Suudi Arabistan’dan oyunlara ayrıcalık (!)


101

game

Dünyanın belki de en katı kurallara sahip olan ülkesi Suudi Arabistan’da, büyük ihtimalle bildiğiniz gibi kadınların otomobil kullanması tamamen yasak. Hatta durum o kadar ileri derecede ki, otomobil kullanan kadınlar teröristlik suçuyla yargılanıyorlar. Bunun yanı sıra otomobil kullanan bir kadın görüldüğünde ona tecavüz edilmesi de serbest. Eh, böylesine bir ülkede insan haklarından ya da eğlenceden bahsetmek oldukça saçma. Oyunlar hakkında yeni bir düzenleme yaptılar, maalesef bu düzenleme de saçma.

Böylesine katı kuralları olan ve hemen her oyunun yasaklandığı Suudi Arabistan’da, kadınların sadece araç kullanmakla kalmayıp dünyaya da seslerini duyuracakları en güçlü ortam bilgisayar oyunları olacak. Bizzat Suudi Arabistan Prensi Fahad bin Faisal Al Saud tarafından kurulan NA3M firması, Saudi Girls Revolution (Suudi Kızların Devrimi) isimli bir oyun geliştiriyor.

Dünya nüfusunun %75’inin yok olduğu bir gelecekte, Suudi kadınlar motosikletlerine atlayıp yozlaşmış Arap İmparatorluğu’na ve zombilere karşı mücadele verecekler. Prince Fahad tarafından “Dünyayı değiştirecek proje” olarak adlandırılan Saudi Girls Revolution oyunu, iOS ve Android platformlarında önümüzdeki yıl yer alacak.


admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir