Project CARS İnceleme


79

project_cars

Belki de en uzun süreli beklediğimiz oyunlardan biri olmayı başaran, bu vakte dek bizlere sunduğu görüntüler, bilgiler ve videolarla oyun dünyasını sallayacağı aylar öncesinde belli olan Project CARS sonunda çıkışını gerçekleştirdi. Yarış oyunu tutkunlarının başından kalkamayacağı bir oyun olduğunu garanti edebiliriz Project CARS’ın. Kendiyle aynı kulvarda bulunan oyunlara göre daha yüksek görüntü kalitesine sahip olan Project CARS, maalesef bazı noktalarda da Gran Turismo ve DriveClub gibi oyunların gerisinde kalıyor. İlk önce oyun için videolar paylaşalım, ondan sonra da inceleme yazımızı sunacağız.

Project CARS, kesinlikle bir arcade yarış oyunu değil. Yani bu oyundan duvarlara sürte sürte, gazı sonuna kadar kökleyerek yarışı bitiremezsiniz. Yapacağınız en ufak hata sizi ya duvara ya da pistin dışına doğru keyifsiz bir yolculuğa çıkaracak. Bu sebepten ötürü Project CARS’ı satın almadan önce gerekli donanıma sahip olup olmadığınızı göz önünde bulundurun. Donanımdan kastımız tabii ki iyi bir direksiyon seti.

Oyunu hem klavye hem de direksiyon ile denedik. Direksiyondaki sürüş hissi gerçekten tatmin edici bir seviyede. Özellikle virajlarda yapacağınız hataları direksiyonda hissettirmesi başarılı, ama iş klavyeye geldiğinde oyundan kesinlikle uzak durmanızı öneririm. Project CARS, klavye ile oynanamayacak derecede zor bir oyun!

Tabii ki simülasyon dediğimizde hepimizin aklına gelen ilk şey gerçekçiliktir. Project CARS bu konuda ne yazık ki beklentileri tam olarak karşılayabilmiş değil. Herhangi bir aracı alıp yola çıktığınızda araç aşırı derecede hassas davranıyor. Sanki yarış pistinin üzerinde değil de, buz pistinin üzerinde kayıyormuşuz hissi veriyor. Hal böyle olunca, aracın yolda olmadığı izlenimine kapılmanız olası.

Süspansiyon ve araç tepkilerine gelirsek, fren yaptığınızda aracın öne doğru eğilmesi, direksiyon hareketlerine göre aracın tepki vermesi başarılı olsa da kokpit dışı kameradan oynuyorsanız, aracın tekerlerinin zeminin birkaç milim yerin altına girmesi, 2015 yılında çıkan bir araç simülasyonu için kesinlikle kabul edilemez bir durum. Türü tamamen farklı olan Mafia 2’de bile araç tekerleri duruma göre ezilebiliyor, farklı şekiller alabiliyordu.
Oyunun hava olaylarını yansıtması da tam olarak beklenildiği gibi değil. Özellikle yağmurlu havalarda yolun gerektiğinden fazla kayganlaşması, oyunu yine gereksiz derece de zorlaştırmış. Yağmurun etkisinin zamanla çıkacak güncellemeler ile azaltılacağını tahmin ediyorum. Yalnız bu kayganlığın sadece yağmurlu havada olmadığını, güneşli ve çöl iklimindeki pistlerde bile hissedilebildiğini söyleyebilirim.

Şimdiye kadar sürekli olumsuz yönlerden bahsetmiş gibi olduk. Project CARS’ın en başarılı olduğu bölüm araç modellemeleri diyebiliriz. Gerçekten her araç, gerçeğine uygun bir biçimde karşımıza çıkıyor, ama bunu genel grafikler ile bağdaştırmamak lazım. Anlatmaya çalıştığım, araç modellemelerinin gerçeğe uygun olması, gerçekçi olması değil.

Normal olarak bir yarış oyununda en fazla olması gereken şey, araçların sayısıdır. Project CARS geniş yelpazede bir araç çeşitliliğine sahip. Klasik araçlardan, Formula tipi canavarlara, süper arabalardan, normal olanlara kadar birçok farklı türde araca ev sahipliği yapıyor Project CARS. Ama ne yazık ki her türdeki araç sayısı, türlere oranla yeterli seviyede değil ve ayrıca oyundaki araçların büyük çoğunluğunun yarış tipi olması, yani Forza, Gran Turismo ve DriveClub’da olduğu gibi, sokakta karşılaşma ihtimalimiz bulunan araçların sayısı Project CARS’da çok ama çok az. Umarım Slightly Mad Studios, DLC yolunu seçmeden araç sayısını artırır.

Pistlerde ise durum o kadar kötü değil, oldukça geniş çapta pist çeşitliliği bizleri bekliyor. Dünyanın birçok farklı yerinden ünlü pistlere ev sahipliği yapan oyun, pistleri de gerçeğine uygun bir biçimde bizlere aktarmayı başarmış. Project CARS bu konuda takdiri hak eden bir yapım.

Kariyer kısmında fazla zaman harcamadım. Çünkü bu tür simülasyon oyunlarının doğasında bir hikayenin içinde olmaktan çok, gerçekte yaşayamadığımız o duyguyu, sanal ortamda yaşatabilmesi olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden kariyer kısmı benim için pek önemli değil. Ama harcadığım kısa süre içerisinde bu bölümü sevenler için yeteri kadar içerik olduğunu söyleyebilirim. Yani kazanacağınız yarışlar ile başarı basamaklarını tırmanabilir, sonunda efsane olabilirsiniz.

Yapay zeka kısmına da biraz değinmek istiyorum. Karşımızda öyle olağanüstü yarışçılar yok. Her türlü zorluk seviyesinde yaptığım denemelerde, yapay zeka beni çok fazla etkilemedi. Çok daha zekice hamleler beklerken, bu konuda biraz hayal kırıklığı yaşadığımı belirtmem gerek.

Şimdi birçoğumuzun beklediği kısma geliyoruz, tabii ki grafiklere. Öyle pek grafik delisi olduğum söylenemez, yani oyunun gerçekçiliğinden çok güzelliğine bakan bir oyuncuyum. Ama iş simülasyonlara gelince beklentilerim daima artar. Çünkü ana amacının gerçeklik duygusunu yaşatması olan simülasyonlar, gerçekçi gözükmek zorunda. Project CARS gerçekçi gözüküyor mu? Kesinlikle! Bu konuda en iyisi mi? Tartışılır. Grafikler konusunda Project CARS’ın rakiplerinin farklı artıları ve farklı eksileri var. Bir örnek vermek gerekirse, DriveClub yağmur efektleri konusunda rakiplerine fark atarken, Project CARS ışıklandırma konusunda başarılı işler çıkarmış durumda. Ama karşılaştığımız problemlerin, güncellemeler ile düzeltilebileceğini göz önüne alarak söylersek, Project CARS görsel kesinlikle tatmin edici bir oyun. Bu konuda eleştirilmesinin en büyük sebebi ise, oyun çıkmadan önce yayımlanan ekran görüntülerinin şu anda karşımızda olmaması. Keşke Slighlty Mad Studios böyle bir yolu tercih etmesiydi ve beklentilerimizi bu kadar yükseltmeseydi.

Teknik detaylardan da az çok bahsettikten sonra, artık genel bir sonuca ulaşalım. Project CARS şu an için PC’de oynayabileceğiniz en iyi yarış simülasyonlarından biri. Hatta görsel anlamda en iyisi diyebiliriz. Yani PC’de bir yarış simülasyonu arıyorsanız, Project CARS’ı satın alın. Ama iş konsollara geldiğinde, rakiplerine de şans vermeniz gerektiğini düşünüyorum. Eğer imkanınız varsa, diğer oyunları da bir şekilde deneyin, ondan sonra en doğru kararı kesinlikle siz vereceksiniz. Emniyet kemerinizi takmayı unutmayın!


admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir