World of Tanks Xbox 360 inceleme


89

World of Tanks

İlk olarak sadece PC için çıkmış ve şu anda dünyanın en çok oynanan MMO oyunlarından biri olan World of Tanks yoğun ilginin üzerine Xbox 360 için de satışa sunulmuştu. Geride bıraktığımız senenin en iyi Free2play oyunu seçilen World of Tanks Xbox 360 üzerinde beklentileri karşıladı mı peki? PC ile arasında pek fark var mı? Bunun için sizlere bir inceleme konusu hazırladık.

PC oyuncuları için Free2Play türü olarak bu nesilde piyasaya çıkan World Of Tanks’i eminim bir çoğunuz deneyim etmiştir. Adından da anlaşılabildiği üzere bir çok farklı tank çeşidi ile savaş meydanında tam anlamıyla yaşam mücadelesi verdiğimiz bir oyun World of Tanks. Uzun süredir PC üzerinden oynanan oyun yoğun istek üzerine konsol tarafında da kendisini gösterdi.

Geçtiğimiz E3 fuarında Wargaming, Microsoft sunumunda Xbox 360 kullanıcılarına büyük bir duyuru yapıp, World Of Tanks’in Xbox 360’ı da çıkaracağını açıklamasayla birlikte, oyunu PC’de oyunu oynayamanlar için firma, Xbox 360 sahibi olan oyunculara resmen harika bir fırsat verdi. Ve en sonunda yapım elimize geçti. Bakalım oyunun PC versiyonundan sonra Xbox 360 sürümü neler vaad ediyor.


Her tankın değeri ayrıdır

Öncelikle PC’de oyunu oynamış kişiler zaten yapımın ne tür bir oynanış mekaniklerine sahip olduğunu biliyorlar. Bu incelememiz de sadece yapımın Xbox 360 sürümünde var olan detaylardan bahseceğiz. Bu arada belirtelim, World Of Tanks Xbox 360 için de Türkçe olarak piyasaya çıktı.

Türkçe olsa da bazı kısımların çevirilmediğini gördüm ama yine de konsol sürümünde de oyunu kendi dilimizde oynamak ayrı bir güzel. Oyunun kurulumunu gerçekleştirdiğinizde bazı güncelleştirme paketlerini konsolunuza yüklemek zorundasınız Bunlar biraz zamanızı alsa da, oyunun boyutunun küçük olduğunu dile getirelim.


Ve her tank ayrı haz verir

Yapım da toplamda 3 çeşit tank türü var. Bunlar, Light Tank, Medium Tank, Heavy Tank olarak sınıflandırılıyor. Tabii ilk başladığınız an itibaren pek seçim yapamıyorsunuz. Yalnızca 1. seviyede olan 3 adet tank ile giriş yapıyorsunuz. Size önerim, oyuna başlamadan ilk önce eğitime girip, biraz alıştırma yapmanız. Yoksa benim gibi eğitime geçiş yapmadan, direk paldır küldür savaş meydanına inerseniz pek sağ çıkacağınızı söyleyemem.

Açılan tankları dilediğiniz gibi hem kişileştirip, hem de tankınızın daha güçlü olması için çeşitli donanımlar ekleyebiliyorsunuz. Elbette bunları yapmak için oyun içinde gerçekleştiğiniz maçlar sonucunda deneyim puanlarına ve alacağınız kredilere ihtiyacınız var. Donanım yükseltmeleri sayesinde karşılaşacağınız düşmanlara uzun bir zaman direnebilirsiniz. Oyundaki ana amacımız elbette, düşman tanklarını yok etmek veya düşmanlarınızın bulunduğu bölgeleri ele geçirip daha fazla tecrübe puanı almak.

Askerdeyken hiç tankım olmadı benim

Şimdi asıl olaya yani kontrollere giriş yapalım.Tank kullanımı gamepad ile son derece rahat olmuş. Tankları ilk kullanmaya başladığınızda anda oyun gerçek bir tank kullanıyormuşsunuz hissiyatını size çok iyi veriyor. Fakat, başlarda yönlendirme konusunda benim gibi sıkıntı yaşayabilirsiniz ama sonradan zamanla alışabiliyorsunuz. Kontrol olarak, değinebileceğim son nokta ise menülerdeki geçişlerin akıcı olması. Kısacası yapımcı firma kontroller bakımından gayet iyi bir iş çıkarmış.

Oyunun teknik kısmından bahsetmek gerekirse, World Of Tanks görsellik bakımından ortalamanın üstünde seyrediyor. Özelikle yaptığımız maçlardaki savaş atmosferi oyuncuyu ekran başına kitleyebiliyor. Patlamalar da keza aynı şekilde. Yani genel olarak oyun PC’den güzel bir şekilde Xbox 360’a port edilmiş.

PC ile görsellik anlamında neredeyse fark olmadığını oyunu oynarken göreceksiniz. Harita olarak bir iki özel harita dışında çok fazla bir çeşitliliği yok aslında. Zaten tanklar için var olan haritalar gayet yeterli.

Eğlenilecek tank var, savaşılacak tank var

Lakin oyunun konsol versiyonunun dört dörtlük olmadığını belirtelim Özellikle sunuculara bağlanırken bekleme olayı biraz can sıkıcı. Maçlara giriş yaptığınızda sunucu bazlı bazlı yaşanan laglar da epey sıkıntı yaratıyor. Sesler konusunda oyun hakkını cidden iyi veriyor. Gerek tankların ateş esnasındaki çıkan sesi olsun, gerek ise tankların hareket sesleri harika olmuş. Sizi ciddi bir biçimde havaya sokuyor. Özellikle evinizde 5+1 sisteminiz varsa demek istediğimi çok iyi anlayacaksınız. Türkçe seslendirmelerin de etkisi ile oyun bizler açısından sağlam bir atmosfer yaratıyor.

Sonuç olarak, yapımcı firma Wargaming, sunucularda oluşan problemler ve laglar haricinde oyunu konsola iyi bir şekilde aktarmayı başarmış. Eğer siz de bu oyunu PC’de oynama şansına erişemediyseniz ve bir adet Xbox 360’ınız varsa, kesinlikle bu farklı savaş deneyimini es geçmeyin derim. Herkese iyi oyunlar.


admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir