Saint Seiya İnceleme


78

Saint Seiya

Son zamanlarda dövüş oyunları arasında fazlasıyla ses getiren bir Uzak Doğu projesi daha var: Saint Seiya. Saint Seiya mangasına dayanmakta olan oyun fazlasıyla başarılı bir izlenim bıraktı bizlerde. Oyunun 80’ler temasına sadık kalınmış ve grafiklerde aşırıya kaçılmamış. Bunun yanı sıra senaryo da gayet etkileyici. Özellikle dövüş oyununda çok duygusal sahnenin olması Saint Seiya’yı diğer oyunlara göre bir adım öne taşıyor. İşte Saint Seiya İnceleme yazısı.

Saint Seiya mangasına ve animesine dayalı olan Saint Seiya: Brave Soldiers, 50’den fazla oynanabilir karakterle karşımıza çıkıyor, zira özellikle oyun içi kaplamalar karakterlere oranla o kadar geri planda kalmış ki, altın zırhlı kahramanlarımızın yeteneklerini izlemekten alana dikkat etmekte zorlanıyoruz.

80’lerin animelerinden hoşlanan kaç kişiyiz bilemiyorum ancak Saint Seiya: Brave Soldiers, yakalamak istediği o 80’ler detaylarını yakalayamamış. Karakterlerin orijinallerine benzediğini ve animedeki yeteneklerinin başarılı bir şekilde aktarıldığını görebilsek bile ironik olarak en önemli eksiklik ise sadece karakterlere odaklanmak olmuş.
aint Seiya: Brave Soldiers’ın dövüş teknolojisi fazla üstünkörü, insan “biraz aceleye geldi galiba” demeden edemiyor. Buna rağmen her karakterle tek tek ilgilenilmiş ve her birine özel yetenekler geliştirilmiş. Kahramanlarımızın zayıf ve güçlü olduğu noktalar var ve yapay zekanın dövüş tekniğimize göre daha agresif davrandığını görmek de başka bir artı.

Saint Seiya: Brave Soldiers’ın; hikaye tarafından ilerleyebileceğimiz saint chronicles modu, iki kişilik battle modu, online olarak arkadaşlarımızla veya başka oyuncularla kapışabileceğimiz online battle modu, karakterlerimizi daha güçlü hale getirmek için kullanabileceğimiz orb modu ve son olarak çeşitli kart ve karakter analizlerini görüntülememizi sağlayan collection modu mevcut.

Renkli karakter ve zırh tasarımlarından tutun, özellikle animesinden birebir alınan müzikleri insanı resmen 80’lere davet ediyor. Doğal olarak Saint Seiya’yı bilmeyen veya çekici bulmayan oyunseverler, bu dövüş oyunundan kendilerini geri planda tutacaklar. Genel olarak animeyi sevip sevmemeniz önemli değil aslında, zira karakterlerin kendileri dışında odaklanılan o kadar az şey var ki karakter konuşmaları bile yetersiz kalmış. Karakterler arasında geçen konuşma baloncukları yerine, biraz daha aksiyonlu veya en azından DBZ’teki gibi oyun içi görüntülerle sunsa, daha başarılı içerikler ortaya çıkabilirdi.

Kısacası Saint Seiya’yı izlemiş veya okumuş, çocukluğumuzun da 80’lere dayandığı yıllara aitsek, Saint Seiya: Brave Soldiers çekici bir dövüş oyunu olabilir ancak Naruto: Shippuden ve Dragon Ball Z fanlarını tatmin edecek bir oyun değil. Bu da oyunumuzun sadece Saint Seiya fanlarına hitap ettiğinin bir göstergesi.


admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir