2013’ün en çok satan oyunları


89

oyun

İngiltere’de senenin en çok satılan oyunlarının bir listesi açıklandı. Şu ana dek ne Türkiye kapsamında ne de dünya genelinde böyle bir liste hazırlanmış olmadığı için biz de sizlere İngiltere’nin sunduğu listeyi göstereceğiz. 2013’ün en çok satan oyunları listesinde toplam on iki tane oyun yer alıyor. İlk sıraları kolaylıkla kabul edebiliriz, ancak son sıralar bira sürpriz etkisi yarattı.


12. Just Dance 2014 (Ubisoft)

Kamera karşısında dans figürlerini sergilediğimiz bu eğlenceli oyunun listeye girmesi biraz şaşırtıcı oldu diyebilirim kendi adıma. Tabii tüm aileye oyun oynamayı sevdirdiği için ve genel olarak çoğu eğlence etkinliklerinde kullanıldığı için bu kadar satmış olsa gerek. Bu başarı tabii ki bir tebriği hakediyor.


11. Pokemon X ve Y (Nintendo)

Neredeyse tüm dünya üzerinde Nintendo 3DS alışkanlığı başlatan ve satışları önemli bir şekilde etkileyen bu oyun İngiltere’nin de yıldızı olmuş durumda. İngiltere’nin aksine ben de 2 gün önce sırf Pokemon X oynayabilmek için gidip 3DS aldım ve aldığım keyif paha biçilmez. Kesinlikle sizlere tavsiye ediyorum.

10. Assassin’s Creed IV: Black Flag (Ubisoft)

Assassin’s Creed serisini genel anlamda korsanlığa dönüştüren bu oyun, yılın en beğenilen oyunları arasına girmiş durumda. İngiltere’nin de bu yıl favori yapımlarından biri olmuş.

9. Gran Turismo 6 (Sony)

Sony’nin Gran Turismo 5’inden bir çıta daha yukarıda olan bu yapım yine en çok satanlar arasında bulunan isimlerin içerisinde yer alıyor. Yükseltilmiş bir versiyon olarak PlayStation 3’e çıkan Gran Turismo 6’nın yeni nesile gelmesini bekliyorduk ama kısmet PlayStation 3’e imiş. İnceleme puanları oldukça pozitif, satışlar da gayet iyi.

8. Super Mario 3D World (Nintendo)

Çok sevimli bir oyun olan fakat bir tek Wii U platformuna çıkış yapmış olan Super Mario 3D World, İngiltere’nin satanları arasına bir şekilde girmeyi başarmış. Belli ki ülkede Wii U konsolu çok sevilmiş.


7. LEGO Marvel Super Heroes (Warner Bros)

Kasım ayından belli konuşulan, güzel yorumlar alan ve yeni nesilde bayağı bir güzel gözüken LEGO Marvel Super Heroes’in bu listede olmasına şaşırmamalı. Warner Bros yine güzel bir iş çıkarmış durumda.


6. Animal Crossing: New Leaf (Nintendo)

Benim 3DS’in alacaklar listesinde de bulunan ve Nintendo’nun Sims’e benzer yeni oyunu olan Animal Crossing: New Leaf bu yazın yine en hit oyunları arasında yer alıyordu. 3DS’in haricinde 2DS için de çıkış yapmış durumda. Bu oyunu da 3DS ve 2DS kullanıcıları için tavsiye edebilirim. Hele ki Sims serisini seviyorsanız benim gibi, kesin alın.

5. Minecraft: Xbox 360 Edition (Microsoft)

Popülerliğini hiçbir zaman yitirmeyen ve PlayStation 3’e de çıkmış olan Minecraft için söylenecek pek fazla söz yok gibi. Her platformda boy gösteren oyunumuz Xbox 360’ta da başarısını ilan etmiş durumda. 2013’ün en çok satan yapımları arasında yine Minecraft kendi farkını ortaya koymuş durumda. (Tüm ofis hala Minecraft oynuyoruz.)

4. Call of Duty: Ghosts (Activision)

Yeni nesilde de, şimdiki nesilde de en çok satan oyunlar listesinde ilk 5’e girmeyi başaran Call of Duty: Ghosts’u pek fazla tebrik etmek istemiyorum açıkçası. İngiltere’nin dört numarası olsa bile optimizasyon probremleri ile bizi çok uğraştırdı bu sene, üstelik grafiksel bir gelişme de yoktu.


3. FIFA 14 (EA)

İngiltere’lilerin çok sevdiği spor türü olan futbol, oyun dünyasında da kendini gösteriyor. EA’in başarılı futbol simülasyon serisi olan FIFA bu senede başarısını kanıtlamış durumda ve listenin üçüncü sırasında yer alıyor.


2. Battlefield 4 (EA)

Tek kişilik modunun çok başarısız olduğu birkaç aydır dillerden düşmüyordu fakat bu modu bir kenara bıraktığımızda ortaya çıkan güzellik Battlefield 4’ü İngiltere’nin ikincisi yapmaya yetti. Birinciliği de hak eden bu oyunun singleplayer modu ona çok puan kaybettirdi.

1. Grand Theft Auto V (Rockstar)

Herkesin de tahmin edebileceği gibi Grand Theft Auto 5 çılgınlığı dünyanın genelini eline geçirmiş durumda, buna İngiltere de dahil tabii ki. İşte İngiltere’nin en çok satanlar listesi bu şekilde.


admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir