Minecraft, Türkiye’de yasaklanıyor


93

minecraft

Dünyanın en çok oynanan online oyunlarından bir tanesi olan Minecraft, Türkiye’de yasaklanma aşamasına geldi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı oyunun küçük yalı çocuklar için tehdit oluşturabileceğini dile getirerek bir rapor hazırladı. Kamuoyuna da sunulan rapora göre oyun gençleri şiddete yöneltiyor ve online tabanla oynanması, amacı kötü olan kişilerle iletişime geçmelerini kolaylaştırıyor. Bakanlığın da bu tasarıya ilk etapta olumlu gözle baktığı iddiaları kulislerde dolaşırken maalesef Minecraft Türkiye’de yasaklanacak gibi gözüküyor.

Minecraft Raporunda şu tespitlere yer verildi:

-Oyunun içeriğinde ev, tarla, köprü gibi yapılar oluşturulabildiği için yaratıcılığı geliştirdiği düşünülse de bu yapıların yıkılmaması için diğer mobların (yaratıkların) öldürülmesine gerek duyulmaktadır. Kısacası şiddete dayalı bir oyundur.

-Oynayan çocukların yaş ve gelişim özellikleri dikkate alındığında, soyut düşünceye sahip olmayan çocukların oyunda yer alan dünyayla gerçek dünyayı ayırt edemedikleri görülmektedir.

-Oyun yüzünden çocukların, hayvanlara eziyet edebilecekleri, hayvanların hiç acı çekmediğini düşündükleri, şiddet içeren hareketlerde bulundukları, zarar verilen mobların acı çekmeden ölmeleri nedeniyle çocukların, davranışlarının sonuçlarını düşünmeden hareket ettikleri tespit edilmiştir.

-Çocukların diğer oyuncularla bu oyunu oynayabilmeleri, gerçek dünyada arkadaş edinebilmek için gerekli çabayı göstermemelerine ve sosyal izolasyon nedeniyle daha çok yalnızlaşmalarına neden oluyor.

-Birden çok oyuncu tarafından oynanabilmesi, çocuğun tanımadığı kişilerle iletişim kurmasına ve sosyal risklere, istismar edilmesine yol açabilir.

Bakanlığın oyuna erişimi engelleyebilmesi için mahkemeden “yasak kararı” alması şart. Mahkeme, Aile Bakanlığı’nın yasaklama gerekçelerini değerlendirip buna göre karar verecek. Eğer yasak kararı çıkarsa, karar önce Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne (ESB), ESB’de bu kararı internet servis sağlayıcılarına iletecek.

Minecraft’ın yasaklanması ile ilgili olarak Ankara Internet Kafeciler Odası Başkanı Önder Kaplan “Dünyada oyunun yasaklandığı başka bir ülke olmadığını, dünyanın “evet” dediğine biz “hayır” diyorsak, bizde bir yanlış var,” dedi.


admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir