Nether İnceleme


73

Nether

Korku FPS oyunları son zamanlarda çok rastladığımız türden, ancak birkaç istisna dışında pek de başarılı çalışmaların ortaya çıktığını söyleyemeyiz. Nether ise bu istisnaların arasında yer alıyor, sıradanlıktan kurtulmuş bir oyun yani. Oyunun senaryosu bana az çok The Road adlı, Viggo Mortensen’in oynadığı filmi hatırlattı; oyun kıyametten sonrada geçiyor. Bu yazımızda Nether İnceleme konusunu tartıştık sizler için, buyurun.

Nether’a ilk girişte, birkaç sunucunun olduğunu göreceksiniz. Herhangi bir sunucuyu seçip, size en yakın karakterlerden birini seçerek, kıyamet sonrası dünyaya adım atabiliyoruz. Dilersek bir asker olabiliyor, dilersek sadece kurtulmaya odaklı bir karakter seçebiliyoruz ancak her karakteri seçemeyeceğimiz zamanlar da mevcut. Belirli puan veya para kazancımız yoksa, her karaktere sahip olamıyoruz. Tavsiyem oyuna giriş yapar yapmaz, güvenli bölgede karakterinizi biraz tanımanız. Hatta birkaç alıştırma yaparak insanlarla muhabbet edebilir, onlardan da bilgi alabilirsiniz. Onların kabilelerine bile girebilir; isterseniz yağmalayan taraf olabilirsiniz, dilerseniz de sadece hayatta kalmaya çalışabilirsiniz.

Nether içerisinde eğlenceli diyebileceğimiz bazı içerikler de mevcut. Creature mod bunlardan biri. Bir insan olmak yerine, yaratıklardan biri oluyor ve diğer canlılara saldırabiliyorsunuz. Hesabımız level aldıkça, yönettiğimiz karakterimize de belirli yetenekler gelebiliyor. Daha başarılı atışlar yapabiliyor veya daya dayanıklı olabiliyoruz. Karakter yaratma ekranında tüm yeteneklerimiz tek tek sıralanıyor ve bağlı olduğumuz kabilelerinden de özel yetenekler ve deneyim puanları alabiliyoruz. Ayrıca haritada hangi kabile, nereye sahip görebiliyoruz. Kimi zaman o kabilemizin dışına çıkmak hayatımıza mâl olabiliyor.

Başlarda konu olarak oldukça başarılı görünse bile, yeterli olmayan ve eksik olan çok fazla şey var. Öncelikle Nether, aman aman mükemmel grafiklere sahip değil. İnsanı geren ve aniden yüzümün ortasında beliren yaratıkların dışında etkileyici fazla bir içerik yok. Kıyamet sonrası dünyadan kurtulmak ve diğer oyuncularla sosyal bir bağ kurarak, onlarla ilerlemek ve yeri gelince diğer oyuncuları da öldürmek, farklı bir deneyim olabiliyor ancak bir yerden sonra insanı sıkan bir havası var. Vuruş hissi yok denilecek kadar az ve kaplamalar son derece başarısız. Yaratık modellemeleri tatmin edici değil ve oyun bu bağlamda fazla düz görünüyor. Hoş, bu tarz eksiler gelecek ek paketlerle düzelebilir ancak şu anki hali çok iç açıcı değil.

Post apokaliptik dünyanın, çoklu oyuncu moduyla bir araya gelmesi farklı bir deneyim. Gelecekte bug sorunlarını çözecek yamalar çıkartılırsa, oyunun geleceği yüksek ancak o zamana kadar rakipleri Nether’ı da tarihin tozlu sayfalarına sürebilir.


admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir