World of Tanks Xbox 360 Edition İnceleme


99

World of Tanks - Xbox 360

Son zamanların en çok konuşulan ve en çok oynanan oyunlarından bir tanesi kesinlikle World of Tanks. 2011 yılında çıkışını sadece PC için gerçekleştirmiş olan bu oyun sonrasında diğer platformlarda da yer almıştı. Bu yazımızda da World of Tanks’in Xbox 360 Edition versiyonunu inceleyeceğiz. Neredeyse PC kadar rahat bir kontrol sistemine sahibiz, bazı yerlerde PC’yi aramıyor değiliz ama. 70 milyondan fazla oyuncuya sahip olan World of Tanks’i Türkiye sunucuları üzerinden, www.tanklar.com üzerinden oynayabilirsiniz. İşte World of Tanks Xbox 360 Edition İnceleme yazısı.


Kanepemin rahatlığında Tank Sürüşü

Elinize controller’ı alıp arkanıza yaslandıktan sonra oldukça düşük boyuta sahip bu oyunu indirip birkaç güncelleme ile birlikte garajınıza giriş yapıyorsunuz. Oldukça sade bir arayüz sizleri karşılıyor. Ana ekranınızda garajınızda bulunan tanklarınız, geliştirme seçenekleriniz ve satın alma ekranınız bulunuyor. Arayüz gayet sade ve oldukça kullanışlı olmuş.

Oyunda 3 adet tank çeşidi bulunuyor. Bunlar Light Tank, Medium Tank ve Heavy Tank olarak ayrılıyor. İsimlerinden de anlayacağınız üzere hasar ve manevra bakımından birbirinden farklı üç sınıfa hitap ediyor. Bunun yanında tanklar ülkelere göre de farklılık gösteriyor. Oyuna başladığınızda her sınıftan birer tank ile başlıyorsunuz. Daha sonra “coin” ve tecrübe kazandıkça tanklarınızı özellik ve görsel açıdan geliştirebiliyorsunuz. Tabii gerçek para ile “gold alarak daha çok seçeneğe sahip olmak veya daha çok tank almak mümkün. Ayrıca satın aldığınız gold ile “premium” üyelik alıp maçlardan daha çok coin ve tecrübe kazanabiliyorsunuz. Elbette bu demek değil ki daha çok ödedikçe daha iyi oluyorsunuz. Oyun her türlü oyuncu için gayet iyi dengelenmiş durumda.


Direkt olaya girelim!

World of Tanks doğrudan sadede gelmeyi seven bir oyun. Tercihinize bağlı olarak isterseniz çok kısa bir “training” kısmından sonra garajınızda tankınızı seçtiğiniz gibi A tuşuna basarak doğrudan Savaş alanına çıkıyorsunuz. Eğer oyuna yeniyseniz oyunun mekaniklerini kavramak açısından alıştırma yapmanız oldukça yerinde olacaktır.

WoT X360, diğer Multiplayer Shooter’larda olduğu gibi size bir lobi bulunmuyor. Sırada bekleyen oyuncuları doğrudan eşleştirerek rastgele olarak önünüze gelen bir haritaya koyuyor. Takımlar eşitlendikten ve sunucuya bağlandıktan sonra doğrudan savaşa başlıyorsunuz. Ama üzülmeyin “battalion” (tabur) clan sistemi tank sınıflarına göre arkadaşlarınızla takım oluşturmanızı sağlıyor. Böylece bir ön lobi olmaksızın arkadaşlarınızla aynı haritada savaşabiliyorsunuz. Oyunda tankınız parçalara ayrıldıktan sonra tekrar “respawn” yaparak oyuna dönemiyorsunuz. Ya savaşın bitmesini bekleyebilir yada garajınıza dönerek diğer tanklarınızdan birini seçip anında başka bir savaş alanına dalabilirsiniz.

Mermimin tadına bakacaksın bebek!

Xbox 360 Edition’da 7’ye 7 oynanan maçlarda 7 adet harita bulunuyor. Bunlar Cliff, Mines, Malinovka, Sand River, West Field, Province and Mountain Pass.

Amacınız karşı takımdaki tüm tankları yok etmek ya da rakibin üssünü ele geçirmek. Konu Xbox olunca ilk merak ettiğiniz konunun grafikler ve kontroller olduğunu duyar gibiyim. Evet, aslına bakıcak olursak grafikler açısından PC ile arasında büyük bir fark bulunmuyor. Görsel açıdan asıl fark Xbox 360 için daha sadeleştirilmiş arayüz. Hedef alma işaretleyiciniz, tank hasar göstericisi ve oyuncuların durumunu gösteren ekran gibi arayüz öğeleri Xbox sürümü için yeniden tasarlanmış.

Xbox 360’ta bir tankı kontrol etmek ise oldukça kolay. Analog çubuklar ile yönünüzü ve görüş açınızı yönetiyor, tetikler ile nişan alıp ateş ediyorsunuz veya taktik belirliyorsunuz, hepsi bu. FPS türüne alışkın olan oyuncular bu tankları da kontrol etmekte hiç zorlanmayacaklardır. Özellikle tank sürüş ve hissiyatı Battlefield’daki ile hemen hemen aynı.


Boom, Boom, Pow!

World of Tanks’ı diğer oyunlardan ayıran taktiksel heyecan ve acımasızlık… Elinizin altında bir tank var diye her şeyi ezip, her istediğinizi vurabileceğinizi düşünmeyin zira bu oyunda akıllı ve sinsi davranan kazanıyor! Ateş gücünüz her ne kadar fazla olursa olsun etrafınızın tanklarla çevrili olduğunu ve oldukça ağır manevra yapan bir alete sahip olduğunuzu unutmayın.

Sizi düşmanınızın mermisini yemekten koruyabilecek tek şey tümsekler ve duvarlar. Ayrıca çalıların arkasına gizlenmek kamufle olmanızı sağlıyor ve düşmanın görüş açısından ve işaretleyicisinden kaçmanıza imkan kılıyor. Tam herkesten saklandığınızı sanırken GÜMMM! Bir anda farketmediğiniz bir yerden gelen bir tank mermisini gövdenize yiyorsunuz.


Devlerin aşkı büyük olur (ya da olmaz)

Arazinin verdiği izolasyon ve gizlilik hissi, nereden ne geleceğini bilmediğiniz için size gerilim dolu bir heyecan yaşatıyor. Tankları vurmanın verdiği tatmin gerçekten harika ve bu şekilde her merminin kıymetini daha iyi anlıyorsuz. Vurmak kadar vurulmak da sizi kimi zaman yerinizden sıçratabiliyor. Oldukça basit oynanışa sahip WoT X360’ın bu özelliği, seslerin kalitesi ile oyuna artı katan değerler olmuş.

Ancak gel gelelim ki koca haritada sadece 7 adet düşmanınız olması ve sürekli bir şeylerin arkasına saklanma gereksinimi oyunun tansiyonunu düşürüyor. Ayrıca haritaların az çeşide sahip ve birbirine benzerliği de oyundan bir süre sonra sıkılmanıza sebep olabilir. PC’ye göre daha az içeriğe sahip ama daha basite indirgenmiş bir versiyon olan Xbox 360 Edition’ın sizi bir süre oyalayacağını söyleyebilirim ancak bu F2P modeli için para harcanır mı orasını bilmem…


admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir