Vita’dakini eşitleyebiliyorsunuz. Bununla birlikte Meydan Okuma modu da iki platform arasında eşlenebiliyor. Böylelikle PC’de oynadığınız oyuna, işe, okula vb. yerlere giderken de PS Vita’nızda devam edebiliyorsunuz.

Sonuç olarak eğer FM 2014’e PC’de sahipseniz ve bir PS Vita’nız varsa, Football Manager Classic 2014, sizin için bulunmaz bir fırsat. Bunun dışında PS Vita’nız için bir futbol menejerliği oyunu arıyorsanız, bu işin ehli olan Sports Interactive’e rahatlıkla güvenebilirsiniz. Dokunmatik ve bazı yazıların küçük olması dışında sorunsuz bir yapım.


admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir