Starbound İnceleme


76

Starbound

Minecraft gibi piksellerle oynanan bir oyunun mükemmel derecede oyuncu toplamasının ardından bu tarz oyunların sayısında artış yaşanmıştı. Özellikle Terreria, Minecraft’tan sonra bu tarzda en çok oynanan oyunlardan biri olurken şimdi de Starbound geliyor. Henüz beta aşamasında olan oyuna web tarayıcınız üzerinden erişim sağlayabilirsiniz. Biz de bu yazıda sizlere Starbound İnceleme konusunda yardım edeceğiz. Bakalım oyun henüz beta aşamasındayken ne gibi gelişmeler yaşamış.

Starbound’da gezegeni yok edilmiş ve gezegeninin yok oluşu sonucunda hayatta kalmış bir karakteri oynuyoruz. Tabii bu karakteri öncelikle yaratmamız gerekiyor. Terraria’nın aksine seçebileceğimiz birkaç ırk var. Her ırkın görüntüsü falan doğal olarak değişik fakat başlangıç hikayesi hep aynı.

Gemimiz sayesinde gezegenimizin yok oluşundan kurtulduktan sonra, kalan bir gıdım yakıtımız ile daha önce ayak basmadığımız bir gezegende buluyoruz kendimizi. Yakıtımız olmadığından zorunlu iniş yapıyoruz. Gerçi iniş yapmıyoruz, Star Trek tadında gezegene ışınlanıyoruz.

Oyunun konsepti yeni gezegenler keşfetmek ve bu gezegenlerin kaynaklarını kullanarak hayatta kalmak. Bu uğurda ilk indiğimiz gezegende elimizde “Matter Manipulator” ile uzun bir süre geziyoruz. Matter Manipulator gezegenler üzerinde her şeyi toparlamak için altın biletiniz. Epey yavaş olduğu için bir süre sonra balta, kazma gibi şeyler yapmak çok daha mantıklı geliyor fakat sıfırdan başladığınız o erken vakitlerde en büyük dostunuz bu cihaz. Bu ve kırık kılıcınız.

Şimdi, Starbound’da bu üretim skalası gerçekten olacak gibi değil, çok geniş. Yani dandirik evlerden başlayıp gezegenlerarası bir imparatorluk kurmaya kadar devasa bir skaladan bahsediyorum. Bunun içerisinde Mech üretmek gibi şeyler de var, takdir edersiniz ki benim gibi kafadan sakat insanların yıllarını vererek hayvan gibi eğlenebileceği bir serbestlik hakim oyuna.

Tabii oyunun başlarında hiç böyle bir durum yok, yepyeni bir gezegene indiğiniz için genellikle oranın doğal yaşamı tarafından sürekli olarak ölümle tehdit ediliyorsunuz. Aynı Jurassic Park’ta şişman adamın ağzından zehir atan dinozor ile karşılaşması gibi burada da şirin bir kuş tepenizden uçarken anında paralize edici bir zehir atabiliyor.


admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir