Knack İnceleme


73

Knack

PlayStation 4’le birlikte çıkışını gerçekleştirmiş oyunlar arasında yerini alan Knack bu sefer inceleme yazıları arasında kendine yer buluyor. Bizim pek de beğenmediğimiz oyun daha önce oyuncular tarafından 10 üzerinde 8.25 puan almıştı; bunun biraz abartı olduğunu söyleyebiliriz. Zira ne oyunu oynarken senaryoya hayran kalıyor ne de oyun bittiğinde “ah be, ne oyundu ama” diyoruz. Satın almaya değmeyecek bir oyun olduğunu belirttikten sonra Knack inceleme yazısını sizlere sunalım.

İsterseniz Knack’in o sönük hikayesine şöyle kısa bir göz atalım. Sönük yazmamın sebebi ise hikayenin çok basit tasarlanmış olması. Goblinler ile İnsanlar arasında bir savaş çıkıyor ve bu savaştan zaferle ayrılmak için çok mükemmel bir çözüm yoluna ihtiyacımız var ve bu çözüm yolu doktorun yeni keşfi sayesinde ortaya çıkıyor. Yıllar önce kaybolmuş bir medeniyetten geriye enerji dolu bir mağara kalmıştı. Burada bir küre ve uçan çeşitli parçacıklar yer alıyordu. Doktor kürenin yakınına gelince küre aktif oldu ve doktorun eline ulaştı. Daha sonra doktor bu küre ile ne yapabileceğini çözmeye çalışıyordu. Uzun araştırmalar ile geçen yılların ardından Knack ortaya çıktı. İşte İnsanlığı kurtaracak olan şey Knack’ti.

Ufak bir yapıya sahip olan Knack’in etrafta yer alan yadigarları toplayarak kendisini geliştirebildiği ortaya çıkartıldı. Ne kadar çok yadigar toplarsa o kadar büyük bir yapıya geçen Knack durdurulamaz bir güçtü adeta. Daha sonra Knack’in sadece yadigarlar ile değil farklı maddeler ile de birleşebildiği ortaya çıktı. Buz, cam ve daha birçok madde ile birleşebilen Knack goblinler için bir ölüm makinesine dönüşmüştü. Tabii oyunda ilerlediğiniz sürece farklı birimler ile de savaş veriyorsunuz. Daha sonra hikaye farklı bir hal alıyor ve olanlar oluyor. Bu hikayeyi isterseniz Co-op olarak da oynayabiliyorsunuz.

Sinematikler çok güzel bir film yapsana Sony!

Genel olarak goblin ve robot dövmekle geçen oyunumuzun hikayesi tam olarak bu şekilde. Pek elle tutulur bir yanı olmasa bile, yapılmış olan Türkçe Dublaj ile sinematik bu hikayeyi az da olsa kapatabiliyor. Evet ilk defa bir oyunda Türkçe dublajı övüyorum. Bunun sebebi ise cidden çok iyi yapılmış olması. Zaten Türkçe dublajı iyi yapan kişilerin seçilmiş olduğu yapımda göze en çok batan noktalardan biri de bu olmuş. Sinematikleri izlemek ise oyundan daha keyifli bir hal alıyor çoğu zaman. Karakterlerin modellemesi cidden çok sevimli ve güzel gözüküyor. Bir an için aklımdan keşke animasyon filmi yapsalar diye söylemler de geçmedi değil yani. Oturup güzel bir şekilde izleyebilirdim.
Oynanış bakımından Knack o kadar eksik kalmış ki, yapabilecek olduğunuz şeyler oldukça kısıtlı. Güneş enerjileri toplayıp büyük patlamalara yol açmak dışında sadece kare ve “X” tuşuna basıyorsunuz. Diğer platform oyunlarında gördüğümüz çeşitlilikler Knack’te yok. Hatta mini oyunlar bile yer almıyor. Mini oyunların olması gerçekten oyunun keyfini büyük ölçüde arttıran şeylerdi. Oynanış bakımından eksik kalınca sürekli aynı şeyleri yapmak durumunda kalıyorsunuz ve bu da insanın canını oldukça sıkıyor. Eğlenmek dediğimiz eylem bir an da oluyor size sıkılmak. Platform oyunlarında görmüş olduğumuz canlılık Knack’te maalesef ki yer almıyor.

Karakter çok cansız ve renksiz

Düşmanlarda ise pek fazla çeşitlilik bulunmamakta. Sürekli olarak aynı yaratıkları dövüp duruyorsunuz ve onlarda bıkmak bilmeden geliyorlar. Dövdüğümüz şeyler de bir süre sonra sürekli olarak kendini tekrar ettiğinden dolayı oyun daha da sıkıcı hale geliyor ve farklı bir şeyler yapmak için dışarıya atıyorsunuz kendinizi veya başka bir oyuna geçiyorsunuz. Düşmanlar haricinde ana karakter olan Knack de cidden sıkıcı bir karakter. Crash veya Jak and Dexter’da görmüş olduğumuz eğlenceli karakterlerin yerini sıkıcı ve renksiz bir karakter almış durumda. Platform oyunlarının vazgeçilmez unsuru olan canlı renkler bu oyun ile yok edilmiş. Her ne kadar küçülünce sevimli bir hal almış olsa bile daha sonra büyüyerek tekrardan tipsiz bir hale bürünüyor.

Karakterler, hikaye ve birçok şey sıkıcı olurken, sinematikler ve dublaj geçrekten başarılı olmuş. Grafikler ise oldukça tatlı ve sevimli görünüyor. Tabii tekniksel açıdan da birçok hata bulunuyor oyunda. PlayStation 4 sisteminin böyle bir oyun için gayet yeterli olmasına rağmen birkaç boss savaşında oyunun FPS’i 15’lere kadar düştü diyebilirim. Hal böyle olunca ben de bayağı bir zorlandım ve bölümü geçmek için çok uğraştım. Böyle durumları PlayStation 4 gibi bir cihazda yaşamayı beklemiyordum açıkçası.

Oyun içerisinde diğer oyunlardan alınma özellikler de göze batıyor hemen. Batman Arkham serisinden alışık olduğumuz sondaki adamı yavaş çekim modda öldürme, lego oyunlarından alıştığımız parçacıklar toplama gibi özellikler oyun içerisinde direkt olarak gözünüze çarpıyor. Warhammer evreninden tanıdığımız ileri teknoloji ve insan ırkı ile orklar arasındaki savaşa benzer şeyleri de görmek mümkün. Tabii bunlara dikkatinizi verirseniz daha fazla şey bulabilirsiniz.


Almalı mısınız? Bence hayır

Çok sevdiğim platform oyunları arasına Knack’i sokamadım maalesef. Yeni nesil için hazırlanmış bir oyun olmasına rağmen pek çok yönden yetersiz kalmış durumda. Daha önce de söylemiş olduğum gibi bir filmi yapılsaydı eğer daha çok zevk alarak izleyebilirdim. Zaten oyun o tarzda hazırlanmış bariz bir şekilde. Yani diyeceğim önümüzdeki yıllarda Knack adı altında bir film vizyona girebilir. Tabii bu tamamen benim düşüncem ve ön görüm. Böyle bir şey olacak diye bir şey demiyorum fakat olabileceği de mümkün bana göre. Genel olarak oyunu sevmesem bile sinematikler ve Türkçe dublaj çok hoşuma gitti. Onların hatrına oyunu bitirdim ve yazısını yazmaya karar verdim. Peki bu oyunu bitirmek gerçekten gerekli mi yoksa para vermek çok boş mu olur ona siz karar verin ama benim görüşümü soracak olursanız sakın almayın derim. Daha iyi oyunlar için güzel paralar dökmek çok daha mantıklı bir hareket olacaktır.


admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir