Journey of a Roach İnceleme


85

Journey of a Roach

Bu vakte kadar oyun dünyasında o kadar fazla tema ve o kadar fazla oyun konusuyla karşı karşıya kaldık ki artık hiçbir farklı temaya şaşırmıyoruz. Ama yine de Journey of a Roach bizim biraz daha fazla ilgimizi çekti. Kıyamet sonrasına ait oyunların genelinde insanlığı kurtarmaya çalışırız. Ancak bu sefer hayatta kalan çok az hamamböceğinden biri olup hamamböceklerinin neslini kurtarmaya çalışacağız. İşte Journey of A Roach inceleme yazısı.

Bud da normal bir hamamböceğinden biraz daha büyük olan bir böcektir. Gri yeryüzünde gezinirken hiç görmediği bir şey görür. O kadar çöplüğün ve pisliğin arasında bir papatya vardır. Bud çok şaşırır ve bunu arkadaşı Jim’e de göstermek ister. Dönüş yolunda bir takım aksilikler yaşanır ve Bud’un geldiği yol kapanır ama bu çiçeği muhakkak Jim’in de görmesi lazımdır. Bizler de sevimli hamamböceği Jim’i kontrol ederek arkadaşı Bud ile beraber yeniden yeryüzüne çıkmanın yollarını ararız. Ve elbette bu yolculuk hiç de kolay olmayacaktır.

Journey of a Roach’da her ne kadar nükleer savaş sonrası zaman ve böcekler konu olsa da sevimli ve renkli bir hava hâkim. Rengârenk grafikleri olsun, yaşanan komiklikler olsun, böceklerin aralarında bıcır bıcır konuşmaları olsun görüntüsü ile daima gülümsetiyor oyun. Gelgelelim birazdan bahsedeceğim kontroller, bulmacalar ve oyunun zorluk seviyesi maalesef bu renkli dünyaya gölge düşürüyor. Bu arada, oyunda Türkçe dil desteği de mevcut. Zaten yapımcı firma Kobold Games’in bünyesinde Türk çalışanlar da yer almakta. Lakin oyunun Türkçe olması ana menü dışında pek bir işe yaramıyor çünkü oyunda diyalog veya yazı bulunmamakta.

Yürü Jim, tırman Jim, geç şu delikten Jim

Yapımda Jim’i WASD veya isterseniz yön tuşları ile yönetiyorsunuz. Farenin imleci ile de gerekli etkileşimlere giriliyor ama bir nesneye tıkladığınızda Jim’in onu alabilmesi veya kullanabilmesi için yakınlarda olması gerekiyor. Envanter ekranın üst kısmında. buraya I veya E tuşuna basarak kolayca ulaşabilirsiniz. Klavyenin boşluk tuşuna basılınca da kamera uzaklaşıyorsunuz ve ortamdaki tıklanabilen nesneler meydana çıkıyor. Kontroller normal macera oyunlarından biraz farklı ama genel olarak basitler. Asıl zor olan ise kamera açıları ve mekânlar.

İlk bölümlerde sorun yok çünkü mekân tek bir odadan oluşuyor ama ilerledikçe çoğalan mekânlar başınızı döndürebilir çünkü Jim bir hamamböceği ve böcekler gayet rahat duvarlara ve tavana tırmanabiliyor. Yani girdiğiniz bir yerde duvara tırmandığınızda kamera da dönüyor ve etrafı tamamen yeni bir açıdan yeniden keşfe çıkıyorsunuz. Doğal olarak sürekli gözden kaçan şeyler olabiliyor. Aradığınız bir nesne tavanın bir köşesinde saklı duruyor olabiliyor. Özellikle borulara daldığınızda işin işinden çıkabilene helal olsun çünkü resmen labirent gibi dolanıyorsunuz.

Envanterden ulaşılabilen bir harita da konulmuş oyuna ama pek işe yaradığı söylenemez. Kısaca toparlayacak olursam, kontroller rahat ama yer, duvar, tavan her yerde gezebilmek çok güç bir durum oluşturuyor.

Bulmacalar ise nesne bulup kullanmak üzerine kurulu. Bölümler kendi içerisinde mekânlara ayrılmış durumda. Yani bir yeri geçtikten sonra geri dönüş yok ve ilerlemek için gerekli bulmacaları çözmeniz gerekiyor. Dediğim gibi bolca nesne topluyorsunuz ve gerektiği zaman envanterde birleştirerek gerekli yerde kullanıyoruz. Envantere alınan nesnenin siyah renge dönüşmesi ise çok kötü olmuş.

Örneğin Jim rengarenk bir nesneyi aldığında envanterde siyah oluyor ve biriktirdiğiniz nesneler çoğaldıkça bu neydi diye soruyorsunuz kendinize. Keşke böyle bir olaya hiç girilmeseymiş diyorum.

Bulmacalar genel olarak orta ve zor arasında gidip geliyor. Bu zorluk da bahsettiğim kamera açılardan ve mekân algısından kaynaklanıyor. Kolaylıkla nerede olduğunuzu şaşırabiliyorsunuz veya daha hiç gitmediğiniz yerler keşfedebiliyorsunuz. Aslında düşünce güzel, sonuçta bir böceksiniz ve böcekler düz duvara tırmanabilir ama oryantasyon sorunları da maalesef ön planda.

Grafikler ve Sesler

Journey of a Roach oldukça başarılı 3D grafiklere ve 2D ara görüntülere sahip. Eciş bücüş karakterler (daha doğrusu böcekler), sevimli mekânlar göz dolduruyor. Özellikle yeni bir mekâna geçerken ekrana gelen 2D görüntüler çok başarılı. Anlayacağınız yine kamera açıları dışında görüntü olarak oyun çok iyi. Daha önce dediğim gibi oyunda Türkçe dil desteği var ama herhangi bir konuşma veya yazı yok. Etkileşimler ve olaylar baloncuklar içindeki resimlerle belirtiliyor.

Misal bir bölümde örümcek teyzenin istediğini anlamak için üzerine tıklayınca baloncuk çıkıyor ve baloncukta da resim ile ne istediği belirtiliyor. Son olarak müzikler de tıpkı grafikleri gibi eğlenceli ve ortamlara uyan müzikler.

Hamamböceği olmak zor

Journey of a Roach sevimli ve eğlenceli bir yapım ama kamera açıları ve dolayısıyla nesneleri bulmanın zorlaşması oyuna hafiften gölge düşürmüyor değil. Eğer zoru seviyorsanız bir deneyebilirsiniz ama sevimli eciş bücüş böcekleri görüp kolay oyun beklemeyin sakın.


admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir