The Sly Collection İnceleme


85

The Sly Collection

The Sly Collection, uzun zamandır PlayStation konsolları için satın alınabilir durumda. Üç oyundan oluşan bu seri tüm oyunlarıyla oyuncuları memnun etmeyi başarmış, fazlasıyla başarılı ve eğlenceli bir oyun. Ancak yaş ortalamasının pek de üst seviyede olduğunu söyleyemeyiz; yine de zaman geçirmek için ideal diyebilsek de… Oyun PS Vita’da, büyük konsollara göre daha rahat oynanıyor. Bu yüzden The Sly Collection inceleme yazımızı PS Vita’ya göre yaptık.

Sly, Sly Cooper

“The Sly Trilogy” aslında içerisinde ilk üç oyunu barındıran bir paket. Yani sırasıyla “Sly Cooper and Thevius Racoonus”, “Sly 2: Band of Thieves” ve “Sly 3: Honor Among Thieves” oyunları, bu paketin içerisinde yer alıyor. Her oyun 720p çözünürlükte çalışacak şekilde yeniden işlenmiş. Ancak ne yazık ki yüksek çözünürlüklü kaplamalar veya yenilenmiş animasyonlar beklememenizi tavsiye ediyorum. PS3 sahipleri bu paketi daha önce 2010 yılının sonunda piyasada görmüşlerdi. Ancak sanıyorum ki ilk üç oyun, PS Vita’da oynamak için daha uygun. Ne de olsa Sly hayranı değilseniz, oturup da PS3’te eski Sly oyunlarını bitirecek olmanız pek de olası değil. O yüzden otobüste giderken veya boş vakitlerinizde PS Vita’da bu eski maceraları yaşamak daha eğlenceli gibi görünüyor.

Bu koleksiyon içerisinde barındırdığı oyunların orijinal geliştiricisi ve son dönemde inFAMOUS serisiyle adını andığımız Sucker Punch tarafından değil, son oyun Sly Cooper: Thieves in Time’ı geliştiren Sanzaru Games tarafından hazırlanmış. Herhalde Sanzaru, son oyunu yapmadan önce ilk üç oyunun port işiyle o kadar haşır neşir olmuş ki, “Biz en iyisi dördüncü oyunu da yapalım” demişler. Belki de bu nedenle koleksiyon, bir port olmaktan öteye geçemiyor.

Kaplamaların aynı çözünürlükte kaldığını söyledik. Bunun dışında oyundaki ara videolar da orijinal boyutlarında bırakılmış. Böyle olunca da “keşke orijinal animasyonları da 720p yapsalarmış” diye iç geçirmiyor değiliz.

Peki ya almalı mıyım?

Yukardaki soruya cevabı yine kendiniz vermelisiniz. The Sly Trilogy, daha önce hiç Sly oyunu oynamamışlar ya da son oyun Thieves in Time’ı beğenenler için oldukça başarılı bir yapım. Açıkçası son oyundaki Türkçe dublajın da başarısı düşünüldüğünde, masrafını karşılayacak olsa bu üçlemenin de dublajlı olarak piyasaya sürülmesini çok isterdim.

Bunun dışında bir PS Vita sahibiyseniz ve uzun süredir platform oyunlarına hasretseniz, The Sly Trilogy’nin sizi oldukça memnun edeceğini ve hemen ardından “Thieves in Time”ı da almak isteyeceğinizi söyleyebiliriz.

Hem PS Vita kartı olarak hem de dijital yükleme halinde satılan oyun, PS Vita’nızda ortalama bir 6 GB’lık yer kaplıyor. Ayrıca dijital olarak satın aldığınızda, Sly 1-2 ve Sly 3 olarak iki ayrı yükleme olarak sunulması da başarılı. Ne de olsa PS Vita’nızda ilk Sly’ı oynarken boşuna üçüncü oyunun da yer kaplamasına gerek yok. İyi hırsızlıklar!


admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir