XCOM: Enemy Within İnceleme


85

XCOM Enemy Within

Kuşkusuz son senelerin en iyi DLC’si geçtiğimiz haftalarda yayımlandı: XCOM: Enemy Within. Bir oyuna yeni getirilebilecek içeriğin ne kadar önemli olması gerektiğini gösteren Enemy Within gerçekten oyuncuların tam da istediği türden yenilikleri sundu. Yeni silahlar, yeni haritalar, yeni uzaylılar ve çok daha fazlası bu oyun paketi içerisinde yer alıyor. Biz de sizler için XCOM: Enemy Within inceleme yazısını sizlerle paylaşıyoruz.

90’lı yılların en popüler strateji oyunlarından biri haline gelmiş olan UFO: Enemy Unknown’un yeniden yapılmış bir versiyonu olan XCOM: Enemy Unknown’u ben ilk çıktığı zaman oynayamamıştım. Hem strateji oyunları pek sevmiyordum hem de Firaxis Games’e güvenmiyordum. Aradan yaklaşık olarak 5 ay geçmişti ve oyuna bir göz atayım demiştim. Daha sonra ise olanlar olmuştu ve oyunun başından kalkamaz olmuştum. İşte böyle iyi bir yeniden yapımdı XCOM: Enemy Unknown. Peki ya bu kadar iyi bir oyuna nasıl bir DLC gelebilirdi? Yeni silahlar, yeni haritalar? İşte Enemy Within bizlere bunların çok daha fazlasını sunuyor.

Çok geniş bir içeriğe sahip oyunun ek paketi de geniş olmuş
Bir yeniden yapım sürümü olan XCOM: Enemy Unknown’u eğer oynamadıysanız oynayın ve bu yazıyı ondan sonra okuyun. Daha doyurucu bir nitelik taşıyacaktır. Aynı zamanda oyunun incelemesini de sitemizde bulabilirsiniz. İncelemeyi de okursanız daha çok bilgiye sahip olmuş olursunuz ve DLC ile oyun arasındaki farkları daha iyi ayırt edebilirsiniz. Böylece DLC’nin neler ile dolu olduğunu daha rahat görebilirsiniz. Diğer oyunlara gelen DLC’lerden farklı olarak daha fazla içerik barındırıyor içerisinde Enemy Within. Zaten konsollar için tek başına bir oyun olarak çıkmış durumda.

Yazının ilk bölümlerinde bu kadar övdüm ek paketi fakat neler vaad ettiğini henüz söylemedim. Söylenecek o kadar çok şey varki nereden başlayacağımı bilemiyorum. Parasının karşılığını tam olarak aldığımız nadir ek paketlerdendir Enemy Within. Şimdilerde bilirsiniz oyunlar çıkar ve içerisindeki ufak tefek malzemeler bulunan DLC’ler ardından satışa sunulur.

Bütün DLC’ler böyle değil tabii ki fakat çoğu böyle sonuçta. Adam akıllı içerik getiren zengin ek paketlerin yerini parça parça satılan DLC’lerin alması hiç iyi olmadı diyebilirim. Eski sistem her zaman için daha iyiydi.

Yeni kaynak, yeni uzaylılar ve dahası
Evet, en iyisi artık Enemy Within’in getirdiklerinden bahsedelim. Lafı biraz uzattım sanırsam. Öncelikle oyuna ek paket ile eklenen kaynaktan bahsetmek istiyorum. “Meld” adındaki yeni kaynağımız konteynır içerisinde yer alan ve bizlerin karşısına Abductions, Crashed UFO ve Landed UFO görevlerinde çıkıyor. Bu görevler sırasında oyun içerisinde iki adet Meld konteynırı bulunuyor. Bu konteynırlardan biri yakında bulunurken, diğeri uzaklarda bir yerlerde. Yakında bulunan konteynır için 5 sıralık vaktiniz var, diğeri için ise 10 sıra. Hem uzaylılar ile kapışıp hem de bunları ele geçirmek biraz zor oluyor fakat çok yararlı oluyor. Eğer bu Meldler’e ulaşamazsanız, son vakitlerinde uzak durun. Sıraları dolduktan sonra patlıyorlar ve çevrede bulunan canlılara zarar veriyorlar.

Yeterli sayıda Meld topladıktan sonra yeni bir araştırma yapıyorsunuz: “Meld Recombination.” Bu proje Genetics Lab ile Cybernetics Lab’ı açıyor. Genetics Lab’da askerlerimize insan üstü özellikler verirken, Cybernetics Lab’da onları MEC Trooperlar’a dönüştürüyoruz.

Uzaylı otopsileri sonucunda ortaya çıkarılan genetik modifikasyonları askerlerimize Genetics Lablar aracılığı ile uyguluyoruz. MEC Trooperlar haricindeki tüm askerlerinize bu modifikasyonları uygulamanız mümkün. Gene Mod’a sahip olmuş askerler farklı zırh çeşitlerine sahip oluyorlar. Gene Mod’un uygulanabildiği kategorlier şunlar: Beyin, gözler, göğüs, deri ve ayaklar. Her mod için ayrı Meld kullanıyorsunuz ve bu askerler her mod için aktif görevlerden 3 gün uzak kalıyor.

Yeni modüller ve robotik asker sınıfları

Gene Modlar ile birlikte askerlerimize kazandırdığımız özellikler oldukça iyi taktikler yapmamızı sağlıyorlar. Mesela “Mimetic Cilt” ile birlikte askerlerinizi görünmez kılabiliyorsunuz. Ayrıca ölmüş bir askeriniz canlandırıp tekrardan hayata döndürmeniz bile mümkün. Gene Modların sağladığı özellikler güzel fakat tam olarak yeterli değil diyebilirim. MEC Trooperlar, süper güçlü askerler karşısında çok daha güçlü kalıyorlar. Bu yüzden Gene Modlar’ı keyfinize göre kullanmanız mümkün. Tabii çok zor bir seviyede oynuyorsanız oyun çok iyi kullanmanız gerekir ama normal modda oynuyorsanız daha küçük taktikler ile düşmanları alt etmek mümkün.

Ek paketin en sevdiğim yanına gelelim isterseniz şimdi, MEC Trooperlar’a. Bu arkadaşlarımız ile oynaması bir hayli keyifli. Öncelikle bir askerinizi güzel bir rütbeye getiriyorsunuz. En azından çaylaklıktan çıkması gerekiyor. Daha sonra bu askeri Cybernetics Lab’a götürüyorsunuz ve 10 Meld karşılığında Mekanik askere dönüştürüyorsunuz. MEC Trooper’a dönüştürdüğünüz asker tüm özelliklerini ve üzerinde uygulanmış olan Gene Mod’ları kaybediyor. Sadece bunları değil, kollarını ve ayaklarını da kaybediyor. Daha sonra kollarının ve ayaklarının yerini sibernetik implantlar alıyor ve bu asker koca bir robota dönüşüyor.

Bu robot askerler normal ekipmanları ve silahları kullanmıyorlar, boyutları gereği. Kocaman robot sonuçta küçük tüfekler ile işi ne olsun. MEC kıyafeti giydiklerinden dolayı kendilerine uygun olan Minigun, Railgun veya Particle Cannon’ı kullanıyorlar. Ayrıca üç farklı şekilde geliştirebilmeniz mümkün bu askerleri. Tek dezavantajları ise büyük olduklarından dolayı saklanamamaları. Yani etrafınızı uzaylılar sardığında bu askerler açık hedef olarak karşılarında durabiliyor. Tabii hemen ölmüyorlar, canları bir hayli fazla.

Uzaylılar da kendilerini geliştirmişler

Bizim askerlerimiz açısından söyleyebileceklerimiz bu ek paket ile bu kadar. Zaten oyun içerisinde daha detaylı bir şekilde göreceksiniz yapacağınız geliştirmeler doğrultusunda. Bize böyle geliştirmeler gelir de uzaylılar hiç boş durur mu dersiniz. Onlar da bu süreç içerisinde kendi teknolojilerini geliştiriyorlar. İki yeni biçimde karşımıza çıkıyorlar: Mechtoid ve Seeker. Mechtoidler tıpkı bizim MEC askerlerimize benziyorlar. Mekanik kıyafet içerisinde bir Sectoid bulunuyor. Bu uzaylı arkadaşımız tıpkı bizim askerlerimiz gibi büyük silahlar kullanıyorlar. Ayrıca bir sıra boyunca iki kere ateş etmeleri de mümkün eğer hareket etmezlerse. Mechtoidler ile oynadığınız oyunun yarısında karşılaşıyorsunuz, bunu da belirtmek gerek. Yani sürprizlere açık olun.

İkinci uzaylımız ise Seeker adındaki mürekkep balığına benzeyen uzaylı. Seekerlar’ın aslında o kadar da büyütülecek bir yanı yok fakat onları ortaya çıkartacak malzemeler kullanmanız gerekiyor. Bu robotik uzaylılar görünmez olabiliyorlar ve hızlıca arkanızda belirebiliyorlar. Daha sonra askerlerinizden birini sindirmeye çalışıyorlar. Bu sırada eğer onu öldüremezseniz askerinizi öldürmüş oluyor. Strangle saldırısı adındaki bu saldırıyı sadece görünmezken uygulayabiliyorlar ve sadece insanlara karşı uygulayabiliyorlar. Ayrıca multiplayer modunda EXALT birimlerine de saldırı yapmanız mümkün, sonuçta onlar da insan.

EXALT birimleri demiştim yukarıda. Ek paket ile eklenen bu ulus da bize düşman. Bizler gibi insan olmalarına rağmen bize düşman bir birimler fakat uzaylılar ile de dost değiller. Tamamen farklı bir ekip. EXALT’ın amacı ise uzaylı teknolojisini ele geçirerek dünyaya hükmektmek. XCOM ile hiçbir alakaları bulunmuyor. Hatta XCOM’dan bilgi çalıyorlar, propaganda yaparak ülkeleri dehşete düşürüyorlar ve başlatılmış olan bir projenin ilerlemesini engelleyerek XCOM’un yavaşlamasına sebep oluyorlar. EXALT ile yaptığımız görevler sonrasında onların silahlarını ele geçirip Gray Market’ta satabiliyoruz. Ayrıca askerleriniz de bu silahları kullanabiliyor. EXALT ile yaptığımız görevler haricinde multiplayer modunda da EXALT ile oynayabiliyoruz.

Verdiğiniz paranın tam karşılığını alacaksınız!

Normal oyunun yanı sıra ek paket ile birlikte oyuna 47 yeni harita daha ekleniyor. Yeni haritalar ile birlikte yeni taktikler de ortaya çıkıyor. Bu haritalarda yeni taktikler keşfetmeniz gerekiyor ve yeni sınıflara alışmanız gerekiyor. Bu süreç içerisinde zaten oyuna kendinizi kaptırmış oluyorsunuz. Ek paket single player’a oldukça büyük bir süre ekliyor. İsterseniz hızlı bir şekilde oynayabiliyorsunuz, isterseniz de uzatarak yani oyunu yayarak oynuyorsunuz.

Tüm bu yenilikler haricinde oyun içinde düzeltmeler ve yeni eşyalar da ek paket ile birlikte geliyor. Yeni el bombaları, yeni haritalar, yeni projeler ve dahası oyunu daha zevkli bir hale getiriyor. Eğer XCOM: Enemy Unknown’u oynadıysanız ve çok sevdiyseniz yani genel olarak turn-based strategy türündeki oyunları seviyorsanız bu ek paketi kaçırmamanız lazım. Oldukça keyifli bir hal alıyor oyun. Normal oyundan 3 kat daha fazla keyif aldım oynarken. Bir ek paket için çok fazla şey yazdığımı düşünenler olabilir fakat bu yazdıklarımın haricinde rahat 3 sayfa daha yazı çıkabilir eğer en ufak detayına kadar yazarsam. Yani son olarak diyeceğim verdiğiniz paranın karşılığını almak istiyorsanız bu ek paketi satın alın. Bu türü sevmiyorsanız bile en azından XCOM’a bir şans verebilirsiniz. Emin olun sizler de benim gibi kendinizi oyuna kaptıracaksınız.


admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir