Skyrim Türkçe yaması beklenenden fazla ilgi gördü


111

skyrim_dragonborn

OyunÇeviri ekibi tarafından Türkçe’ye çevrilen Skyrim, halen milyonlar tarafından büyük ilgi görmeye devam ediyor. Toplam 2 senede yüzde 98 çevirisi tamamlanmış olan Türkçe yama geçtiğimiz günlerde sadece Steam üzerinden satışa sunulmuştu. 7.5 dolar gibi cüzi bir fiyata sahip olan Skyrim Türkçe yaması şu ana dek 3 bin kişi tarafından kullanılmaya başlanmış bile.
Bethesda’nın 11 Kasım 2011’de piyasaya sürdüğü, 2 gün içinde 3.5 milyon kopya satan RPG oyunu The Elder Scrolls V: Skyrim’in Türkçe çevirisi nihayet tamamlandı.

Oyun dünyasının en uzun yazılarına (textlerine) sahip olan Skyrim, Oyun Çeviri ekibinin yaklaşık iki senelik çalışması sonucunda tamamen Türkçe’ye çevirilerek piyasadaki yerini aldı.

01 Ocak 2014 itibari ile çıkışını gerçekleştiren Türkçe yama, yeni yılda 3 saatte tam 1200 kişi tarafından indirildi. Şu an ise yamayı yaklaşık olarak 3000 kişi kullanıyor.

Türkçe yamayı sadece Steam üzerinden indirebilirsiniz.

Ekibin yamayı sadece Steam üzerinden yayınlama sebepleri ise; yamanın toplamda kaç kişiye ulaşacağını hesaplayabilmek, güncelleme gerektiğinde oyunseverleri yormadan yamalarını güncelleyebilmek ve korsan kullanımını kısıtlamak.

Bu projede :

– Toplam 34.540 satır NPC diyaloğu çevrildi,
– Toplam 30.960 satırdan oluşan oyuncu konuşmaları, ekran bildirileri, nesneler ve büyüler Türkçe’ye çevrildi,
– Toplam 26.870 satır kitap, not, mektup, günlük ve görev açıklamaları Türkçe’ye çevrildi,
– 390 kitap + 84 günlük + 190 Not, mektup oyunda Türkçe,
– Oyundaki tabelalar da grafikleriyle beraber Türkçe,
– Proje boyunca 964.635 kelime çevirisi yapıldı,
– Oyundaki şiir ve şarkıları da Türkçe’ye çevrildi.


admin

One Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ben sadece orjinal oyuna para verdim yama ücretsiz. Ama oyun ve çeviri mükemmel inanılmaz bir keyif alıyorum. Oyun çeviriye çok ama çok teşekkür ediyorum. Ellerinize sağlık, birde skyrim online’ı da Türkçeleştirirlerse online da oynamak isterim.