GRID Autosport İnceleme


81

GRID Autosport

Araba yarışı oyunları bu sektöre damga vuran seriler arasında yer almıştır hep. Milyonlarca da seveni olmasına rağmen nedense bu türde birkaç tane kült seri ismi sayabiliriz, geriye kalanlar dönemlik zevk yaşatmıştır bizlere. Ancak Need for Speed serisi olsun, Colic McRally serisi olsun bunlar her oyunlarıyla sektöre damga vurmuşlardır. Şimdi bu damga vuranlar listesine yeni bir oyunun daha ekleneceğini söyleyebiliriz; o oyun da Grid Autosport olacak. İşte Grid Autosport İnceleme yazısı.

Önce hikaye… Pardon kariyer demek istedim.
GRID Autosport bizleri birbirinden eğlenceli ve bir o kadar da çeşitli yarışları deneyimlememizi sağlıyor. Hatta özellikle belirtmekte fayda görüyorum, GRID Autosport ve GRID 2 arasında çok da fark yok. Bazı pistler tamamen aynı ve toplam 21 farklı yarış mekanı var. Ayrıca oynanış anlamında da ciddi değişikliklerin olduğunu, GRID 2’ye oranla daha zor bir yarış oyunuyla karşı karşıya olduğumuzu belirteyim.

Codemasters özellikle arcade türünden memnun olmayan oyunculara hitap eden bir simülasyon oyunuyla baş başa bırakmış bizleri. Ayarlar kısmında GRID Autosport’u daha da zorlu hale getirebiliyoruz veya daha da kolaylaştırabiliyoruz. Fren sisteminden tutun, ne zaman dönüş yapacağımızı gösteren yol güzergahları bile ayarlar kısmına eklenmiş. Ayrıca GRID Autosport hikayeden tamamen uzaklaşarak, bizi sadece sürüşe odaklamış durumda. Beş farklı yarış disiplini sayesinde, sponsorlarımızı seçerken, partnerimizi de seçebiliyoruz ancak partner seçenekleri eskisi kadar özgür bırakılmamış. Yine de onları kontrol edebiliyor ve yarış sırasında bir şekilde bize yardımcı olmalarını sağlayabiliyoruz.

Kariyer anlamında ayrıca her seviye atladığımızda kullandığımız araçlarımızın motor gücünü veya hızını yükseltebiliyor, buna bağlı olarak daha iyi sponsorlarla yarış deneyimini yaşayabiliyoruz.

Acımasızlıkta son nokta

Her yarışta genel olarak farklı bir arabayı kullandığımız GRID Autosport, oldukça acımasız yapay zekasıyla ön plana çıkıyor. Birbirlerine çarpmak yerine, bizi aradan çıkarmaya çalışan yapay zeka, yoldan o kadar hızlı savrulmamıza ki, toparlanmak zaman alıyor. Bu yüzden direksiyon ile oyunu deneyimlemek, tavsiyelerimden biri olacak ve tabii ki kullandığınız araca çok da bağlanmayın derim. Zira her yarışta farklı bir araçla yarış pistindeki yerimizi alabiliyoruz. Bu durum tabii ki her yarış türünde değişiyor.

Biraz ses, biraz grafik

GRID Autosport, tıpkı diğer Codemasters oyunları gibi müzik konusunda piste indiğimiz az sessizliğini korumaya devam etmiş. Oyun aralarında ve tabii ki direksiyon veya konsol başında paslanmayalım diye, tadında melodiler işlenmiş. Ufak bir not: GRID Autosport konsolda grafik anlamında sınıfta kalmış ancak PC platformunda çok daha başarılı. Kaplama ve optimazyon sorunları konsollarda can sıkabiliyor.

Hazır grafik demişken biraz daha detaya inelim. Ford, BMW, Chevrolet ve Honda gibi markaların kontrolünü sağladığımız GRID Autosport, grafiksel anlamda ne yazık ki Grid 2’nin biraz gerisinde kalmış ancak bu durum sadece konsol için geçerli, sunduğu yenilikler ve yarış deneyimi bir süreden sonra bu eksiyi yok eden cinsten. Oyun fiziği gerçekten tatmin edici ve kullandığınız aracın kontrolü ne kadar zor olursa olsun, hasar alma detaylarına kadar birçok zorluğu GRID Autosport’a iliştirdiğiniz zaman, yeterince mutlu oluyorsunuz. Fren sisteminden tutun, aracın dönüş hızı veya aracın ön ve arka tamponundaki yumuşaklığı bile ayarlayabiliyorsunuz.

Kısacası yarış oyunlarından hoşlananlar için arşivlik bir oyun olarak nitelendirilebilir.


admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir