Titanfall: Expedition İnceleme


88

Titanfall Expedition

Piyasada olan FPS oyunlar arasında belki de en çok sevilenlerden bir tanesi olan Titanfall’a geçtiğimiz günlerde yeni bir DLC gelmişti: Expedition. Oyunculara belli bir ücret karşılığında sunulan DLC’lerin fiyatları hakkında hiçbir yorum yapmadan hemen DLC’nin oyuna neler kattığına değinelim. Bildiğimiz gibi Titanfall’un zaten neredeyse tüm haritaları gayet güzel bir yapılandırmaya sahip. Bunun yanı sıra yeni DLC’yle birlikte 3 yeni harita daha geliyor ve yine bunların üçü de gerçekten iyi. İşte Titanfall: Expedition İnceleme yazısı.

Aynı zamanda DLC ile birlikte TitanFall’a özel lobi desteği geliyor. Bilmeyenler için, oyun aradığımızda TitanFall bize 15 harita içinden rastgele bir tanesini veriyordu ve onu oynuyorduk. Bu rahatsızlık veya eksiklik hissettiriyordu orası ayrı. Fakat işin e-spor kısmını düşününce TitanFall’un oyun sistemi pek uygun değildi. İşte yeni mod tam olarak bunu değiştiriyor.

Hatırlasanız Respawn yeni DLC ile birlikte e-spor için hamleler yapacağını belirtmişti. Yeni sistem ile birlikte özel odalar oluşturabilir, istediğiniz haritada istediğiniz mod ile oynayabilirsiniz. Oyunun rekabet arenasına geçmesi için zorunlu bir hamleydi, gelmesi çok iyi oldu.

Peki bu modun içerisinde neler yapabiliyoruz? Öncelikle oyunun her türlü parametresini istediğimiz gibi değiştirebiliyoruz. Pilotların sağlık sınırından tutun, minyonların yapay zeka kalitesine, bilet sayısına, maçın maksimum süresine kadar neredeyse her şeyi istediğimiz gibi özelleştirebiliyoruz. Oyuna giriş yapabilmek için en az iki oyuncunun aktif olması şart.

Yeni mod TitanFall’u hem casual hem de profesyonel alanda oldukça ileri taşıyabilecek bir hamle olmuş.

İsterseniz DLC’nin asıl alanı olan, DLC ile birlikte gelen üç haritamıza bir göz atalım.

War Games

Benim en sevdiğim harita tartışmasız War Games oldu. Özellikle Hunger Games hayranları haritaya ilk giriş yaptıklarında içten içe gülecekler. Normal oyun modlarında özel hava aracımız bizi savaş alanına bırakıyor ve ayrılıyordu. Burada ise bir simülasyonun içindeyiz. Tamamen sanal bir ortamda düşmanlarımızla kapışıyoruz. Mesela biri öldüğünde direk parlayarak yok oluyor. Aynı şekilde bulunduğumuz alan tıpkı Hunger Games’de olduğu gibi devasa bir kafesi andırıyor.

Etrafta hayli fazla platform var. Normal bir mekanın dijital yansımaları etrafa saçılmış durumda. Bir tarafınızda dijital parlak binalar, diğer tarafta ise alışveriş merkezi… Özellikle çift taraflı platformlarda oyuncular duvarda koşarken birbirleriyle çarpışabiliyor.

Not olarak ekleyeyim: Sizin için hazırladığım gameplay videosu War Games haritasından aldım. Her ne kadar evdeki i5’li bilgisayarım artık yaşlanmaya başlasa da, idare eder bir görüntü kalitesini size sunmayı başarabildim.

Swampland

Bu haritamız ise sular altında kalmış bol yeşilli, ormanlı bir alan. Peki neden burada kozlarımızı paylaşıyoruz diyorsanız, burası eski bir IMC araştırma tesisi. Yıllar önce terk edilmiş olsa da hala içinde değerli bilgi kırıntıları barındırıyor. Antik bir alana kurulu tesis için çarpışmak haritanın ruhuna kesinlikle yansıyor.

Etrafınız ağaçlarla çevrili, ve tıpkı Assassin’S Creed 3’de olduğu gibi ağaçların üzerine çıkıp ilerleyebiliyoruz. Eh, bildiğiniz gibi TitanFall’da hem zeminde hem de tavanda çarpışma huyu vardır. Bu hissiyatın doruk noktası Swampland olmuş.

Aynı zamanda Atrition oyun modunda bu harita ayrı bir keyifli oluyor, benden söylemesi.

Runoff

Son haritamız yine bir tesis. Oldukça geniş olan Runoff oyunun en büyük haritalarından birisi. Buradaki temiz su kaynaklarını ele geçirmek isteyen Milita ile tesisi koruma çalışan IMC savunma gücü arasında kıyasıya bir savaş var.

Alan geniş olduğu için özellikle keskin nişancılara gün doğuyor. Ben yine de TitanFall’da pusmuş oyuncu çok fazla görmüyorum. Genel olarak oynanış mekanikleri bu kadar zevkli olan bir oyunu sınırlı bir alana hapsetmek pek mantıklı değil. Zaten olanlar da 2 adam vurduktan sonra kafalarına roketi yiyiveriyorlar.

Açık alanlar bol olunca pilotlar kolay av olabiliyorlar, bu yüzden görünmez olarak dolaşarak mekan değiştirmek yararınıza olacaktır. Optik pelerin sizi düşman pilotlardan bir nebze koruyacaktır, titanların sizi görmesini ise tamamen imkansız hale getirecektir.

Paranın hakkını vermek?

Sonuç olarak Expendition bize bunları sunuyor. Haritalar konusunda gerçekten sıkıntı yok. Kesinlikle oyuna öylesine eklenmiş hissiyatı uyandırmıyor. Son derece detaylı, yaratıcı fikirlerin ürünü. Yine de insan bir eklentiye 7.99 Euro verince daha fazlasını bekliyor.

İşte Expendition bu nokta da biraz çuvallıyor. Hani yeni skinler, belki yeni bir Titan modeli, hatta yeni silahları gözüm çok aradı desem yalan söylemiş olmam. Oyunu deli gibi oynayan kitle zaten çoktan Season Pass’i almış yeni DLC’nin keyfini sürüyordur. Henüz almayanlar için ise çok şey kaçırmış olacaklar ama DLC’nin bu paranın hakkını tam olarak veremediğini söyleyebilirim. Acaba diyenler DLC’nin fiyatının biraz daha düşmesini bekleyebilirler.


admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir